Keller László Tartalom Elõzõ Következõ

KELLER LÁSZLÓ népjóléti minisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, semmi rendkívüli nincs abban, amit képviselõ asszony napirend elõtti hozzászólásában elemzett. (Dr. Pusztai Erzsébet: Semmi! Teljesen normális dolog!) Hiszen mindnyájan tudjuk azt, hogy a kislaborok és a fizikoterápiás rendelések vonatkozásában - amit korábban kiegészítõ alapellátási szolgáltatásként kezeltünk - két változás következett be, nem az idén, hanem az elmúlt év során.

Az elmúlt év nyarán jelent meg többek között a laboratóriumokra vonatkozó szakmai minimumfeltételekrõl szóló rendelet, amelyet minden, laboratóriumi ellátást végzõ ellátóhely idõben megismerhetett, és szükség esetén a követelményekhez igazíthatta struktúráját. Ez, úgy gondolom, éppen a betegek érdekét szolgálta. A decemberben elfogadott tb-költségvetés - és nem az ön által hivatkozott kormányrendelet -, négy hónap felkészülést biztosítva, a változatlan feltételekkel megvalósuló finanszírozást valóban megszüntette a kiegészítõ alapellátási szolgáltatásoknál.

A változásokat követõen a továbbfinanszírozási igények elsõsorban olyan kislaboratóriumokra és fizikoterápiás rendelésekre vonatkoznak, amelyek a telephelyükön és annak környékén mûködõ háziorvosi szolgálatok diagnosztikai és terápiás igényét elégítik ki.

Az kétségtelen, hogy a fenntartók figyelmét elkerülte a tb- költségvetésben foglalt finanszírozás megszüntetése, de amikor elindultak a rendezés irányába, ezt a tárca - együtt az egészségbiztosítási pénztárral - támogatta, és közösen igyekeztünk megteremteni a finanszírozási rendszerbe történõ beillesztést. Ha a településen nem mûködik szakrendelõ, illetve kórház, a településen mûködési engedéllyel rendelkezõ praxislabor területi ellátási kötelezettséggel végzi munkáját, továbbá, ha a megfelelõ szakember közremûködése fizikai értelemben is megvalósul és nemcsak elvi támogatás formájában.

(9.00)

A népjóléti tárca az ÁNTSZ-tõl mint a szakmai feltételek meglétét vizsgáló és a mûködési engedélyeket kiadó hatóságtól bekérte mindazon praxislaborok listáját, amelyek a rájuk vonatkozó szakmai minimumfeltételeknek megfelelnek. Ilyen ellátóhelyek 47 településen mûködnek, és 388 háziorvosi praxis részére végeznek vizsgálatot. Ezen szakmai követelményeknek megfelelõ praxislaborok finanszírozását, amelyek korábban is rendelkeztek OEP-finanszírozással, a tárca továbbra is támogatja a betegellátás zavartalansága érdekében. Az egészségügyi ellátási kötelezettségrõl és a területi finanszírozási normatívákról szóló törvény 13. §-a alapján van lehetõség ezen ellátások finanszírozására, mely megoldási lehetõséget az OEP-vel egyeztettük, így azzal a biztosító is messzemenõen egyetértett.

Itt el kell mondani, hogy éppen a betegek érdekei miatt szükséges a praxislaboratóriumok minõsítése, hiszen a háziorvosi rendelõkben használt készülékek nem mindegyike hitelesített, sok esetben nem pontos, csak tájékoztató jellegû eredményeket adnak, így ezen tájékoztató adatok alapján nem lehet megfelelõ szakmai színvonalon a gyógykezelést meghatározni, a terápiát beállítani. Ezért fontos, hogy csak a hitelesített infrastruktúrával rendelkezõ, a szakmai minimumfeltételeknek megfelelõ laboratóriumok mûködhessenek a betegek biztonsága és a betegellátás színvonalának megtartása szempontjából.

Azokon a helyeken, ahol a szakmai minimumfeltételek nem adottak és nem alakíthatók ki, ott megoldásként a népjóléti tárca támogatni tudja az úgynevezett vérvételi helyek kialakítását és mûködtetését. Így nem a betegeknek kell költséges utazással a laboratóriumokba menniük vérvételre, hanem a háziorvosi szolgálatok a helyszínen megoldják a vérvételt, a vérminták összegyûjtését, és megszervezik a vizsgáló laboratóriumba történõ beszállítást, valamint a leletek visszaérkezését a vizsgáló orvoshoz.

A vérvételi eszközök finanszírozása a vizsgálati helyen keresztül történik. A vérvételi helyeken történõ munka finanszírozására az OEP javaslatot tett, miszerint a tevékenység a járóbeteg-szakellátás szabályai szerint, azonban a normál mintavételnél magasabb pontszámon kerüljön finanszírozásra, tekintettel arra, hogy a transzportköltségeket is figyelembe kell venni. A tárca ennek a megoldásnak a mûködõképességét jelenleg vizsgálja. Mindenképpen olyan elõterjesztést szeretnénk támogatni, amely mind a praxisok, mind a finanszírozó számára, de legfõképpen a betegek számára megfelelõ megoldást jelent. (Taps a kormánypárti oldalon. - Dr. Szabad György: Na ne humorizáljunk, kérem!)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap