Rapcsák András Tartalom Elõzõ Következõ

DR. RAPCSÁK ANDRÁS (KDNP): Államtitkár Úr! Köszönöm a válaszát, annál is inkább, mert az utolsó mondatok alátámasztani látszanak azokat a hibákat, amiket most jelezni akarok.

Elõször is említette a gazdasági stabilizációt. Semmiféle stabilizációs program nem jelenthet olyan, egyoldalú érdekek mentén megfogalmazott programot, amely a központi költségvetésbõl egyrészt az állampolgárok, másrészt az önkormányzatok vállára teszi a terheket. Itt errõl van szó, nagyon jól tudjuk: forrásképzés valósult meg a reálbérek csökkentésével, valamint az önkormányzati mûködõképesség és ellátási képesség visszaszorításával.

A másik dolog: rendkívül jó retorikai fordulat, hogy "nem szeretném én sem természetesen, hogy növekedjenek az adók", bár a Pénzügyminisztérium tevékenységét látva lehet, hogy az országunk "Éljen az adó!" táblák alatt fog fölvonulni. Nem errõl van szó. Arról van szó, hogy az önkormányzati forráscsökkenések azok, amik újabb állampolgári terheket jelentenek. Az önkormányzati forráscsökkenésnek nincs stratégiája. A Pénzügyminisztérium, illetve a politikai- gazdasági tervezés nem tud stratégiát adni, hogy milyen folyamatokra készülhetnek az önkormányzatok, az állampolgárok. Ez itt a probléma.

És ami a legfontosabb, ami aktuálprobléma - és nagyon jó, hogy államtitkár úr kitért erre -: gyakorlatilag itt egy olyan egyedi, évrõl-évre történõ tervezés folyik, amely most például a választásokat fogja figyelembe venni, és a politikai feszültségeket letelepíti az önkormányzatokhoz. Valóban az fog történni - és már elõre láthatók ennek a jelei -, hogy ez a politikai kurzus más zsebében, az önkormányzatok zsebében fog kotorászni, hogy választási ígéreteit teljesítse. Ez itt a probléma, és ezt kell kiszûrni tisztességes tervezéssel. (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) Kérem, államtitkár úr, fogadja el ezt a föltevésemet.

Ennek függvényében nem tudom elfogadni a válaszát. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap