Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány - az alkotmány rendelkezéseivel összhangban - két olyan kérdéskörrõl tartja szükségesnek népszavazás kezdeményezését, amely alapvetõen meghatározza Magyarország sorsát, jövõjét. Az egyik a termõföld tulajdonlása, a másik az ország csatlakozása a NATO-hoz.

A termõföld tulajdonjogának megszerzését a kormány oly módon tartja szükségesnek szabályozni, hogy az tegye lehetõvé a mezõgazdaság fejlõdését, az ehhez nélkülözhetetlen tõkebefektetéseket, s ösztönözze a reális földárak fokozatos kialakulását; ne nyisson utat a külföldi magánszemélyek és gazdasági társaságok földtulajdonszerzése elõtt, de ne is csukja be Magyarország elõtt az Európai Unió kapuját. A kormány által javasolt két kérdésre adott igen válasz ezt jelentené.

Nem hiszem, hogy a termõföld tulajdonjogának kérdésében az ellenzéki pártok parlamenti frakciói meggyõzhetõek lennének. Az elmúlt hetekben tett megnyilatkozásaikból nyilvánvaló, hogy a kérdést már a választási kampány részeként kezelik. Szeretném viszont remélni, hogy Magyarország NATO-csatlakozásának kérdésében még mindig megõrizhetõ a konszenzus, hogy ez a történelmi fontosságú kérdés kivonható a pártpolitikai csatározásokból.

Felkérem ezért a parlamenti pártokat, hogy eddigi álláspontjukhoz és ígéretükhöz híven vegyenek részt aktívan a NATO-csatlakozás ügyét eldöntõ népszavazás elõkészítésében. Tagjaikat, szimpatizánsaikat hívják fel a részvételre és arra, hogy szavazatukkal a csatlakozás mellett foglaljanak állást. A népszavazásig rendelkezésünkre álló két hónap alatt mutassanak rá, hogy a NATO-hoz történõ csatlakozás az elsõ és elengedhetetlen lépés Magyarország teljes körû euro-atlanti integrációjához, ahhoz, hogy hazánk a fejlett demokráciák közösségének teljes jogú tagja legyen. Hívják fel õk is a választópolgárok figyelmét arra, hogy a NATO-hoz történõ csatlakozás Magyarország biztonsága garantálásának nemcsak messze a leghatékonyabb, de a legkevésbé költséges módja. Mutassák be, hogy a semlegességnek a mai nemzetközi körülmények között nincs realitása, az idõ azt egyszer s mindenkorra túlhaladta. Húzzák alá, hogy a NATO-ba szóló meghívással Magyarország példátlan történelmi esélyt kapott, amelynek elmulasztása megbocsáthatatlan bûn lenne a nemzettel, a következõ generációkkal szemben.

Szeptember 9-én már felhívtam a tisztelt Ház, az ellenzéki frakciók figyelmét a népszavazás idõpontjának fontosságára. Aláhúztam, hogy a NATO bõvítésének, az elsõ három ország csatlakozásának van egy menetrendje, amelytõl a NATO nem kíván eltérni. Október végére le akarják zárni a csatlakozási tárgyalásokat, s november második felére várják a magyar kormány nevében a külügyminiszter szándéknyilatkozatát. Ezt csak a népszavazást követõen lehet megírni és elküldeni.

Ezért szerettük volna kivételes eljárásban tárgyalni a népszavazás ügyét, amit az ellenzéki frakciók elutasítottak, és ezért van szükség a népszavazási javaslat legalább sürgõs eljárásban történõ tárgyalására, amelyet a kormánytöbbség szavazatai végül is biztosítottak.

Megértem, tisztelt Ház, hogy a NATO-csatlakozás ügyét egyébként támogató ellenzéki pártok jobban szeretnék, ha a NATO nem a jelenlegi kormánnyal, hanem a választásokat követõen, az azon remélt gyõzelmük után, általuk alakított kormánnyal folytatná és zárná le a csatlakozási tárgyalásokat - ha a csatlakozási jegyzõkönyvet kisgazdapárti, fiataldemokrata, magyardemokrata vagy kereszténydemokrata külügyminiszter írhatná alá.

Iskolai, egyetemi vizsgáknál van lehetõség - a sikertelen kísérlet után - néhány hónap múlva ismételni. A NATO erre nem ad alkalmat. Ha most elmulasztjuk az esélyt, hosszú éveket kell várnunk, amíg újból megszólítanak, s a NATO-csatlakozás késedelme az Európai Unióhoz történõ csatlakozást is visszavetheti.

Kérem ezért, hogy amikor ellenzéki képviselõtársaim a választási gyõzelmet mindennél fontosabbnak tartják, amikor ennek próbálják alárendelni nem az euro-atlanti csatlakozás ügyét, csak annak idõrendjét, ezt a szempontot ne hagyják figyelmen kívül!

Kérem ezért a tisztelt Házat, a koalíciós pártok képviselõit és minden ellenzéki képviselõt, akinek valóban fontos, pártpolitikai érdekeknél is fontosabb Magyarország euro-atlanti integrációja, hogy támogassa a kormány elõterjesztését. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap