Balsai István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Én azt hiszem, nem kell tõlem megvédeni az ügyvédséget, hiszen magam is az vagyok, és Csákabonyi kollégám, képviselõtársam éppen úgy tudja, mint minden ügyvéd, hogy tevékenységem alatt az ügyvédekkel kapcsolatban mik történtek és miket várnánk el most is - de nem is ez az érdekes.

Még egyszer mondom, én azt az esetlegességet és feleslegességet akartam hangsúlyozni, amely egy igazságszolgáltatás helyett kizárólag bírósági ügyekben illetékes felsõ testület, grémium tagjává az egyik hasonló pozícióban lévõ, egyébként kamarai jellegû szakmai testület elnökét odateszi; mondhattam volna a szakértõket, az Országos Szakértõi Kamara elnökét; és legalább annyi dolga és súlya van a bíróságon az igazságügyi szakértõnek, mint mondjuk, egy-két ügyvédnek; de mondhattam volna az elítélteket is, hiszen õk nagyon sokan vannak - tízezren, tudhattuk meg -, õk sem képviseltetik magukat (Dr. Hack Péter: Nagy hiba!), pedig fontos és nélkülözhetetlen részét képezik a büntetõ-igazságszolgáltatásnak.

De félre a tréfával! Én Avarkeszi államtitkár úrnak szeretnék válaszolni: ha nem õ és a pártja lett volna az, aki megvétózta, hogy az ügyészség a kormány irányítása alá kerüljön, és végre szûnjön meg az a helyzet, amely önálló hatalmi ágként szerepelteti négy és fél évtizede az ügyészséget a magyar alkotmányban, akkor még el is fogadnám azt az érvelését, hogy a Legfelsõbb Bíróság elnöke egy önálló hatalmi ág vezetõje, ezzel szemben a legfõbb ügyész nem - de hát sajnos, saját korábbi álláspontjával kerül szembe.

Örülnék egyébként, hogyha most a Magyar Demokrata Fórum régi kívánsága megvalósulna: nyolc éve szeretnénk ezt. Akkor sem sikerült, amikor nem volt megfelelõ többségünk itt kormányzó pártként, most ellenzékként még kevésbé, hogy igen, csináljunk rendet: valóban, az ügyészség a végrehajtó hatalomhoz kapcsolódjon valamilyen formában.

(13.20)

És akkor nem lesz kifogásolható az aránytalanság a legfõbb ügyész és a Legfelsõbb Bíróság elnöke között - de így igen! Arányosnak kell lenni, a pályák egymáshoz viszonyított arányait meg kell tartani; ha nem így van, azt föl kell számolni, mert az a példa következik be, ami Csehországban következett be az ottani legfõbb ügyész és legfelsõbb bíróság elnöke tekintetében. (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.) Meg kell nézni az elvándorlást - volt alkalmunk most ezt tapasztalni. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap