Schvarcz Tibor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SCHWARCZ TIBOR, a szociális és egészségügyi bizottság elõadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Az Országgyûlés szociális és egészségügyi bizottsága 1997. június 19-i ülésén megtárgyalta az egészségügyi törvény tervezetét.

Az általános alkalmasságról szóló vitára kissé méltatlan körülmények között került sor, hiszen a nyugdíjtörvényekhez benyújtott módosító indítványok vitája után került napirendre ezen fontos, az egészségügy jövõjét meghatározó törvénytervezet. Talán ennek tudható be, hogy a késõi idõpont miatt az orvosi kamara képviselõje már nem várta meg a vitát.

A kormány nem önmagáért a törvényi változtatásért nyújtotta be ezt a törvénytervezetet, hanem azért, mivel a korábbi, egészségügyrõl szóló törvény 1972-ben került elfogadásra, tehát 25 éve. Az egészségügy területén számos területen megérettek a változásra a jogi szabályozások, hiszen olyan új technikák, eljárások kerültek bevezetésre, amelyek jogi szabályozása hiányzott. Csak néhányat szeretnék ezek közül kiragadni. Itt megemlíteném a humán reprodukció kérdéseit, a minõségbiztosítást, valamint a betegjogok kérdését és a betegjogok képviseletének kérdését. A 25 évvel ezelõtt született törvény sok tekintetben kiállta az idõ próbáját. Mutatja ezt, hogy a '72-es törvénybõl a járványügyre vonatkozó rész a jelenlegi törvényben változatlanul szerepel.

A bizottsági vita során számos kérdésben élénk vita alakult ki. Ilyen volt többek között a betegjogok fejezete, valamint a betegjogi képviselet kérdése, illetve a törvénytervezet hatályba léptetésének kérdése.

Sok esetben a törvény csúsztatott hatálybalépést alkalmaz. Így például a törvény szerint a betegjogi képviselõk 2001. január 1-jével lépnek be az egészségügybe. A vitában számos esetben elhangzott, hogy bizonytalan a törvénytervezet költségvetési finanszírozásának háttere.

A törvénytervezet - mint a miniszteri expozéban is hallottuk - kódex jellegû, de sok esetben keret jellegû is, így talán a kettõ keverékeként fogható fel. Itt arra szeretnék utalni, hogy rendkívül sok esetben külön jogszabály és rendelet megalkotása szükséges még ahhoz, hogy a törvény hatályba léphessen, illetve funkcióját betölthesse. Ennek ellenére úgy tekintjük - és ez a bizottsági vitában markánsan megfogalmazódott -, hogy egy európai léptékû, korszerû, új törvénye lesz a magyar egészségügynek.

A bizottsági ülésen részt vevõ betegjogi képviselõk örömmel nyugtázták a betegjogok vonatkozásában történõ elõrelépést, illetve azt a tényt, hogy az elõkészítés során más szakmai és érdekképviseletekkel együtt kikérték véleményüket, és véleményüket a törvényalkotó nagymértékben figyelembe vette.

A bizottság végül is egyhangúlag, 10 igen szavazattal a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm szépen. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap