Gyimóthy Géza Tartalom Elõzõ Következõ

GYIMÓTHY GÉZA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Független Kisgazdapárt kezdettõl fogva elítélte a szövetkezeti vagyon nevesítésének azt a módját, amely a gyakorlatban megvalósult. Hiszen annak a három szempontnak az alapján - a bevitt vagyon, a kereset és a szövetkezetben eltöltött idõ -

sajnos lehetõséget adott bizonyos szövetkezeti vezetõknek, hogy a szövetkezeti vagyon nevesítését úgy oldják meg, mint ahogyan a gyakorlatban a legtöbb helyen megvalósult; a bevitt vagyont és az eltöltött éveket sokkal kevésbé, sokkal kisebb mértékben vették figyelembe, mint a keresetet.

De azt, hogy a 25 százalékos részvény ma már 172 százalékot ér, és azok, akik közel vannak a tûzhöz - jelen esetben a Sasad Tsz vezetõi -, jártak jól, míg, mondjuk, a bevitt vagyon... - vagy azoktól, akiktõl elorozták a vagyont, és a hosszú évek alatt megtermelték a szövetkezeti vagyont - ez késõbb átalakult részvénytársasági vagyonná -, azok az emberek, az a csoport természetesen rosszul járt. Ezért a Független Kisgazdapárt kezdettõl fogva elítélte a vagyonnevesítésnek ezt a módját.

Sajnos, ma országszerte az figyelhetõ meg, hogy 5-6-7-8 százalékért vásárolják vissza a szövetkezeti üzletrészeket, természetesen nemcsak a kívülállók, hanem az egyszerû tsz-nyugdíjasok vagy még most is szövetkezetben dolgozó emberek tiltakoznak. Ez e társadalmi igazságtalanságnak sajnos egy magyar példája.

Nagyon rosszul sikerült Magyarországon a szövetkezetivagyon-nevesítés. Ha valaki megy ki az M0-áson, és látja azokat a földeket, amelyek korábban még szántóföldek voltak - amirõl Bogárdi képviselõ úr is beszélt -, és ma már hatalmas üzletközpontok vannak, és több tíz, több száz millió forintért gazdagítják bizonyos emberek vagy bizonyos érdekcsoportok zsebét, ez különösen felháborító, tisztelt képviselõtársak, és ezen természetesen változtatni kellene. De ehhez az önök hozzáállásán is változtatni kellene!

Köszönöm szépen. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap