Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Igen a válaszom ezekre a kérdésekre. Lehet, hogy nem ebben a sorrendben, hiszen ilyen listaszerûen én most nem tudom elsorolni ezeket az intézkedéseket, de azért néhányat hadd idézzek föl. Ugyanis a dolog egy picit összetettebb annál - és ezt ön pontosan tudja -, mint a bizonyítványügy.

Az elmúlt év decemberében a londoni Bosznia-konferencián a külügyminiszternek nemcsak az alapszerzõdés végrehajtásának beindítását vetettem fel, hanem a kisebbségi nyelvhasználati törvény ügyét is, amely miatt most sajnos a hiány a hivatkozási alap a szlovák kormányzati szerveknek, hogy egy ilyen intézkedést bevezettek. Júniusban a sintrai NATO külügyminiszteri tanácskozáson Seszták államtitkárnak vetettem fel ugyanezt. Az amszterdami csúcson most, az elmúlt hét péntekjén az új külügyminiszter asszonnyal állapodtam meg egy rövid idõn belül, még júliusban sorra kerülõ magyarországi munkatalálkozóban, hogy tisztázzuk ezeket a kérdéseket. Áprilisban Kuncze Gábor Meiar kormányfõnek vetette fel ugyanezeket a kérdéseket; februárban és májusban Magyar Bálint levelet intézett szlovák partneréhez, részletesen és tételesen kitérve valamennyi kérdésre.

A külügyminisztériumi szakértõi találkozókon minden alkalommal szerepelnek ezek a kérdések, tehát a nyelvhasználat ügye is általában és a vegyesbizottság ügye, amely nélkül nem tudjuk megkezdeni a magyar- szlovák alapszerzõdés végrehajtását. Ismeretes, a vita arról folyik, hogy a bizottságnak lehetnek-e tagjai a kisebbségek képviselõi. Sajnos, azt kell mondanom, hogy egyik felvetésünknek sem volt mindeddig foganatja.

Az idõ rövidsége miatt nem tudom részletesen ismertetni mindazt, amit a nemzetközi fórumok felé tettünk az EBESZ, az Európa Tanács fórumain. Tegnap egyébként Bársony képviselõ úr errõl is szólt. Ennek hatására következtek be a NATO, az Európai Unió, az Európa Parlament figyelmeztetései, az EBESZ kisebbségi fõbiztos állásfoglalásai (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.), és valószínûleg július 8-án ezt egy újabb, minden eddiginél drámaibb NATO- figyelmeztetés fogja követni, amikor Szlovákiát nem nevezi meg majd (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) a NATO- bõvítés elsõ körében. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap