Mádai Péter Tartalom Elõzõ Következõ

MÁDAI PÉTER (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Nem veszem igénybe a 15 percet, és a megtakarított idõt átadom államtitkár úrnak. Egy ritkán idézett churchilli mondással szeretném kezdeni: "A demokrácia a választások végéig tart, utána a kormányzás idõszaka következik, a többség által támogatott kormányprogram megvalósításának idõszaka." Szeretném, ha nem értenének félre, kedves képviselõtársaim, semmi mást nem csinál most a kormánykoalíció és a kormány, mint hogy a '94-es választások idején ígért társadalmi reformlépéseket teszi meg.

Egy érdekes dologról, a társadalombiztosítási nyugellátásról szeretnék szólni. Teljesen véletlenül 42/94. sorszám alatt van, és ha némi irónia lenne bennem, akkor azt mondanám, hogy '94-ben kellett volna ezt megtenni az elõttünk lévõ kormánynak, és nem ránk hagyni. Úgy érzem magam most egy kicsit, mint az energiaár piaci rendezésével. Éveken keresztül mondtuk, kértük, figyelmeztettünk, nem történt meg, most, amikor meg kell - és elég radikálisan - lépni, akkor egy kicsit visszahull a mi fejünkre. Juhász Pál képviselõtársam többször idézett bizonyos, úgy gondolom, farizeus magatartást. Azt hiszem, hogy most az ellenzék részérõl egy kicsit ezt érzem. Igyekeztem a vitában folyamatosan részt venni. Nagy öröm volt számomra Szabó Tamás tényleg lényegre ható elemzése, amiben sok-sok mindent elmondott. Igazán kritikával ezeket a törvénytervezeteket - és fõleg ezt - azonban, azt gondolom, kormánypárti részrõl hallottam, és ez egy kicsit elgondolkodtat.

A múlt héten két sajtótájékoztatót is hallottam az ellenzék részérõl. Nem jó az elõterjesztés. Jó. Indokai vannak? Igen. Tessék! Rossz, rosszabb, legrosszabb. Azt gondolom, hogy rosszabb, legrosszabb lehet, ha van alternatíva, mert akkor viszonyítunk, ha meg csak annyi, hogy rossz, akkor az nem érv, tehát az nem igazán vita.

Másik: tudom, hogy van egy olyan lehetõség, hogy az ember bizonyos könyveket betesz a feje alá, a párnája alá, és ha szerencséje van, akkor ami abban van, az be is kerül a gondolkodásába. Az az érv - és azt gondolom, ez farizeus érv -, hogy nincs idõ és nem volt idõ részletes megvitatásra, enyhén szólva csúsztatás. Képviselõtársaim pontosan tudják, hogy amikor a futárpostával körülbelül két hónappal ezelõtt az idevonatkozó törvénytervezeteket, hatástanulmányokat megkaptuk, az körülbelül ilyen vastag... (Dr. Pusztai Erzsébet: Két hónapja volt május eleje?) Erzsikém, megkapod a szót utána, jó?! Én sem szóltam bele a tiedbe! (Dr. Pusztai Erzsébet: De beleszólhatsz.) Akkor már hónapok óta folyt egy nagyon széles társadalmi vita, többnyire kiemelve olyan dolgokat, amik nem is voltak benne. Magam nyugodt lélekkel mondhatom, hogy több hónapja fórumokon széles körben ismertettem az elképzeléseket, a terveket, tehát az, hogy nem volt idõ rá, azt gondolom, pontatlan.

Nekem is gondom van a törvénnyel, azonban még egyszer szeretném mondani, meglépnünk meg kell, méghozzá nemcsak a jövõ, hanem a jelen érdekében is. Ezt pontosan tudták az elõttünk lévõk is. Hogy miért nem tették meg, nem tudom.

Szeretnék egy-két pontatlanságra is utalni. Gyõriványi Sándor képviselõtársam a GDP 24 százalékát említette az Egyesült Királyságban mint bizonyos rendszerekre fordított pénzt. Ha ez így igaz, akkor az is igaz, hogy Magyarországon sem kevesebb, mert képviselõtársam egyik oldalról mindent belevett, a másik oldalon pedig tulajdonképpen csak a harmadát. Az igazán nagy gond az, hogy ez a 24 - vagy Magyarországon még magasabb - százalék sem elegendõ a jelenlegi körülmények között. Mi a gondom? Ezt sokan elmondták kormánypártiak. Nyugtalanít a bérhez és inflációhoz kötés kicsit vegyes lebegtetése. Azt gondolom azonban, nem az a szándék, hogy a nyugdíjasok, akik most velünk sírtak, késõbb rosszul járjanak, azt remélem, hogy ennek a finomítása megfelelõ eredményt hoz.

Itt egy nagyon lényeges dologra szeretném felhívni a figyelmet, ami nekem nagyon fontos. Egyetlen ellenzéki képviselõtársam sem tett hitet amellett, hogy a magyar gazdaság igenis egy javuló pályán van. Azt hiszem, hogy hit nélkül, tényeken alapuló hit nélkül igazán kormányzásra törni, felelõsséget vállalni egy országért, legalábbis farizeus dolog, hogy ismét Palit idézzem.

Szolidaritás: ha van szolidaritás törvényben, akkor azt gondolom, ebben a nyugdíjtörvényben ez megnyilvánul. Egy egészséges szolidaritás, az állampolgárok vállalkozó lehetõségét maximálisan figyelembe véve olyanfajta szolidaritás, amelyet hitem szerint sem liberális, sem szociális, sem keresztény elkötelezettségû ember nem vonhat kétségbe. Aki kétségbe vonja, az nem olvasta el figyelmesen a törvényt.

Azt gondolom, hogy ezzel a törvénycsomaggal együtt nagyon fontos lenne, ha a parlament elé kerülne az úgynevezett esélyegyenlõségi törvény, mert ennek a komplex tervezetnek legalább ilyen módon része kell legyen.

Rendkívüli mód örülök két kitételnek. Az egyik: a rokkantnyugdíj- rendszer egy évvel való eltolása. Ez semmi mást nem mutat, nem a probléma elhalasztását, hanem azt a felelõsséget, hogy ezt valóban sokkal körültekintõbben kell megnéznünk. Meg kell nézni, hogy megvan-e a rehabilitáció feltétele, meg kell vizsgálnunk, hogy a rehabilitáltak, ha erre megvan az orvosi lehetõség, munkahelyhez jutnak-e, és sok mindent mást. Ha ez nem érzékenység és nem odafigyelés, akkor én valószínûleg rosszul tanultam.

Legalább ennyire fontos az, hogy 2000. január 1-jéig, illetve 1999. december 31-éig egy számomra nagyon fontos területet függõben hagy, ez pedig a különleges munkakörülmények között dolgozók kedvezményei. Ezt azért tartom nagyon fontosnak, mert egy nagyon komoly vívmány volt - természetesen elsõsorban a bányászokról beszélek -; mire 2000-be jutunk, feltehetõleg nagyon kevés lesz, de aki elolvasta a törvénytervezetet, világosan látja, hogy nagyon széles körû egyeztetés elõzi meg. Itt egyetlen mondatot, amit nem nagyon emlékszem, hogy valaki idézett volna a törvénybõl: a 3. § pedig úgy kezdõdik, hogy "Az 1997. december 31-én hatályos jogszabályok alapján megszerzett jogosultságokat megszüntetni, illetve korlátozni nem lehet". Azt gondolom, hogy ez egy alapvetõ dolog, talán a 3. oldalig mindenki eljutott, hogy elolvassa, de ezek után még egyszer szeretném mondani, megszorításról beszélni, rosszindulatot feltételezni, számomra legalábbis furcsa.

Befejezem, mert ígértem elõbb az államtitkár úrnak lehetõséget az idõmbõl. Bizonyára valamennyiben emlékszünk még rá, amikor valahányadik Apolló leszállt a Holdra. A mostani vitát hallgatva az az Brzésem, hogyha abban az Apollóban mondjuk ellenzéki képviselõtársaim ültek volna, akiknek megadatik a lehetõsége, hogy elõször a Holdra lépjenek, akkor valószínûleg még a mai napig ember lába nem érte volna a Holdat. Vannak feladatok, amiket nem lehet elodázni, amiket meg kell tenni, minél tovább várunk vele, annál nehezebb, annál nagyobb probléma. Nyitott - úgy érzem - mind a kormánypártok, mind a kormány arra, hogy ésszerû, a gazdasági körülményeket figyelembe vevõ javításokra kész legyen, de ezeket nem nagyon hallottam.

Befejezõ mondat: én nagyon szeretem Mikes Kelement, és ha van egy kis idõm, szívesen elolvasom a leveleit, mert azt a szép magyar anyanyelvet hallom belõle vissza, amit itt olyan ritkán. Egy számomra fontos mondatával szeretném befejezni.

(13.40)

"Vagyunk, mint voltunk, de leszünk, mint vagyunk."

Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap