Keller László Tartalom Elõzõ Következõ

KELLER LÁSZLÓ népjóléti minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, nincs semmi rendkívüli abban, hogy a képviselõ úr most a Független Kisgazdapárt szlogenkészletébõl éppen a szociális érzéketlenséget próbálta kidomborítani. Teszi ezt annak ellenére, hogy tudatában van, a lakosság életszínvonalának alakulását, a szociális helyzetében bekövetkezett változásokat mind a parlament, mind a kormány idõrõl idõre figyelemmel kíséri. Nemcsak a jogalkotás folyamatában, hanem parlamenti interpellációk, kérdések kapcsán is rendszeresen nyílik mód arra, hogy ezekrõl a kérdésekrõl itt a Parlament falai között is szót váltsunk.

Általánosságban persze megállapítható, hogy az elmúlt években a reáljövedelem csökkenése mellett a jövedelmek lényegesen differenciálódtak. A legmagasabb jövedelmû egymillió állampolgár egy fõre jutó jövedelme hatszor akkora, mint a legalacsonyabb jövedelmûeké. (Gyimóthy Géza: 160-szor, öreg!) A létminimum, a kisebb jövedelembõl élõk száma ugyanakkor emelkedett, jelenleg 2-2,5 millió fõre becsülhetõ számuk.

A probléma kezelése más eszközrendszert igényel a kormánytól azok esetében, akiknél a szegénység stabilizációját kell megelõzni, és más azoknál, akiknek koruknál, egészségi állapotuknál fogva csak arra van kilátásuk, hogy tartósan a szociális támogatási rendszer útján kapjanak segítséget. Szerencsére ez a szûkebb réteg.

A kormány rövid távon a szegénységgel leginkább sújtott nyugdíjasok, tartósan munkanélküliek és alacsony jövedelmû gyermekes családok szociális helyzetének javítását tûzte ki célul. Nem gondolom, hogy a kormányt szociális érzéketlenséggel lehet vádolni akkor, amikor a szociális jövedelmek egy részénél jelentõs mértékû reálérték-emelést tervezett a parlament elé benyújtott 1998. évi költségvetési törvény javaslatában, és emellett minden szociális ellátás esetében garantálja legalább a reálérték megõrzését. A nyugdíjak következõ évre tervezett 19 plusz 2,5 százalékos mértékû emelése ugyanis lényegesen magasabb, mint a tervezett 13,5 százalékos árindex-emelkedés.

Mivel a szociális ellátások többsége az öregségi nyugdíj legkisebb összegéhez igazodik, az idõseknek, a rokkantaknak, a tartósan munkanélkülieknek járó szociális ellátások jelentõs része is meg fogja haladni a tervezett infláció mértékét.

(8.50)

A gyermekes családok megsegítésére a közelmúltban a kormány komplex csomagot nyújtott be a parlamentnek. Ennek eredményeként a még ez év novemberében hatályba lépõ gyermekvédelmi törvény szerint a gyámhivatalok mellett gyermekvédelmi szolgálatok épülnek ki, és a gyermeket nevelõ családok széles körét fogja megilletni a rendszeres gyermekvédelmi támogatás. A családi pótlék, a gyermeknevelési segély és a gyermeknevelési támogatás címén a következõ évben betervezett keret mintegy húszmilliárd forinttal fogja meghaladni az 1997. évit, ami a költségvetési törvény jóváhagyása esetén feltétlenül biztosítani fogja a reálérték megõrzését. Ezen túlmenõen rendszeres gyermekvédelmi támogatásra mintegy húszmilliárd forint lesz fordítható, mely együttesen szintén lényeges segítséget nyújt a nehéz helyzetben élõ családoknak.

További pénzeszközök fordíthatók a szociális szolgáltatások kiépítésére, a meglévõk bõvítésére, ezzel a gondozási hiányok enyhítése mellett a foglalkoztatás területén is jelentõs létszámbõvítés várható a szociális ágazatban. A gyermekjóléti törvény hatásaként például mintegy ezer új munkahely kialakításával lehet számolni, valamint a tervek szerint a szociális intézmények is bõvíthetnek munkahelyet, amire egyébként a tárca többéves programot készített elõ.

A kormány szociális érzéketlenségével természetesen nem értünk egyet, ugyanakkor elfogadjuk azt a kritikát, hogy a tervezett intézkedések a tényleges szükségletekhez képest önkorlátozóak. Kénytelenek vagyunk ugyanis figyelembe venni az ország gazdasági teljesítõképességét, és csak azzal összhangban tervezhetjük intézkedéseinket.

Nos, képviselõtársam, tudom, hogy önt napirend elõtti megszólalásában az vezérelte, hogy ország-világ elõtt láttassa, a Független Kisgazdapárt mennyire aggódik az ország sorsáért. Bízom benne, hogy eljön egyszer az az idõ, amikor az érzelem mellett a tények is meghatározóak lesznek megnyilvánulásában. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap