Ungár Klára Tartalom Elõzõ Következõ

UNGÁR KLÁRA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Torgyán József hozzászólásához, Kis Gyulához és Pusztai Erzsébethez szeretnék fél-fél percben szólni. Úgy látszik, Torgyán József figyelmét az elõbb elkerülte az az indítvány, amely kapcsán a preambulumról elkezdtünk beszélni. Pusztai Erzsébet indítványa minden bizottság támogatását, sõt, az elõterjesztõ támogatását is élvezi. (Derültség a kormánypártok részérõl.) Heves és komoly vita alakult ki ezekben a bizottságokban, és aztán mégiscsak megkapta a támogatást az indítvány.

Kis Gyula valami olyasmirõl beszélt, hogy ez a törvény nem garantálja a következõ 40 évre, hogy a költségvetés a társadalombiztosítás hiányát kifizesse. Ez az indítvány, amelynek kapcsán errõl szó van, sem azt nem mondja, hogy egy évre garantálja, sem azt nem mondja, hogy 40 évre; tehát amíg a törvény hatályban van, addig bizony a társadalombiztosítás hiányát a költségvetésnek ki kell fizetnie. Azt gondolom, hogy Kis Gyula valamifajta félelmet belevetített, ami ebbõl a törvénybõl nem következik. Saját aggodalmait belevetítette ebbe a törvénybe. Itt azért hét év óta nemcsak a törvények garantálják, hanem a pártok is és a gyakorlat is, hogy a társadalombiztosítás hiányát a költségvetés kifizeti. Ahogy Csehák Judit az elõbbi felszólalásában említette, más helyen, a törvény más helyén, a zárszámadás kapcsán még egy garanciális elem szerepel.

Pusztai Erzsébetnek muszáj elmondanom, hogy az a probléma, hogy a társadalombiztosítástól elvenne a mindenkori Pénzügyminisztérium, amely minisztériumnak az a természete, hogy állandóan takarékoskodni akar, és állandóan el akar venni mindenhonnan pénzt - már a kiadások közül. A nyugdíjemelés szabályait viszont szintén a törvények garantálják, hiszen csak az elmúlt napok, hetek vitáit kell figyelemmel kísérni, hogy mi is legyen a törvényben az új szöveg a nyugdíjemeléssel kapcsolatban. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap