Demeter Ervin Tartalom Elõzõ Következõ

DEMETER ERVIN (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kormány sürgõsségi eljárást kérve terjesztette a Ház elé az állam tulajdonában levõ vállalkozói vagyonról szóló törvény módosítását.

A vitában nem kaptunk igazándiból választ arra, hogy miért a sürgõsségi eljárás, és miért egy erõltetett ütemû parlamenti tárgyalás történt. Egyetlen érvként azt említette a kormány - és tudjuk -, hogy 1997-ben szeretné befejezni a privatizációt, azonban ez a szándék teljes mértékben irreális és megalapozatlan. Amennyiben a privatizáció befejezését szándékolja ez a gyorsaság, akkor sem rendezi a törvény azokat a feladatokat, amelyek a privatizáció végéhez kapcsolódnak. Elsõdlegesen a vagyonkezelési kérdések tisztázására gondolok.

Ennek következtében egyértelmû számunkra, hogy ez a végkiárusításnak a törvénye, és ezért a Magyar Demokrata Fórum nem támogatta ezt a javaslatot. Azért végkiárusítás, mert a kormány kormányzásának negyedik évében szállította le az egyes tulajdoni hányadokat olyan alacsony mértékre azért, hogy újabb bevételekhez tudjon jutni, anélkül, hogy az Országgyûlést tájékoztatta volna ennek a nagyságáról. A vitában több alkalommal felvetettük, és kértük az elõterjesztõtõl, hogy indokolja meg, és mondja el, milyen bevételek várhatók. Erre egyetlen esetben sem kaptunk választ, sõt a törvénynek a záróvitája, a miniszteri zárszó alig vett igénybe egy percet, ami - úgy gondolom - teljesen méltatlan az Országgyûléshez.

Végeredményben kiárusítási ez a törvény azért is, mert a stratégiai ágazatokban olyan tulajdonrészeket is értékesít, amelyeket nem lenne szabad. Itt elsõsorban az energiaszektorban gondolunk arra, hogy itt többségben, állami tulajdonban kellene tartani például a Paksi Atomerõmûvet, vagy pedig az Ovit Részvénytársaságot. Ennek megfelelõ módosító javaslatokat adtunk be, ezek azonban nem találtak elfogadásra.

Meglátásunk szerint gondatlanul járt el a kormány akkor is, amikor ezeket a tulajdonrészeket egy úgynevezett szavazatelsõbbségi részvény szintjére viszi le, mert nem tudja ezzel a részvénnyel egyértelmûen érvényesíteni az állam tulajdonosi érdekeit. Nagyon sok alkotmányossági aggályt vet fel ez az úgynevezett aranyrészvény; nem ebben a törvényben kellene szabályozni. Ezért egy olyan lehetetlen helyzetbe került gyakorlatilag ez az elõterjesztés, hogy teljesen méltatlan az elfogadása.

Összességében úgy látjuk, hogy az állami tulajdonrész nemcsak indokolatlanul alacsony szintre került, hanem a kormány teljes mértékben kiengedte azokat a jogosítványokat a kezébõl, amelyekkel érdekeit tudta volna érvényesíteni. Ezért a Magyar Demokrata Fórum nemmel szavazott a privatizációs törvény végszavazásakor. Köszönjük a figyelmüket. (Taps az MDF padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap