Kávássy Sándor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KÁVÁSSY SÁNDOR (FKGP): Elnök asszony! Tisztelt Országgyûlés! A közteherjegy intézményéhez szeretnék néhány gondolatot fûzni. A közteherjegy bevezetését úgy beállítani és úgy tekinteni, hogy semmi sem változik, ez teljesen hamis beállítása a dolgoknak. Utánanéztem, itt igenis egy új adónak a bevezetésérõl van szó, amely a lehetõ legnagyobb mértékben sújtja a gazdát - akár tetszik, akár nem -, és ez a gazdák véleménye.

Engedjék meg, hogy ezzel kapcsolatosan azt is elmondjam - többször is szóvá tettem az elmúlt évek során -, hogy a lehetõ legnagyobb mértékben elégedetlen vagyok az adózásnak azzal a rendszerével, amit az elmúlt évtizedben vezettek be. Azért nem használom a többes számot, mert én mindig ez ellen szavaztam, tehát itt a "mi"-elmélet nem megy. Tehát én nem vezettem be, hanem azok vezették be, akik erre szavaztak -

ez az egyik. Ezzel kapcsolatosan én súlyosan elmarasztalom azt, hogy az is 44 százalékkal adózik, aki több százmilliós vagy esetleg milliárdos jövedelemmel rendelkezik, éppen úgy, mint akinek csak 1-2 millió az évi jövedelme.

Ugyancsak igazságtalannak és gazdaságilag hátrányosnak tartom a magas általános forgalmi adót. Aránytalanul sújtja a kis jövedelmû nagycsaládokat, ugyancsak sújtja és fékezi a termelést, és jelentõsen növeli a termelési költséget, illetve a termelõi árat.

A közteherjegy bevezetése ezek után ezt a sok szempontból igazságtalan és a gazdasági életet kedvezõtlenül befolyásoló, fejlõdést gátló adórendszert olyan mértékben teszi negatívvá, amivel semmiképpen sem érthetek egyet. A közteherjegy bevezetése a gyakorlatban azt jelenti - legalábbis az eddig érvényben lévõ skála szerint -, hogy minimálisan 33 százalékkal növeli meg a gazda terhét. A gazda odaadja a napszám bérét - igen kedves, Filló Pál barátom, odaadja a napszám bérét! -, odaadja a természeti járandóságot, plusz még az államnak a közteherjegy néven bevezetett adó alapján befizet 33 százalékot vagy annál nagyobb százalékot.

Az én ítéletem szerint ezt a terhet a mezõgazdaság nem bírja elviselni, ez oda fog vezetni, hogy az alkalmi munkát a gazdák csökkenteni fogják, ennek a következménye éppen az lesz, hogy a falusi munkanélküliségnek az a természetes megoldása, amirõl a múltkor beszéltem - és még egyszer hangsúlyozom, hogy ezt közgazdaságilag végiggondoltam és megalapozottnak tartom -, a munkanélküliség felszámolásának ez a lehetõsége is be fog dugulni.

Tehát a magam részérõl a közteherjegy bevezetését egyáltalán nem támogatom, illetõleg ha mindenáron be akarják vezetni, annak csak egy teljesen mérsékelt formáját tartanám a gazdatársadalom szempontjából elfogadhatónak, noha errõl szélesebb körben konzultálni nem tudtam. Köszönöm a meghallgatást.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap