Sasvári Szilárd Tartalom Elõzõ Következõ

SASVÁRI SZILÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Immár harmadízben - ha jól számolom -

vagyok kénytelen a Fõvárosi Kerületek Földhivatalánál kialakult állapotokkal, az ingatlan-nyilvántartás helyzetével foglalkozni. Kis Zoltán államtitkár úr válaszai már akkor sem nyugtattak meg, és az azóta eltelt idõszak eseményei csak megerõsítettek abban a meggyõzõdésemben, hogy komoly problémák vannak a földhivatali ügyintézés területén.

Most azonban nem a legsúlyosabb kérdéssel, problémával, az ügyintézési hátralékkal kapcsolatban kívánok kérdést feltenni, hanem a földhivatali adatszolgáltatásról. Ezen belül is olyan területrõl, amelyre az 1995. november 14-én feltett kérdésemre ön a következõket válaszolta: együttmûködési szerzõdést kötöttünk az önkormányzati ügyfélszolgálati irodákkal, tehát nem kell bejönni a földhivatalba, nem kell onnan kérni az adatokat, az egész eljárásnak az önkormányzati iroda és a földhivatal összekapcsolásával egy rövidített változatát építettük ki.

Ismereteim szerint ez a módszer igazán jól mûködött, népszerûvé vált. Az állampolgárok lakóhelyükön, sorban állás nélkül juthattak hozzá a földhivatali adatokhoz. Most viszont éppen a földhivatal veszélyezteti ennek a mûködését, hiába a dolgozók rendkívüli megterhelõ munkája. Több önkormányzat jelezte, hogy március 1-je óta egyre inkább akadozik a fõvárosban a tulajdonilap-másolatok kiadása. Míg korábban viszonylag elfogadható idõn belül lehetett hozzájutni a másolatokhoz, most heteket, esetleg több hónapot is várni kell egy-egy tulajdoni lapra, hogy azt a Fõvárosi Kerületek Földhivatala elkészítse. Több ezerre tehetõ azoknak a száma, akiknek késedelmesen, vagy egyáltalában nem adja ki a földhivatal az ingatlanról a másolatot. Emiatt adásvételi szerzõdések nem jönnek létre, bírósági, hagyatéki és egyéb hatósági eljárásokat kellett többször elhalasztani. A Fõvárosi Földhivatal vezetõje március 14-én egy napilapban úgy nyilatkozott, ha a fõváros ingatlanainak adatai számítógépre kerülnek, egy tulajdonilap-másolat kiadása 10 percet vesz majd igénybe, míg a kézi munkával akár másfél órába is beletelik.

Azóta két-három kerületi ingatlan kivételével valamennyi adat számítógépen van, és csak rosszabbodnak az állapotok. Lehet, hogy a földhivatali dolgozók kézi munkája a tulajdoni lapon mégis mindig eredményesebb volt, mint a korszerû számítógép használata? Esetleg egyes önkormányzatok nem szimpatikusak a földhivatalnak, hogy részükre nem készítik el a tulajdoni lapot? Mi az oka annak, hogy a minisztérium vezetése nem tud úrrá lenni a kaotikus állapotokon, és képtelen megszervezni a munkát, vagy netán a hátralékos ügyintézés hagyományát kívánják folytatni?

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi az oka annak, hogy az elmúlt két hónapban becslések szerint 6-8 ezer ügyfél részére a fõvárosban a földhivatal nem adta ki, vagy csak jelentõs késéssel, hetek múlva a tulajdonilap-másolatot? Ennek a törvénytelen helyzetnek a megszüntetése érdekében milyen intézkedéseket tett, illetve tervez tenni a minisztérium?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap