Fazakas Szabolcs Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FAZAKAS SZABOLCS ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A Közép-Európai Szabadkereskedelmi Megállapodást - közismert nevén CEFTA-t - Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia hozta létre. A megállapodást 1993. március 1-je óta sikeresen alkalmazzuk. Ennek is köszönhetõ, hogy a CEFTA-t alapító országokkal megvalósított kölcsönös áruforgalom rendkívül dinamikusan, a teljes magyar külkereskedelemnél jóval gyorsabb ütemben fejlõdött az elmúlt években.

A CEFTA kedvezõ tapasztalatai felkeltették az érdeklõdést a megállapodás iránt más országok részérõl is. A csatlakozás egyezményes jogi kereteit az új tagok csatlakozását lehetõvé tevõ módosító megállapodás teremtette meg, melyet a tisztelt Országgyûlés már egyhangúlag jóváhagyott.

Románia 1996. április 10-én kérte felvételét a CEFTA-ba. Románia csatlakozását minden CEFTA-tagország támogatta. A tárgyalások megkezdésérõl a tisztelt Országgyûlés a kormány szabadkereskedelmi politikájáról szóló tájékoztató keretében kapott tájékoztatást. A lefolytatott csatlakozási tárgyalások eredményeit tartalmazó, most megerõsítésre javasolt megállapodást 1997. április 12-én Bukarestben írták alá a CEFTA-országok és Románia képviselõi.

Az egyes CEFTA-országok és Románia közötti kereskedelmi kedvezményeket ugyanúgy kétoldalú jegyzõkönyvek rögzítik, mint az alap CEFTA-megállapodásban. Ennek megfelelõen a magyar-román ipari termékek forgalmának mintegy háromnegyede a csatlakozási megállapodás alkalmazásától kezdve nullszázalékos vám mellett valósul meg.

A megállapodás a fennmaradó ipari áruk körében is elõirányozza a vámok fokozatos lebontását. Ez a termékek túlnyomó részénél 1999 végig fejezõdik be, és ily módon 2000. január 1-jétõl az ipari termékek kereskedelmében lényegében vámmentesség valósul meg.

A csatlakozási megállapodás a mezõgazdasági és élelmiszeripari termékek szállításánál is jelentõs kedvezményeket irányoz elõ.

(17.00)

A kedvezmények kölcsönös biztosítása szintén a CEFTA-ban jelenleg érvényes rendszer szerint történik. A megállapodás szerint nyújtandó kölcsönös vámkedvezmények Magyarország szempontjából egyértelmûen kedvezõ képet mutatnak. Exportunk tartósan meghaladja importunk értékét, különösen az agrártermékek körében, ahol a magyar export többszöröse az importnak. (Dr. Torgyán József belép a terembe. - Derültség és taps a kormánypárti padsorokban.) - Üdvözlöm.

Tehát ott hagytam abba, hogy a magyar export az agrártermékek esetében többszörösen meghaladja importunkat. Reményeink szerint a megállapodás jelentõsen elõsegítheti a magyar-román áruszállítások további növekedését, gazdasági kapcsolataink fejlesztését. Különösen fontos szerepe lehet a megállapodásnak a határmenti övezetek közti együttmûködés fejlesztésével, hozzájárulva ezzel a kelet-magyarországi régió gazdasági fellendüléséhez, az ebben a régióban olyan fontos tõkeberuházások növeléséhez.

A Románia CEFTA-hoz való csatlakozásából adódó elõnyök mielõbbi kihasználása érdekében a megállapodást 1997. július 1-jétõl ideiglenesen alkalmazzuk. Románia parlamentje már 1997 májusában megerõsítette a megállapodást. A ratifikációs eljárás a többi szerzõdõ fél országában is elkezdõdött.

A Románia CEFTA-hoz való csatlakozásáról szóló megállapodás az 1995. évi XIII. törvénnyel kihirdetett CEFTA-megállapodás rendelkezéseit, azaz a szerzõdõ felek körét alapvetõen módosítja. Ezért azt az Országgyûlésnek most meg kell erõsítenie, és a hatálybalépést követõen azt törvénnyel is ki kell hirdetni.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Ezúton is meg szeretném köszönni a külügyi bizottság egyhangú támogatását, és kérem a tisztelt Országgyûlést, hogy az elõterjesztett határozati javaslatot fogadja el. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap