Kis Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõ Úr! Ha gyengébb a termés, akkor is szomorú a paraszt, ha jó a termés, akkor is. Most ez utóbbi van: egy picit talán egyik szemünk sír, a másik nevet, mert a termés, az a 4,2 tonnás hektáronkénti átlag, a termelõnek egy nagyon szép és az idõjárásnak is megfelelõ bevételi lehetõséget jelenthet.

A minõséggel azonban komoly problémák vannak. Ebben az országban jelen pillanatban 5,3 millió tonna búza az, amelynek értékesítésérõl és felhasználásáról gondoskodni kell. A kormány által meghirdetett irányárak a minõségi malmi I-es étkezési búzára vonatkozóan mûködnek, és a tõzsdei ár is ennek függvényében viszonylag jó, 24-26 ezer forint között mozog. Azonban a betakarított mennyiség jó része a takarmányminõséget éri csak el, amelynek 15-16 ezer forint közötti tõzsdei áráról lehet most nyilatkozni, és ez valóban - ahogy ön is említette - a termelési költségeket alig fedezi, illetve egyes esetekben veszteséget is jelenthet.

Két dologra hívnám fel a figyelmet. Az egyik: a kormány kidolgozta a tárolási támogatást, amelyet nemcsak az étkezési búzára ad meg, hanem a következõ héttõl kezdõdõen az úgynevezett eurobúzára, amelynek alacsonyabb paraméterei vannak, valamint a takarmánybúzára is 40 százalékos kamattámogatást biztosít, betárolás esetén. Ez azonban a gondokat még nem oldja meg.

Arra is nagy figyelmet kellene hogy fordítsanak, elsõsorban az érdekképviseletek és maguk a gazdák is, hogy amikor átadják búzájukat, akkor megfelelõ minõségtanúsítványt kérjenek el. Az utóbbi két hétben engem számos gazda keresett meg azzal, hogy õ átadta terményét, adtak neki egy mázsajegyet, amelyen semmiféle minõségi mutató nem szerepel, és beígértek neki 21-22 ezer forintot tonnánként - õ ennek örült. Most, amikor megy, hogy akkor szeretné a pénzét is látni, 16-17 ezer forintról tárgyalnak vele, mondván, hogy bevizsgálták, és a minõség bizony nem hozta azokat a követelményeket, amelyek az étkezési búzának megfelelõ szintet jelenthetnék.

Nagyon szépen kérek mindenkit, figyeljenek oda a minõségi átadásnál, ne fogadjanak el mázsajegyet. Ha forintális ajánlat van, akkor azt szerzõdésben rögzítsék, vagy búzájukból ellenmintát kérjenek, amely késõbb tanúsíthatja, hogy az valóban milyen minõségnek is felelt meg.

Ami a jelenlegi tõzsdeárakat illeti: az eurobúzánál - amint említettem, ez a malmi I-esnél gyengébb minõség - ez most, augusztusi, illetve szeptemberi kötésekben 25 400 forintot jelentett, a következõ évi, '98-as kötések 26 ezer és 27 ezer forintot mutatnak, az étkezési búzánál '97 decemberére 28 ezer forint, és '98 januárjára 28 270 forintot mutat. A takarmánybúza 16 100 és 18 000 forint között mozog.

Ha a kukorica is betakarításra kerül, akkor már látható, hogy a terméskilátások figyelembevételével a tárolókapacitás is bizony kevésnek bizonyulhat. Ezért a kormány nagy figyelmet fordít arra, hogy az országból azt az exportálható mennyiséget, amelyet megfelelõ piaci viszonyok között el tudunk adni, akár egy intervenciós támogatással is elõ tudja majd segíteni. Egyet már most jelzek: exporttámogatásra nem kerülhet sor. Tehát az a rendszer, amely itt 1995-ben - ezt ugyanis az ellenzék hozta fel - hallatlan pénzeket vitt el a kereskedelmi körök felé, nem mûködhet. Tehát egy piaci intervenciós beavatkozás is csak azt jelentheti, hogy a termelõk egy bizonyos ár megfizetése esetén juthatnak olyan támogatáshoz, amely a kiszállítási költségeket, illetve a tárolás további költségeit fedezheti részben vagy egészben. Ezt meg fogjuk vizsgálni. Nyilvánvalóan ezzel foglalkoznunk kell. De ezt egyedül a kormány nem tudja megoldani. Tehát a piaci szereplõknek együttesen kell fellépniük, mind a gazdaköröknek, mind a MOSZ-nak, mind az agrárkamarának és természetesen nem utolsósorban a terméktanácsnak, amely terméktanács a gabona piacszabályozására már egy tervezetet elkészített. Nagyon szeretném, ha ez a piacszabályozási modell úgy mûködne, hogy maga a terméktanács is képez egy bizonyos kockázati alapot, amelyhez az állam hozzáteszi a saját erõforrásait, és ezen a termékpályán az intervenciós beavatkozás (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) a termés, illetve a piac viszonylatában mûködõképessé válhat.

Köszönöm szépen, és elnézést, hogy túlléptem a rendelkezésemre álló idõt.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap