Kis Gyula József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KIS GYULA JÓZSEF (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Most, hogy hallgattam Szájer képviselõ urat, kénytelen voltam Jónás könyvére gondolni, miszerint bûnösök közt cinkos, aki néma... (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Vétkesek közt...) - vétkesek közt cinkos, aki néma. Hogy vétkes-é, avagy bûnös, azt a jogászokra bízom. (Zaj, derültség a kormánypártok padsoraiban.)

De tény az, hogy ez az Országgyûlés ez év március 19-én nem többséggel, hanem egyhangúlag - egy ellenszavazattal, tartózkodás nélkül - fogadta el ezt az országgyûlési határozati javaslatot, amely úgy szól, hogy az elmúlt idõszak alatt - idézem - "a kormány nem kezdeményezett olyan intézkedéseket, amelyek az Egészségbiztosítási Önkormányzat és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár jogsértõ mûködését megakadályozták volna". Majd a 3. pontban a jövõre, tehát a mára vonatkozóan: "Az Országgyûlés szükségesnek tartja, hogy az önkormányzati törvényben megállapított felügyeleti és ellenõrzési jogokat a kormány valóban gyakorolja."

Ezek a jogok oly széles körûek, hogy például törvénysértõ mûködés esetén az Országgyûlés - a kormány javaslatára - felfüggesztheti a biztosítási önkormányzat gazdálkodási jogviszonyait, és e hatáskörök gyakorlására meghatározott idõre biztost rendelhet ki. Súlyosan törvényt sértõ mûködés esetén feloszlathatja a biztosítási önkormányzat választott szerveit is.

Tehát lehetne, és szükséges lenne a lehetõségek alapján lépéseket tenni, s ehhez képest a miniszter úr kérelmezése, megértést kérõ (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.), együttérzõ véleménye igen gyenge jogi eszköznek tûnik a szememben. Ez bizony - akár vétkes, akár cinkos - a némaság jele! (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap