Dávid Ibolya Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! A kormány családpolitikáját hiányoljuk évek óta; azt a családpolitikát, amely nemcsak a retorikában, hanem a valós folyamatokban is megnyilvánulna.

A családpolitika hiánya az év 365 napján érzékelhetõ, hiszen megszûnt a gyermekek után járó adókedvezmény, leépült az anyagi ellátásoknak egy köre, a családi pótlék alanyi jogosultságának eltörlésével korlátozták a családi pótlékot.

(17.00)

A Bokros-csomag az elmúlt évben olyan károkat okozott, hogy háborús években volt ehhez hasonló mértékû népességfogyás (Zaj a bal oldalon.), népességfogyás Magyarországon. (Közbeszólás a jobb oldalon: Úgy van.) Ezzel egy idõben rohamosan csökkent a családban élõknek a száma, rohamosan nõ a családon kívül születetteknek a száma, hiszen 25 százaléka a gyermekeknek családon kívül születik.

Azt hiszem, hogy a gazdasági megszorító intézkedéseknek a hatására ma Magyarországon a gyermekek több mint fele él a létminimum alatt. És ha miniszterelnök úr azt várta, hogy nem kifogásoltunk egyetlenegy olyan intézkedést sem, amit jobb lett volna, ha a kormány nem vezet be, akkor azt kell mondanom, hogy a családpolitikában bevezetett intézkedései szinte kivétel nélkül mind károsak voltak.

Tisztelt Képviselõtársaim! Az elõzményeket figyelembe véve a gyermeknevelés terhei nem terhelhetik csupán a gyermekeket vállaló családokat, mert a felnõtté váló nemzedékek sem csupán saját szüleik ellátását biztosítják. Minden gyermek közkincs, akinek neveléséhez a társadalomnak segítséget, az államnak anyagi támogatást kell nyújtani.

A segítségnek és a támogatásnak minden évben fokmérõje, illetõleg a mérlegkészítésre alkalmas mérõje maga a tanévkezdés. Ez egyben próbatétel minden családnak, és minden gyermekes családnak. Az iskolakezdés költségének egyharmadát teszi ki a tankönyvek beszerzése, ehhez biztosít 750 forint, illetõleg 1000 forint körüli tankönyvtámogatást a kormány. Közel egyharmadát a költségeknek a füzet, tolltartó, körzõ jelenti, és sokkal több mint egyharmadát teszi ki a költségeknek a táska, a köpeny, a benti felszerelés, tornafelszerelés, sok helyütt még a tréningruhát is magába foglalja ez a költség. Összegezve a költségeket: minimum 15 000-20 000 forint között van egy felsõtagozatos vagy gimnazista gyermek iskolakezdése, azonban reálisan ez az összeg családonként 25-30 ezer forint között volt. Ehhez nyújtott közel 1000 forintos támogatást a kormány.

Nem vagyok híve annak, hogy minden bajunkért a kormány és az Országgyûlés felelõs. Mégis, ha mindkét testület érzékeli a rossz irányú folyamatokat - akár a népesedés fogyását említhetném, akár az elszegényedésnek azt a fokát, melyben a gyerekeknek több mint fele a létminimum alatt él -, vizsgálnunk kell, mit tesz vagy mit tesznek a rossz irányú folyamat megfékezésére. S úgy tûnik, édeskeveset.

A költségvetési törvény megtárgyalásakor, remélem, a kormányzat hasznosítani fogja azt a több száz oldalas sajtóanyagot is, és az abban megfogalmazott kéréseket és kérdéseket, melyek a tanévkezdés kapcsán megjelentek és a felszólalásomat is erõsítik. A Magyar Demokrata Fórum elengedhetetlennek tartja az adótörvényekben megtalálni a családi adózásnak azt a formáját, amelyben az állam elismeri a nevelés költségeit, akár csak részben is, vagy ennek hiányában visszaállítani a gyermekes családok adókedvezményét. Az iskolai tanszerekre áfamentességet kell biztosítani. Jelenleg 25 százalék áfát tartalmaznak az iskolaszerek. Kérem a kormányt a Magyar Demokrata Fórum nevében, dolgozzon ki egy országos programot az óvodai és az iskolai étkeztetés támogatására, mert nemcsak a statisztikai adatok tanúskodnak arról, hogy a gyermekek többsége létminimum alatt él, hanem sok oktatási intézmény, iskolaorvos és körzeti orvos napi keserû tapasztalata, hogy a gyerekek alultápláltak vagy éppen éheznek.

A probléma terjedelménél fogva nem karitatív szervezetek feladata, nem egy-egy önkormányzat vagy iskola egyedi programját kell hogy képezze. Ehhez szükséges egy országos program. E program a társadalompolitika részét kell hogy képezze, hiszen felelõsek vagyunk egymásért. A támogatott óvodai, iskolai étkeztetés (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) a társadalmi szolidaritás szervezett formája lenne, hiszen felelõsek vagyunk egymásért.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap