Szabó Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABÓ ZOLTÁN mûvelõdési és közoktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Nehéz Dobos Krisztina képviselõ asszony felszólalására... (Dr. Pusztai Erzsébet: Nehéz!) bármit is mondani, tekintettel arra, a felszólalás eredeti címe az volt, hogy "Már a NAT sem elég rossz?". Erre válaszolhatnék igennel, válaszolhatnék nemmel: mindkét esetben elismerném, hogy a NAT rossz, holott meggyõzõdésem szerint a NAT jó, de nemcsak az én meggyõzõdésem szerint; a Medián Közvélemény-kutató Intézet által végzett felmérés szerint a magyar pedagógustársadalom kétharmad részének véleménye, hogy a nemzeti alaptanterv jó. (Dr. Dobos Krisztina: Ez se igaz, ez egy más kérdés!)

Ennyit tehát a kérdés eredeti címérõl. Ami a tartalomfejlesztést illeti: meg kell mondanom, én azt gondolom, hogy ha egyszer programmá tettük a középiskolák, majd utóbb az általános iskolák felszerelését az Internettel, ha programmá tettük azt, hogy a digitális eszközöket, a számítógépeket és a számítógéphez kapcsolódó hálózatokat, interaktív multimédiákat, miegyebet bevisszük az iskolába, nem kuriózumként, hanem taneszközként... (Dr. Dobos Krisztina közbeszól.), a tanulmányokat segítõ, soha nem látott hatékonyságú segédeszközként, akkor értelemszerû, hogy ehhez az eszközhöz tartozniuk kell olyan tananyagoknak is, amelyek ezzel az eszközzel kezelhetõek, ezzel az eszközzel dolgozhatók fel.

Ez a digitális tartalomfejlesztés lényege; az a digitális tartalomfejlesztés lényege, hogy nemcsak írott tankönyvekben, hanem CD- ROM-on, Interneten keresztül letölthetõ programokon, miegyebeken keresztül lehet különbözõ tananyagokat, tananyagrészleteket, tananyagcsoportokat ismertetni. (Dr. Pusztai Erzsébet: A kérdés nem ez volt!)

Hogy ezt a Közbeszerzési Értesítõben meg kellett hirdetni, úgy gondolom, ez evidens. Ugyanakkor nem látom be, miért kellett volna elõzetesen egyeztetni akár a Köznevelési Tanáccsal, akár a Közoktatás- politikai Tanáccsal azt, hogy a minisztérium kiír egy pályázatot, egy tendert arra nézve, hogy: pedagógusok, multimédia-fejlesztõk, szoftverfejlesztõk, figyelem, ilyen tananyagokból ilyen és ilyen témakörökben várjuk a pályázatokat; majd amennyiben beérkeznek, elbíráljuk õket, és a megfelelõeket - természetesen az Országos Köznevelési Tanács illetékes bizottságának egyetértésével - tananyaggá, tantervi résszé fogjuk tenni. (Dr. Dobos Krisztina: Megcsinálják az ilyesmit! - Dr. Pusztai Erzsébet: Elõször fejlesztünk?)

A másik probléma ezeknek a tartalmával volt: a képviselõ asszony itt elborzasztó példákat sorolt fel. Én a magam részérõl ezeket a példákat egyáltalán nem tartom elborzasztónak. (Dr. Dobos Krisztina: Azok!) A magam részérõl azt gondolom, hogy a vér nemcsak egy biológiai fogalom - az is természetesen, ezzel is kezdõdött -, de a vérhez az emberiség története során számos misztikus képzet és számos kultúrkörben számos kulturális tradíció kötõdik.

(8.40)

Bizony, sajnos az emberiség történetének és ezzel együtt az emberi kultúrának is részei voltak a tömegmészárlások (Dr. Pusztai Erzsébet: Ez a legjellemzõbb.), ezek megjelenítése. Igen, képviselõ asszony, bár bizonyára ön is kaphatott volna szót, ha elõzõleg bejelentkezik, de azt gondolom, hogy bizony Shakespeare drámái, Shakespeare királydrámái és más tragédiái bizony tocsognak a vértõl, ettõl még a világirodalom kiemelkedõ alkotásai.

Ami pedig a törvények ügyét illeti Szolóntól a zsidótörvényekig: azt gondolom, ez egy elég nagy ívû áttekintése a törvényeknek. Bizony, képviselõ asszony, törvény a természeti törvény, törvény a társadalmi mozgások törvénye és törvény (Dr. Pusztai Erzsébet: A megfogalmazás is törvény?) az emberek által alkotott törvény, valamennyi törvény. Csak azon múlik a különbség - a képviselõ asszonynak mint matematikatanárnak talán nem kell külön hangsúlyoznom -, ha nagyobb számú egyedre vonatkozik a törvény, akkor nagyobb valószínûséggel érvényesül is, hiszen a véletlenszerûség, a statisztikai átlag jobban kiadódik. Egy természeti törvény nagyobb valószínûséggel érvényesül, mint egy társadalmi törvény, sõt, talán egy olyan törvény, amelyet mi iktattunk a büntetõ törvénykönyvbe. (Dr. Pusztai Erzsébet: Ez igen!)

Egyébként pedig, képviselõ asszony, szeretném felhívni a figyelmét, hogy sajnos a zsidótörvények magyar törvények voltak, sajnos, a magyarság örök szégyenére.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap