Bíró Sándor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. BÍRÓ SÁNDOR, a Hungária Televízió Közalapítvány Kuratóriumának elnöke, a napirendi pont elõadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Az 1996. évi I. törvény évenkénti beszámolási kötelezettséget ír elõ a közszolgálati médiumok kuratóriumai számára. A Hungária Televízió Közalapítvány az 1996. évi tevékenységérõl szóló írásbeli beszámolóját a kért határidõre átadta. Most elöljáróban köszönetemet kívánom kifejezni, hogy a tisztelt Ház lehetõséget biztosított az írásbeli beszámoló szóbeli kiegészítésére.

Nem kívánom megismételni a benyújtott beszámolót, hanem sokkal inkább a törvény végrehajtása során keletkezett néhány tapasztalatról kívánok szólni. E tapasztalatok megítélésem szerint részben általánosak - azaz biztosan mindegyik közszolgálati médiumot érintik valamilyen mértékben -, részben kifejezetten a Hungária Televízió Közalapítvány és a Duna Televízió Részvénytársaság mûködésébõl vonhatók le. Természetesen ez utóbbiról kívánok kissé bõvebben szólni.

Az 1996. február 28-án megválasztott kuratóriumi elnökségek legalapvetõbb feladata a dolog természetes rendje szerint a médiatörvény végrehajtása, szabályainak a mindennapi gyakorlatba való átültetése. Maga a törvény azonban nem szakácskönyv, így az annak végrehajtásához szükséges feladatok megoldási módjait nem tartalmazza. Mondhatnánk, e tekintetbõl a médiatörvény meglehetõsen puritán, így a kuratóriumok elnöksége, illetve a kuratórium feladatává teszi a megoldási módok kialakítását, amely az esetek jó részében már csak azért sem olyan egyszerû, mivel egyrészt gyakran nagyon különbözõ tartalmú vélemények között kell nemcsak a cél meghatározására, hanem már az igénybe vehetõ módszer tekintetében is konszenzust kialakítani; másrészt mert az idõ rövidsége miatt sem alakulhatott ki a médiatörvénybõl adódó feladatmegoldások gyakorlata.

A vázolt módszerbeli nehézségek mellett a kuratórium számára három síkon jelentkeztek a megoldásra váró érdemi feladatok.

Elõször a kuratórium saját feladatainak végrehajtása síkján: a saját munkavégzési feltételeinek megszervezése, belsõ szabályzatainak elkészítése, az e szabályzatoknak megfelelõ mûködés megkezdése.

Másodszor a kuratórium és a Duna Televízió Részvénytársaság viszonyából származó feladatok síkján: mint alapvetõ feladat a közszolgálati mûsorszolgáltatási szabályzat számonkérése és a kuratórium elé terjesztése, a részvénytársaság szervezeti és mûködési szabályzatának, továbbá archiválási szabályzatának elkészíttetése; mindezeken túl a folyamatos kapcsolattartás és együttmûködés megvalósítása a részvénytársasággal közös feladatokban.

Harmadszor a kuratórium és az állam egyes szervezetei közötti kapcsolatokból adódó feladatok síkján: a kuratórium és az Országgyûlés, különösen az egyes bizottságok közül a kulturális és sajtó, a költségvetési és pénzügyi, a gazdasági bizottságokban és nem utolsósorban az emberi jogi és kisebbségi bizottságban való írásbeli és szóbeli beszámolás, továbbá egyéb feladatok - az idõ nem is engedi meg, hogy részletezzem, hiszen meglehetõsen sok feladat - teljesítése az Országos Rádió és Televízió Testület tekintetében.

Tisztelt Országgyûlés! E rendkívül szerteágazó, igen sokrétû feladathalmaz jelentõs részét mind a Hungária Televízió Közalapítvány Kuratóriuma, mind annak elnöksége teljesítette, vagy a feladatok megoldását megkezdte. Az írásbeli beszámolónkban megfogalmazottakhoz képest e tekintetben nem sok újat mondhatok. Amit azonban mindenképpen szükségesnek tartunk kiemelni, az a médiatörvényben elõírt tény, hogy a Duna Televízió közszolgálati feladatokat ellátó televízió; e törvényi megállapításból ugyanis több, a Duna Televízió jelenét és jövõjét is érintõ következtetés vonható le.

A Duna Televízió az elmúlt évek során mûsoraival bizonyította a létjogosultságát, amelyet a médiatörvény a közszolgálatiság elismerésével igazolt vissza. Alapítóinak szándéka szerint elsõsorban a határainkon túl élõ magyarság televíziójaként teljesíti feladatát.

(19.20)

Úgy véljük azonban, hogy e megváltoztathatatlan alapfeladat ellátása mellett olyan többletfeladatokat is el kell látnia, amelyek abból a ténybõl fakadnak, hogy Európa számára ma a Duna Televízió jelenti a magyar televíziót, miközben Tel-Avivtól Stockholmig, Londontól Moszkváig teszi lehetõvé a külföldi nézõ számára is magyarságképének kialakítását. Úgy vélem, e többletfeladatok jelentõségét nem szükséges manapság különösebben indokolni.

Ahhoz azonban, hogy e szükségszerûen megnövekvõ feladatait a Duna Televízió hiánytalanul elláthassa, véget kellene vetni annak a rendezetlenségnek és bizonytalanságnak, amely szinten megalakulása óta jellemzi annak finanszírozását. Az Állami Számvevõszék ez év tavaszán befejezett vizsgálati jelentése szerint: "A Duna Televízió Részvénytársaság a szükséges eszközökkel sohasem volt ellátva. A részvénytársaság alapítása óta nem rendelkezik forgótõke-tartalékkal." Az ellenõrzés megállapítása alapján az Állami Számvevõszék javasolja az Országgyûlésnek - és engedtessék meg, hogy az Állami Számvevõszék e javaslatát és kérését ez esetben én tolmácsoljam -: "Kérje fel a kormányt - mármint az Országgyûlés -, hogy a korábbi alapítói kötelezettségébõl adódóan a Hungária Televízió Közalapítványt és rajta keresztül a Duna Televízió Részvénytársaságot lássa el forgótõkével."

Tisztelt Ház! Tisztában vagyunk azzal, hogy a költségvetés lehetõségei szûkösek. De azt is látni kell, hogy a médiarendszer ma még nem önfinanszírozó rendszer, illetve az önfinanszírozás csak részben mûködik. Mivel a Duna Televízió finanszírozása, illetve a finanszírozás számszerû eredménye meglehetõsen bizonytalan - gondolunk itt az üzemben tartási díjból való részesedésünk 24 százalékos mértékének ideiglenességére, a befolyó összegek kiszámíthatatlanságára, a pénzügyi tervezés ebbõl fakadó bizonytalanságaira -, úgy véljük, hogy a finanszírozás kiszámítható és biztos alapokra helyezése tenné lehetõvé a megbízható gazdálkodási és pénzügyi tervek elkészítését, s azok teljesítésének a kuratórium részérõl való szigorú számonkérését, egyben a tartós bizonytalanság és az utólagos költségvetési támogatásokért való lobbyzások megszüntetését.

Tisztelt Országgyûlés! A Hungária Televízió Közalapítvány éves beszámolóját ennyiben kívántam kiegészíteni, illetve ezen túlmenõen kötelezettségemnek érzem, hogy köszönetet mondjak az Országgyûlésnek, valamint illetékes bizottságainak eddigi munkánk elmúlt évben tanúsított jó szándékú támogatásáért, és egyben kérem, hogy ebben az évben is ilyen támogatásban részesítsenek.

Kérem, hogy éves jelentésünket, valamint az Országgyûlés kulturális Bs sajtóbizottságának önálló indítványát a Hungária Televízió Közalapítvány 1996-ban végzett tevékenységérõl és az abból adódó feladatokról fogadják el.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap