Lamperth Mónika Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Nagyon örülök annak, hogy a Házban egyetértés mutatkozott abban: ez egy olyan probléma, amit bizony a szülõk nem mindig tudnak könnyen és egyszerûen megoldani, hogy nyáron mi legyen a gyerekekkel. Nemcsak abban az értelemben, hogy legyen, aki vigyáz a gyerekre, hogy mit csinál a gyerek, hanem abban az értelemben, hogy ha lehet, akkor hasznosan, tartalmasan és úgy töltsék el a nyári szünetet, hogy az valóban vakáció legyen, a gyerek szellemileg, testileg föl tudjon készülni a következõ oktatási évre. Magam is kétgyerekes anyaként tudom, hogy ez milyen problémát jelent.

Örülök annak, hogy abban is egyetértés mutatkozott: ez nem az állam dolga, pontosabban nem csak az állam dolga, van az államnak is ebben feladata, van az önkormányzatoknak és van a civilszférának. Azt hiszem, két percben nem lehet azt értékelni, hogy ki hogyan teljesíti az ezzel kapcsolatos feladatait és tevékenységét.

A hátralévõ idõt arra szeretném felhasználni, hogy beszéljek röviden a civil szféra teendõjérõl, hogy ez hogyan alakul, mi az, amiben az állam, illetve az önkormányzatok segítséget, támogatást tudnak nyújtani a civil szférának, hogy ellássák ezt a tevékenységet.

(8.20)

Én örömmel tapasztaltam azt, hogy néhány településen összefogtak a szülõk és a pedagógusok, és szerveztek olyan táborokat, nyári elfoglaltságot, amiket kisebb csoportokban is meg lehetett oldani, mert nem biztos, hogy mindig egy iskola keretében lehet ezt a legjobban megszervezni. Én láttam olyat, amikor 5-10-15 szülõ szervezte azt meg, hogy szülõi, illetve pedagógusfelügyelettel, szervezetten vitték el a gyerekeket strandolni, versenyeket és játékos programokat készítettek elõ a gyerekeknek. De más civil szervezeteknek is találtam és tapasztaltam jó példáit, így például a Szocialista Párt pedagógus tagozata minden évben rendszeresen megszervezi az okosodó tábort, ahol a pedagógusok - természetesen díjazás nélkül - önkéntesen nagyon sok kisgyereknek szereztek nagyon szép és maradandó élményt a csillebérci okosodó táborban. Természetesen ez a táborozási forma is, mint sok más, anyagi problémákkal küszködik, mert a tényleges mûködési költségeket a szülõk egy része nem tudja biztosítani. Azt gondolom, azoknak az állami forrásoknak, amelyeket pályázat útján ilyen célokra el lehet nyerni (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret lejártát.), az összegét valóban érdemes körültekintõen megvizsgálni a költségvetés tárgyalásakor.

És amit Szabad György képviselõ úr elmondott, hogy (Az elnök a csengõ újbóli megkocogtatásával jelzi az idõkeret lejártát.) erre emlékeztetni fognak, én a magam részérõl támogatni tudok egy ilyen kezdeményezést. Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap