Akar László Tartalom Elõzõ Következõ

AKAR LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Mindenekelõtt szeretném elmondani, nagy megnyugvással tölt el az a tény, hogy ezt az interpellációt ön itt most a Házban elmondta. Azért tölt el nagy megnyugvással, hiszen ön '97. január 24-én nyújtotta be ezt a interpellációt; késõbb nem nagyon tudta volna benyújtani, mert emlékeim szerint külföldön tartózkodott. Ezzel szemben a január 24-ei interpellációjában hivatkozik a Napi Gazdaság január 29-ei számában megjelent cikkre. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Tehát bennem felmerült az a gyanú, amikor megkaptuk ezt a szöveget - emlékeim szerint 29-én vagy 30-án -, hogy talán valaki visszaélt az ön nevével. De szerencsére nem errõl van szó, tehát nyilvánvalóvá vált, hogy ezt az interpellációt ön tette föl. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.)

A képviselõ úr által felvetett kérdés elõzményeként meg kívánom jegyezni, hogy a Risk Kft. 80 milliárd forint könyv szerint követelést vásárolt meg 16 milliárd forintért a Magyar Hitel Banktól másfél évvel ezelõtt. E kétes és rossz követelések keletkezésérõl, illetve keletkezésük módjáról vélhetõen frakcióvezetõ úr pénzügyi és gazdasági fõtanácsadója, dr. Boros Imre úr részletes információkkal tud szolgálni, hiszen ezen követelések keletkezésének idõpontjában a Magyar Hitel Bank Rt.-nél vezetõ beosztásban dolgozott. (Derültség és taps a kormánypárti padsorokban.)

A vásárlás pénzügyi finanszírozása 11 milliárd forint névértékû kötvénykibocsátással történt, amelyhez 5,6 milliárd forint erejéig a magyar állam kezességet vállalt. E kezességvállalásból 2,4 milliárd forintot érvényesít a Risk Kft. A kezességvállalás ténye az ország nyilvánossága elõtt történt, hiszen a 2065/1996.(III.20.) kormányhatározat a Határozatok Tárában megjelent. E határozat 2. pontja kimondja, hogy a készfizetõ kezességvállalás nyomán beváltásra kerülõ összeget a bank privatizációjakor értéknövelõ tényezõként kell számításba venni. Ez a követelmény a Magyar Hitel Bank Rt. állami tulajdonú részvényeinek eladása során messzemenõen érvényesült, hiszen 222 százalékos árfolyamon került sor a részvények adásvételére.

Tisztelt Ház! Képviselõ úr interpellációjában felveti azt a kérdést, hogy a bankprivatizációkkal kapcsolatban '97-ben milyen garanciabeváltások várhatók. Az Országgyûléshez T/3174. számon még '96- ban benyújtott törvényjavaslat szerint, amely a Magyar Köztársaság '97. évi költségvetésének elõirányzatait tartalmazta, '97-ben egyedi kezességbeváltás címén 11 milliárd forint valószínûsíthetõ. E 11 milliárd forintot az 1997. évi költségvetésrõl szóló törvényben az Országgyûlés jóváhagyta a XXII. fejezet Pénzügyminisztérium 18. cím 1. alcímében. Megjegyzem, hogy az elõzõekben említett törvényjavaslat az egyedi kezességvállalásokról egy tételes kimutatást tartalmazott, amely kimutatásban a Magyar Hitel Bank is szerepelt privatizációs célú konszolidáció megjelölésével.

Az 1997. évi költségvetési törvény készítésekor, majd a parlament által történõ végsõ jóváhagyásakor a Risk Kft. kezességbeváltása a költségvetés kiadásai között szerepelt, csakúgy, mint a Mezõbank Rt.- nél hasonló célzattal bekövetkezõ portfóliótisztításból adódó állami tehervállalás. A Risk Kft. tényleges kezességbeváltása a tervezett szint alatt realizálódott. A Risk Kft. tevékenységét és az ehhez kapcsolódó kezességvállalást a Kormányzati Ellenõrzési Iroda vizsgálta, a vizsgálat lezárása a napokban várható.

Megjegyzem, hogy a Mezõbank portfóliótisztításához kapcsolódó állami kezességvállalásnál a kezességbeváltás mértéke elmarad az eredetileg feltételezettõl, így ez esetben is megtakarítás várható. Közismert továbbá az állam kötelezettségvállalása a Budapest Bank Rt. eszközkivásárlási garanciája kapcsán.

A képviselõ úr megfogalmazásával élve: egyéb meglepetésekre az említett bankokkal összefüggésben nem számítunk.

Szeretném felhívni a kérdéskör tárgyalása során a tisztelt Ház és a frakcióvezetõ úr figyelmét arra a körülményre, hogy a privatizáció elõkészítését szolgáló kényszerû állami beavatkozások költségvetési terhei - mint a tisztelt Ház az Állami Számvevõszék jelentésébõl megismerhette - '93-94-ben több száz milliárd forintot értek el. '95- ben ez az összeg 20 milliárd forint alatt maradt, és '96-ban nem érte el a 10 milliárd forintot, '97. évben várakozásaink szerint a költségvetésben elõirányzott garanciakeretbe illeszthetõ. Ily módon tehát e kormány mûködése alatt lényegesen kevesebb ilyen célú kiadás történik, mint a megelõzõ négyéves idõszakban.

Mindezek alapján kérem a tisztelt Házat és képviselõ urat, hogy az interpellációra adott válaszomat elfogadni szíveskedjen.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap