Rapcsák András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. RAPCSÁK ANDRÁS (KDNP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Interpellációm aktualitását az 1997. évi gazdasági év közelítõ felezési ideje, valamint az 1998-as gazdasági- tervezési folyamatok megindulása indokolja.

Ismeretes, hogy az önkormányzatok gazdálkodásában az 1990 óta tartó folyamat - amely során az állami költségvetés próbálta az önkormányzatok rovására szanálni magát - az önkormányzatok tartalékainak, vagyonainak felélésével járt együtt. Ebben az évben sem állt meg az önkormányzatok költségvetési pozícióinak romlása. Ez alapjában veszélyezteti az önkormányzatok közszolgáltató képességeit, az önkormányzati feladatok ellátását, és feltétlenül szükségessé teszi a pénzügyi folyamatok elemzésénél, a tervezési eljárásnál figyelembe venni ezeknek a folyamatoknak a negatívumait. 1997-ben látható, és az önkormányzati gazdálkodásból követhetõ, hogy növekedtek az önkormányzatokkal szemben a lakossági-intézményi finanszírozási igények, mégpedig úgy, hogy ezekkel sem az állami támogatások mértéke, sem egyéb bevételi lehetõségek együttes növekedése nem volt arányos.

Tisztelt Ház! Nemrégiben a pénzügyminiszter úr nyilvánosan elismerte, hogy az államháztartást több oldalról feszítõ gondok megoldása a helyi önkormányzatok terhére történt. E megállapítások tükrében talán nem érdektelen néhány konkrétumot most, a féléves gazdasági értékelés elõtt elmondani az önkormányzatok gazdálkodásáról.

1990 óta a legkisebb a nemzeti jövedelembõl való részesedése az önkormányzatoknak; csökken az szja; a normatív támogatás - ha figyelembe vesszük, hogy a kincstár az szja-t és a tb-t, valamint a munkaadói hozzájárulást levonja - gyakorlatilag csak a fizetésekre elegendõ. Az önkormányzati támogatás ily módon mintegy 150-160 milliárd forint. Elenyészõen kevés. Jelenleg döntõen az önkormányzatok biztosítják az ország stabilitását, hisz olyan mértékben terheltek feladatokkal, hogy az állami feladatokból való központi kivonulás után az önkormányzatok látják el feladataink zömét.

Kérdezem tisztelt államtitkár úrtól: figyelembe véve ezeket a folyamatokat, politikai-gazdasági terveik szerint meddig fokozható még az önkormányzatok gazdasági ellehetetlenítésének folyamata.

Kérdezem, hogy a már felmerülteken túl milyen további megszorításokat tervez a Pénzügyminisztérium az önkormányzati gazdálkodás terén.

S végül: felismerve a törekvéseket, amelyek az önkormányzati vagyon körül forognak, milyen sikerdíjra számíthat az, aki egy-egy pompás ötletével további pénzeket tud kihúzni az önkormányzatok zsebébõl?

Várom államtitkár úr válaszát. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap