Surján László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SURJÁN LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Bizonyára emlékszünk mindannyian, hogy a kórház-leépítési törvény azt a célt szolgálta, hogy kevesebb kórházi ágy mûködjék Magyarországon, de ezeken jobb ellátást lehessen biztosítani és gazdaságosabb legyen a mûködés; kórházbezárásra tehát ott kerül sor, ahol ezáltal nem sérül az ellátás és gazdaságosabb lesz a gyógyítás. Nem akarom föleleveníteni ezt a régi vitát, még azt se mondom, hogy egyetértek azokkal, amiket most mondtam, de hát ez a törvény, ennek megfelelõen kell dolgozni.

Arról szeretnék most néhány szót mondani, hogyan érvényesül ez a gyakorlatban. Volt ennek a törvénynek egy nagyon kiváló eleme - azaz egy nagyon kiváló eleme -, nevezetesen az, hogy a kényszerû leépítések konkrétumait megegyezés esetén a megyére bízta. Ez a megyei döntés többé-kevésbé megszületett a kies Veszprém vármegyében, azonban az egyik nagy áldozatot, a farkasgyepûi tüdõgyógyintézetnek Ajkára való beköltöztetését az önkormányzat csak feltételekkel vállalta. Érezték, hogy nem bölcs dolog egy jól mûködõ, jó helyen lévõ sikeres intézményt fölszámolni és bezsúfolni egy olyan helyre, amely sok mindenre alkalmas, csak pont ennek a sajátos beteganyagnak a kezelésére látszik kevéssé alkalmasnak.

Nos, az önkormányzat komolyan vette a dolgát. A mellesleg szocialista párti bizottsági elnök bejárta a terepet, és egy elõterjesztést készített ez év márciusában, amely elõterjesztés egyértelmûvé tette, hogy az elõkészítõ munkálatok nem elégségesek, és a megye által megszabott feltételek nem teljesedtek be. Tehát új javaslattal állt elõ, nevezetesen azzal, hogy maradjon a tüdõgyógyintézet ott, ahol van. Ezt a javaslatot a közgyûlés teljes mértékben elfogadta, és egyeztetõ tárgyalásokat kezdeményezett, amit a Népjóléti Minisztérium a leghatározottabban elutasított. Miniszter úr azt írta: "Szakmailag a Farkasgyepûn mûködõ megyei pulmonológiai intézet feladatainak az ajkai kórházba történõ beköltözése mind a betegellátás, mind a megyei struktúra korszerû kialakítása szempontjából a támogatott megoldás."

Ezzel az idézettel nemcsak az a baj, hogy a miniszter nem ismeri azoknak az intézményeknek a nevét, amelyekrõl dönt, hanem elsõsorban az, hogy nem a szakmai állásfoglalásra alapul. Az illetékes tanácsadó testület, a pulmonológiai szakmai kollégium ugyanis ugyancsak átvizsgálta a kérdést, és azt írja: a megye pulmonológiai fekvõbetegeinek ellátása a jövõben is Farkasgyepûn kívánatos. Ennek ellenére a finanszírozás július 1-jétõl megszûnik, a megye akkor tudja fönntartani az intézetet, hogyha fizeti a költségeket.

Kedves Képviselõtársaim! Bejártam az intézményt, mert nem szeretek a levegõbe beszélni. Jó hangulatú, a betegek ugyan négy-nyolcágyas kórtermekben laknak, de errõl még szeretnék szót ejteni, a szakmai munka kiváló - és nagy az elkeseredettség. Az egyik beteg kezembe adott egy írást, amiben leírta, hogy mitõl félti az egészségügyet: a "fene fenét eszik is" stílusú vezetéstõl, a vad indulatoktól és az over-szerû negyedmilliárdos bakiktól. Azt hiszem, hogy tévénézõ emberrõl van szó, és nagyon értelmesen fogta meg, nagyon jól fogta meg a problémák egy részét. Én hozzáteszem azt, hogy félek attól, ha nem tudjuk megtartani azokat a szabályokat, azokat az elveket, amelyekre építkeztünk; ha a helyi döntés a lényeges, akkor legyen a helyi döntés a lényeges.

Mirõl is van szó? Miért kell bezárni ezt az intézményt? Vagy azért, mert rosszul mûködik szakmailag - ez nem áll -, vagy azért, mert gazdaságtalan - kérem, ez se áll! Ez az intézmény szufficites a mai körülmények között, sõt a most megindult rekonstrukció, a most befejezés körül álló fûtésrekonstrukció eredményeképpen évi 40 millió forint többletet fog termelni, és ebbõl a 40 millió forintból vállalja a következõ idõszak szakaszos rekonstrukcióját. Gazdasági szempontok tehát az intézmény fölszámolását nem indokolják.

Mi indokolja? Az indokolja, hogy Ajkának szüksége van még száz aktív ágyra. Az ajkai kórház Pap elvtárs régi megalomániájaképpen jött létre abban a formában és fölfújt formájában; annak idején a betegeket Balatonfüredrõl Ajkára kényszerítették - most Farkasgyepûrõl Ajkára kényszerítik. Semmi nem változik, csak a buli örök, a poszt-kádári korszakban egy pre-kádári rekonstrukció folyik.

Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap