Mészáros István László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. MÉSZÁROS ISTVÁN LÁSZLÓ (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A közélet átláthatósága és mindazon szabadságjogok, amelyek ezt szolgálják - nevezetesen az információszabadság vagy a sajtószabadság - , minden demokrácia alapfeltételét képezik, különösen egy olyan országban, mint a miénk, melynek politikai életére a titkolózás volt a jellemzõ az elmúlt korszakban. Az állami életet ugyanis a titok, a polgárok életét pedig az átláthatóság jellemezte. A rendszerváltásnak pedig együtt kell járnia azzal, hogy megfordul a helyzet, az állam mûködése lesz az átlátható, és a polgárok magánszférája a védett.

Hogy mindez szokássá váljon, tisztelt Ház, fontos, hogy a titkosság- nyilvánosság területén az állami döntéseket ne a régi reflexek irányítsák. Mindaz, ami ezen a területen a rendszerváltás elsõ öt-tíz évében történik, alapvetõen meghatározza, hogy a nyilvánosság kérdésében milyen gyakorlat alakul ki új demokráciánkban.

Tisztelt Ház! A közelmúltban két olyan döntés született államtitok tárgykörében, ami szokásformálóvá válhat. Az elsõ ilyen, hogy Nikolits István nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelõ miniszter jelentõsen lerövidítette az úgynevezett olajgate-levele titkosításának az idõtartamát. Ismeretes, hogy eredetileg a maximális nyolcvan évre titkosította a levelet, ez pedig egy egész emberi élet idõtartama.

Frakciónk kezdettõl kifogásolta az ügyet, ezért többen felülvizsgálatért fordultunk az adatvédelmi biztoshoz. Örülünk, hogy a biztosi vizsgálat igazolta az észrevételeinket, és kedvezõ fordulat az, hogy ennek eredményeként a miniszter úr több mint felével lerövidítette a védelmi idõt.

Az új titoktörvény, tisztelt Ház, ugyanis nem ad menlevelet a maximális védelmi idõ mérlegelés nélküli kimerítésére. Filozófiája éppen az, hogy az információhoz való hozzáférés korlátozása arányos legyen a védett érdekkel. Ezt szolgálja, hogy a titkosítás indokoltságát háromévente felül kell vizsgálnia a titokgazdának, ez azonban nem menti fel az alól, hogy a titkosítás már eleve ésszerû idõtartamra, megfontoltan történjen, hanem éppen erre hívja fel a figyelmet.

Tisztelt Ház! Reménykedünk egyébként, hogy esetleg már az elsõ hároméves felülvizsgálatnál kiderülhet az olajgate-levélrõl, hogy a titkosítás további fenntartása is értelmetlen lehet.

A másik ilyen említésre méltó ügy, hogy a Fõvárosi Fõügyészség elutasította azt az államtitoksértés bûntette miatti feljelentést, amit a parlament úgynevezett székház-albizottságának az elnöke tett.

A feljelentést az albizottság fideszes tagja kezdeményezte, mert egy újságcikk részleteket közölt az MDF-Fidesz székházjuttatásával foglalkozó egykori 1992-es kormányülésen elhangzottakról. A feljelentõk és a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára szerint ugyanis a kormányülések jegyzõkönyvei automatikusan államtitoknak minõsülnek.

Örülök, tisztelt Ház, hogy a feljelentés ügyészi elutasítása megerõsítette, hogy nem attól titok valami, hogy ki, illetve hol mondja, hanem attól, hogy milyen az információtartalma. Nem létezhetnek ugyanis, tisztelt képviselõtársaim, egy demokráciában érinthetetlen szervek, még kormányok sem, amelyekre nem vonatkoznak a demokrácia játékszabályai.

Ezt a két ügyet kedvezõ fejleménynek tartja a Szabad Demokraták Szövetsége az információszabadság meghonosodása szempontjából, és bizony nagy szükségünk van az ilyen bátorításra, hiszen tudjuk jól, hogy még ma is túl sok az érthetetlen titkolózás. Így például hét évvel a rendszerváltás után még mindig nem mutatható be - teljesen érthetetlen módon - az egykori nemzeti kerekasztal-tárgyalásokról készült filmfelvétel. Így például, noha szinte már mindenki beszél róla, a vatikáni megállapodástervezet sem került még nyilvánosságra. Éppen ezért kívánatos, tisztelt Ház, hogy üdvözöljük azokat a pozitív jeleket, amelyek az információszabadság érvényesülése területén bekövetkeznek, mert kívánatos, hogy közéletünket egyre inkább az ismertetett két pozitív döntés iránymutatása hassa át.

Alapvetõ közérdek, tisztelt Ház, hogy kimúljanak a közérdeklõdés lehetõ leghosszabb idõre történõ kizárását követendõnek tartó állami megszokások. Tisztelettel köszönöm a figyelmüket. (Taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap