Varga László Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VARGA LÁSZLÓ (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Külügyminiszter Úr! Június 16-án a külügyminiszter úr napirend elõtti felszólalásában közölte, hogy az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Bill Clinton nyilatkozott, hogy a NATO-ba való bejutás elsõ körében a közép- és kelet-európai államok között Csehország, Lengyelország és Magyarország szerepel. Ez valóban örvendetes, s örülnünk kell, és minden józan magyar örül annak, hogy végre egy kegyetlen náci és szovjet megszállás után külbiztonságot kapunk, amely nemcsak a veszélyt hárítja el, de a belbiztonságunkat, gazdasági, kulturális fejlõdésünket is elõsegíti.

Sajnálatos, hogy a külügyminiszter úr e nagyszerû pillanat után egy belpolitikai vitafórumot rendezett, bírálta az egyik ellenzéki képviselõnek, vagy vezetõnek a megjegyzéseit, s lényegében a kormány érdemeit is méltatta.

(15.40)

Részemre meglepõ volt, hogy ebben az ünnepélyes pillanatban, ami valóban jelentõs tényezõ Magyarország történetében, a külügyminiszter úr nem tett megjegyzést, legalább egy utalást arra, hogy a NATO-ba való felvételünk, pontosabban a tagságunk az elsõ körben annak tulajdonítható, hogy Magyarországnak nemzetközi megbecsülése volt, amelyet az 1956-os forradalom és szabadságharc okozott.

Igenis, tudomásul kell vennünk, nemcsak hogy nemzetközi megbecsülést adott, de ahogy 1997. január 16-án Franciaország köztársasági elnöke mondotta, Magyarországnak központi szerepe volt abban a sorozatban, mondhatnánk földrengések sorában, hogy a Szovjetunió birodalma összeomlott. (Zaj.)

Ha ez így van, és nemcsak a Szovjetunió birodalma, de a kommunista pártok szerepe meggyengült a világban (Közbeszólás: Hála istennek!), akkor érthetõ, hogy 1989-ben - a változás évében - Nyugaton barátsággal fogadták Magyarországot, és ebben a légkörben az Antall- és Boross-kormány kitûnõ munkával építette kapcsolatainkat. Ezt folytatta a Horn-kormány is, tehát lényegében az elõzõ kormány nyomdokaiba lépett. De helytelennek tartom, hogy egy ilyen nagy pillanatban elfelejtkezzünk azokról, akik ezt a történelmi lehetõséget nekünk megadták.

Ezért kérdezem a külügyminiszter urat, elismeri-e, hogy a NATO-ba való felvételünknél, tagságunk lehetõségénél, hogy az elsõ körbe kerültünk, az 1956-os forradalom és szabadságharc volt az egyik tényezõ... (Derültség az SZDSZ padsoraiban.), amelyrõl ugyancsak azt mondotta... - kérem szépen a Szabad Demokraták Szövetségét, hogy ne tessék nevetni! Önök sírnak majd jövõre, a választások után... (Derültség és taps az FKGP padsoraiban.), úgyhogy jobb volna, kérem szépen...

...Amely eseményrõl ugyancsak Jacques Chirac (Az elnök a pohara megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.), Franciaország köztársasági elnöke azt mondotta - befejezem, elnök úr -, hogy az 1956-os forradalom volt az európai történelem egyik legszebb (Az elnök ismét jelzi az idõ leteltét.), legnemesebb, legtisztább forradalma, amely az emberiség életének végezetéig hatása és forrása marad a történelmünknek.

Kérem a miniszter úrnak a válaszát. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap