Toller László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Meglepve hallottam, hogy egy szót sem szóltam, és mégis elhangzott a hozzászólásom. Elnézést, de frakcióvezetõ-helyettesként kértem szót, Vitányi Iván pedig bizottsági elnökként kapott szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Lányi Zsolt hozzászólása olyan vitát gerjesztett, amely különbözõ pártok és nézeteik alapértékeivel kapcsolatos megjegyzésekre adott alkalmat az ellenzéki oldalon. Egész rendszereket és mozgalmakat képesek voltunk két percekben értékelni.

Azt hiszem, minden ilyen megnyilvánulás felszínes, olyan általánosításokhoz vezet, amelyek sokkal mélyebb elemzést igényelnek. Elemezni kellene azt, hogy a Szocialista Párt 1989 körül mi mellett tette le a voksát, a rendszerváltásban milyen szerepet játszott. Az a Szocialista Párt, amely 1989-ben megalakult, azt hiszem, hogy 1994-ben azokat a vállalásokat tette, amelyeket szociáldemokrata alapértékeinkként tekintünk. Ilyen például a demokratikus szocializmus (Gyimóthy Géza: Egyéni gazdasági érdekbõl!), és ennek a gazdasági megfelelõje a szociális piacgazdaság, amelyet a szociáldemokrácia valamennyi pártja Keleten és Nyugaton vall. Amikor kormányra kerül, ez irányban igyekszik ténykedni.

A Szocialista Párt nem tett mást az elmúlt idõszakban, 1994 óta, csak ennek az intézményrendszerét próbálta - nagy elmaradásokat pótolva - kialakítani, hisz az egész gazdaság átalakításával kapcsolatos feladatot és ennek intézményi hátterét ez a szocialista többségû parlament, Országgyûlés és kormány végezte el.

(9.20)

Ami Lányi Zsolt megjegyzését illeti, nagy örömömre szolgál, hogy Jászapáti óta ilyen élénk figyelemmel kíséri Szekeres Imre politikai megnyilatkozásait, és élõ klasszikusként idézik, mint ahogy szokta magát nevezni Torgyán József. Azt hiszem, a két politikus között óriási különbség van. (Lányi Zsolt: Bizony van!) Ez pedig az, hogy Szekeres Imre mindig tárgyszerû, Torgyán Józsefnél pedig ezzel elvétve találkozunk. (Taps az MSZP padsoraiban. - Lányi Zsolt: Elnök úr, ügyrend! - Zaj. - Közbeszólások.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap