Szigethy István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZIGETHY ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A mai vita vége felé néhány általánosabb mondatot szeretnék a törvényrõl szólni, hiszen kiemelkedõen fontos javaslat áll az Országgyûlés elõtt.

Ez ugyanis az a terület, ahol az igazságszolgáltatás a lehetõ legközvetlenebbül hat a gazdasági életre, ezen keresztül az ország gazdagságára, valamennyiünk életszínvonalának alapjára. Ebben az összefüggésben kell ezt a törvényjavaslatot tárgyalnunk. Nagyon jó, hogy egy pozitív vita végén vagyunk, legalábbis a mai napot illetõen; a gyors és szakszerû cégbírósági eljárás ugyanis növeli a gazdasági élet jogi biztonságát, másrészrõl pedig megnehezíti a gazdasági visszaéléseket.

Többek között Dornbach Alajos beszélt arról, hogy egy ilyen módosítás gyakorlatilag a fantomcégeknek a gazdasági életben való garázdálkodását, visszaéléseit majdnem ki tudja szûrni. Ebben az összefüggésben szeretnék beszélni egy olyan tényezõrõl, amelyik kapcsolódik a Szász Domokos által felvetett mûködõképesség kérdéséhez, de bizonyos értelemben kapcsolódik a Bánk Attila által felvetett egyik fontos kérdéshez is, az anyagi feltételek biztosításához.

A törvény valóban akkor képes mûködni, ha ennek a feltételei adottak. Ha fél évvel ezelõtt tárgyaljuk ezt a törvényjavaslatot, állítom, a vita nagy része arról szólt volna, hogy ez a törvényjavaslat kivitelezhetetlen. Ennek a legfontosabb indoka az lett volna, hogy az ország gazdasági életében kulcsszerepet játszó fõvárosban, ahol a gazdasági társaságoknak a jelentõs része tevékenykedik - és a gazdasági súlya ennél még nagyobb -, a cégbírósági eljárások kezdettõl fogva, hónapról hónapra nagyobb mértékben húzódtak, minden hónapban növekedett a restancia. Május 1- jére ez a felhalmozódott elmaradás 54 ezer darabot ért el.

Úgy gondolom, hogy ebben a kérdésben nem elégséges az, amirõl Bánk Attila beszélt; nem elégséges a pénz, ami Montecuccoli óta ezeknek a kérdéseknek általában a megoldása.

Igaza van Szász Domokosnak, hogy ezeket a technikai eszközöket minél nagyobb mértékben alkalmaznunk kell. Azonban hangsúlyoznom kell azt, hogy a személyi feltételek biztosítása ugyancsak kiemelkedõen fontos.

Hankó Faragó Miklós a felszólalásában arról beszélt, hogy Sárközy Tamás professzor úr segítõi, az Igazságügyi Minisztériumban a törvény elõkészítésében közremûködõk milyen kitûnõ munkát végeztek - ez így igaz. Ez azonban csak a törvényhozási oldala ennek a kérdésnek; a szervezési oldalról végrehajthatóvá kellett tenni a törvényt. Ennek keretében meg kell emlékeznem arról, hogy a fõvárosi cégbíróságban bekövetkezett változások igenis bebizonyították, hogy szervezõkészséggel, egyéni kreativitással, a számítástechnikai eszközöknek a bátor alkalmazásával - és folytathatnám még ezeket a pozitív tulajdonságokat - reménytelen helyzetbõl is meg lehet oldani feladatokat. Ehhez természetesen kellett a külsõ anyagi támogatás, kellett az anyagi feltételek biztosítása, de a személyi oldal nélkül ez megvalósíthatatlan lett volna.

Augusztus végére - miközben folyt a nyári szabadságolás, és 18 ezer, azóta beérkezett ügyet is elintéztek - 24 százalékára, 13 ezerre csökkent a cégbírósági elmaradásoknak a száma. Rendkívül impozáns teljesítmény! Miközben az egész cégbíróság apparátusát feltétlenül dicséret illeti, fontosnak tartom, hogy megemlítsük itt dr. Zumbok Ferencnek, a fõvárosi cégbíróság megbízott elnökének a tevékenységét is, hiszen az õ munkába állásától kezdõdõen változott meg a folyamatosan negatív trend, és hirtelenjében kiderült, hogy ami megoldhatatlannak látszott, az megoldható. Én úgy gondolom, erre a megemlékezésre feltétlenül szükség volt, mert az egész törvény végrehajtása szempontjából ez egy kulcskérdés.

Én azt hiszem, hogy ha az anyagi és a személyi feltételeknek a további jó összehangolásával a többi cégbíróságon is - ahol egyébként ilyen nagy mértékû restancia nem gyûlt össze, mint Budapesten - a törvényhez a megfelelõ feltételeket biztosítani lehet, akkor a mostani törvényben garantált új feltételek - hogy valóban az igazságszolgáltatás által ellenõrzött cégek vegyenek részt a gazdasági életben - biztosíthatóak lesznek. És ha ez így van, akkor az igazságszolgáltatás nagymértékben közremûködik abban, hogy a Magyarország gazdasági életében beindult kedvezõ változások még erõsebben hassanak.

Én úgy gondolom, ezért mind a törvény, mind a végrehajtás elõkészítõinek csak köszönet jár, és ezt az Országgyûlés részérõl ki kell fejeznünk, mert ez az egész ország gazdasági élete szempontjából rendkívül lényeges kérdés. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap