Kiss Péter Tartalom Elõzõ Következõ

KISS PÉTER munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Nem egyezik a véleményünk abban, hogy a feketemunka a munkanélküliség megoldásának egyik módja volna, ebben nem értek egyet önnel, és azt gondolom, hogy az ország többsége is ezen az állásponton van, nemcsak a mértékadó, hozzáértõ közvélemény. Három kérdést szeretnék jelezni, amelyben, azt hiszem, hogy lényeges információt közlök a dolog megítéléséhez.

1. A mai szabályos foglalkoztatási körülményekhez képest - tehát hogy szerzõdéssel vagy megállapodásos alapon foglalkoztat a munkaadó munkavállalót - ez a mostani konstrukció egy lehetõség, nem kötelezettség, hanem egy ajánlat arra nézve, hogy ha egy körben ez kedvezõbb megoldást jelent, akkor a gazda, a munkaadó döntsön így, ha nem kedvezõ megoldást jelent, akkor ne döntsön így.

2. Nem új adóról van szó, a közteherjegy egy összefoglaló neve mindannak az adónak, amelyet ma is be kell hajtani személyi jövedelemadó formájában, bérekre esõ közteher formájában, amelyek most is terhelik a béreket. Abban egyetértek képviselõ úrral, hogy ezek a mértékek magasak. Magasak általában a foglalkoztatásban, és nem járulnak hozzá, hogy minél nagyobb foglalkoztatási kedve legyen a munkaadónak; de a nagy ellátórendszerek igénylik ezeket a forrásokat, a nyugdíj, a szociális és egészségügyi ellátórendszer ma igényli ezt. A kormány azon van, hogy folyamatosan csökkentse a személyi bérekre esõ közterheket, ezért vágtunk bele a nyugdíjrendszer és az egészségügy reformjába, hogy kellõen alacsony források mellett lehessen biztos ellátást nyújtani az embereknek. De ma még, ha általában a foglalkoztatásra ezek a közterhek vannak, akkor természetes módon az alkalmi foglalkoztatásnál is ezeket kell figyelembe vennünk.

3. Mi a gazdák véleménye? A gazdák véleménye támogató. A Metész az agrár-érdekegyeztetési fórumon másfél hónappal ezelõtt támogatta ezt a javaslatunkat, sõt az agrárképviseletek egyhangúlag letették a voksukat, bár rögtön hozzá kell tennem, hogy a mértékekrõl lefolytatjuk - és itt a Házban is - a vitát. Ebben a kérdésben a kormány nyitott, amikor majd odaérünk, erre vonatkozóan bejelentést is tennék, hogy kedvezõ irányú elmozdulásokat sikerült a kormány vitája alapján tenni, ami lehetõséget nyújt módosító képviselõi indítványok befogadására.

Ha egy picit tartja még a türelmük, egy információt hadd mondjak el. Lehetõség van arra, hogy az alkalmi munkavállalás rendszerének bevezetésével párhuzamosan egyrészt kiszélesítsük a munkaadói kört - aki ezt megteheti -, készek vagyunk az egyéni vállalkozói körre kiszélesíteni, másrészt az igénybe vevõ, ma jövedelempótló támogatáson lévõ, széles munkanélküli kör számára pedig bejelentem: a tárca állni fogja a közteherjegy bevezetett mértékének felét. Ez azt jelenti, hogy például 1299 forint kifizetett nettó bér után mindösszesen 250 forint teher jelentkezik, ami nemcsak a közterheket, hanem már a személyi jövedelemadót is helyettesíti, tehát olyan mértékben nettó kifizetés, hogy nem kell a személyijövedelem-adózási, bruttósítási folyamatokat zsebbe menõen a munkavállalónak elvégeznie - úgy hiszem, ennél kedvezményesebb kínálatot kevésszer tehetett munkaügyi miniszter a parlament elõtt.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap