Tóth Tihamér Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TÓTH TIHAMÉR (MDNP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Az alkalmi munkavállalói könyvvel történõ foglalkoztatásra elõterjesztett törvényjavaslat általános vitáját kezdhetném azzal is, hogy innen jelentem: a munkaügyi tárca a helyén van, és dolgozik. Tulajdonképpen kevés olyan tárca van a mostani kormányban, amelyik eldicsekedhet azzal, hogy egyszerre három törvényjavaslatát tárgyalja az Országgyûlés. Mondhatnám folytatásként azt is, hogy talán jót tett ennek a törvényjavaslatnak, hogy a tárca ütemezése szerint harmadikként került benyújtásra, mert ez már nem módosít további négy- öt törvényt, nincsenek benne kereszthivatkozások. Örülök annak is, hogy tulajdonképpen egy rövid, áttekinthetõ kép rajzolódik ki az elõttünk lévõ javaslatból.

Ha belenéz az ember egy kicsit részletesebben a javaslat rendelkezéseibe, akkor könnyen megjelenhet elõtte a mesebeli leány alakja, amelyik - mint közismert - jött is, meg nem is, és hozott is, meg nem is. Mindezt azért mondom, mert hallottunk egy optimizmustól duzzadó kormánypárti véleményt, egy másik kormánypárti véleményt, amelyik már kevésbé volt ennyire optimista, mert inkább a jogos aggályait vetette fel. Most ellenzéki oldalról ugyancsak ehhez az oldalhoz szeretnék csatlakozni.

Tulajdonképpen az már nem meglepetés, hogy megint olyan törvényjavaslat van elõttünk, amelyik nem bírja az ÉT állásfoglalását és támogatását. De itt egy kicsit azt mondom, hogy talán megértõk is lehetnénk, mert az ÉT hogyan is tudott volna ebben a körben állást foglalni. Egyszerûen azért, mert jelen van az ÉT-ben az a munkáltatói oldal, amelyre ez a javaslat vonatkozni fog? Nincsen. A munkavállalókat az ÉT-ben képviseli az a szövetség vagy szakszervezeti tömörülés, amelyre ez vonatkozni fog? Nem. Úgyhogy azt mondom, lehetünk akár elnézõk is, mert az ÉT is egy kicsit a mûködési körén kívülinek tekinthette ezt a törvényjavaslatot.

Nem tartom valószínûnek - bár szívesen elismerem, ha tévednék -, hogy a pénzügyi kormányzat, illetve a különbözõ biztosítási pénztárak milliárdos bevételre fognak szert tenni majd a javaslat bevezetése után. Úgy érzem: egyrészt a tervezett kör, a tervezett személyi hatály nagyon szûk, azonkívül pedig nem hiszem, hogy ezentúl olyan nagy kedvvel alkalmaznák a munkanélkülieket alkalmi munkavállalói könyvvel a magánszemély-munkáltatók, akik nem lehetnek vállalkozók.

Ha a javaslat egészét nézzük, amely 12 paragrafusból áll, a mi megállapításunk szerint ebbõl a 12 paragrafusból legfeljebb 4-5 vagy legfeljebb a hatályba léptetõ rendelkezés az, ami törvényi szintû szabályozást igényelne. Úgy érezzük, hogy egy kicsit keverednek bizonyos jogalkotási szakmai elképzelések és szükségszerûségek. Kíváncsi lennék egyszer, ha hallhatnánk ilyen törvényjavaslat elõterjesztése kapcsán, mondjuk, az Igazságügyi Minisztérium - mint hajdan a jogszabályok elõkészítéséért felelõs tárca - véleményét. Például mit lehet kezdeni egy olyan törvényjavaslattal, amelyik olyan részletszintû szabályozásokba megy bele, hogy az alkalmi munkavállalói könyv kiállítására hogyan kell megállapodást kötni a munkaügyi központ kirendeltségének és a települési önkormányzat jegyzõjének, illetve hogyan fogja a rendelkezésére bocsátani a különbözõ formanyomtatványokat. Ha valami nem törvénybe való szabályozás, akkor ez biztosan nem az.

Az egész törvényjavaslattal kapcsolatban úgy érzem, sokkal szerencsésebb lett volna, ha a javaslat 11. §-ának megfelelõen ez az egész rendelkezés bekerül a mostani hatályos munka törvénykönyv módosításába.

(20.00)

Ezért felesleges volt új törvényjavaslatot készíteni, ugyanis maga ez a javaslat a hivatkozott jogszabályhelyen elintézi azt, hogy mi az, amit a munka törvénykönyve rendelkezéseibõl az alkalmi munkavállaló könyvvel történõ foglalkoztatása esetén nem kell alkalmazni. Tehát egy általánoshoz képest speciális esetet szabályoz, és megvannak a speciális esetnek a szabályai. Szóval ez, hogy miért kellett új jogintézményt bevezetni, én úgy érzem, hogy talán a nem kellõ körültekintésnek az eredménye.

Szeretném jelezni azt is, hogy az a kör, akire egyáltalán ez a javaslat valamifajta pozitív vonást hozhat - az a munkanélküli kör, aki eddig is alkalmi munkából igyekezett megélni -, nem valószínû, hogy élvezni fogja azokat az elõnyöket, amelyekrõl itt az elõbb csokorba kötve hallottunk jó néhányat. Miért mondom mindezt? Egyrészt túlontúl optimistának tartom a mellékletnek az öt bérsávot meghatározó részét. Tessenek megfigyelni majd, hogy a hatálybalépése esetén akár a második sávban történõ foglalkoztatásról fognak-e majd számot adni! Ez minden munkanélkülit alkalmazót arra ösztönöz, hogy a lehetõ legkisebb költséggel próbálja megoldani az õ foglalkoztatását; és hogyha utalás történt arra, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévõ munkanélkülinek hogy fog segíteni, szeretném mondani, hogy sehogy. Ugyanis nem fog tudni semmit mondani az a munkanélküli, akinek azt mondja, hogy téged csak a 700 forintos napibérrel tudlak foglalkoztatni, legfeljebb majd megegyezünk még egyéb természetbeni járandóságokban. Nem hiszem tehát azt, hogy ez a legelesettebb és legkiszolgáltatottabb rétegen, illetve annak a helyzetén bármit is javítana.

Nagyon érdekes az, hogy a személyi körnél - az államtitkár úr elõterjesztésébõl tudjuk - elképzelhetõ, hogy már 1998. január 1-jével történik egy bõvítés. Én úgy érzem, megint nem szerencsés, hogy szeptember 1-jével hatályba lép egy törvény, utána január 1-jével megint hozzá fogunk nyúlni; tehát ha egyáltalán van a munkáltatói oldalról egy szélesebb réteg, aki ezt a kedvezményes alkalmaztatást tudná megvalósítani, akkor az igenis az egyéni vállalkozóknak a köre. Mindenféleképpen indokolt lenne tehát, és én nagyon örülnék, hogyha esetleg a kormánypárti képviselõtársaim részérõl kapnék erõsítést ahhoz, hogy igenis lépjen hatályba már most szeptember 1-jén ez a törvényjavaslat az egyéni munkáltatók vonatkozásában is.

Tekintettel arra, hogy a Magyar Demokrata Néppárt részérõl a törvényjavaslathoz fûzött optimista reményeket túlzóknak találjuk, és igencsak kétkedünk a kívánt és várt hatás elérésében, ezért úgy érezzük, hogy a megoldási szándék ugyan dicséretes, de tartunk tõle, hogy nem ez a törvényjavaslat fogja - és különösen nem ebben a formában - ezt a célt elérni. Így jelenleg annyit tudunk mondani, hogy az alkalmi munkavállalói könyvvel történõ foglalkoztatás a munkanélküliek további jogosultságszerzésének az egyik lehetõsége lehetne, de nem valószínû, hogy a gyakorlatban ezt teljesíteni fogja. Így ezen formájában a Magyar Demokrata Néppárt képviselõcsoportja ezt támogatni nem tudja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap