Szabad György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABAD GYÖRGY (MDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Igen nagy jelentõségû fordulat következett be szomszédságunkban, de az egész régióra kihatóan, sõt a kontinens eljövendõ fejlõdését is nyilvánvalóan befolyásolva Lengyelországban.

Ha azt vizsgáljuk, hogy miben áll az a nagyon jelentõs siker, ami Lengyelországban megszületett, s minek a sikere ez, elsõ helyen nem pártsikerrõl kell szólni, hanem egy intézmény, a többpárti parlamentáris jogállam sikerérõl. Az állta ki a próbát egy nagyon nehéz történelmi szakaszban. Emlékezzenek vissza buzdító és féltõ kommentárokra a tekintetben, hogy mi lesz Lengyelországban. S Lengyelországban az következett be - nehéz elõzmények után -, ami vigasztal és buzdít mindenkit, aki többpárti parlamentáris jogállamot tart méltónak ebben az övezetben is, aki nem hisz azoknak, akik a többpárti rendszert káoszba futónak tekintik. Gondolják el, a gyõztes koalíció nemcsak visszatért a színtérre, hanem úgy tért vissza, mint - formálisan - majdnem három tucat párt és szervezet egybekovácsolója. Ezek közül alig egy tucat volt az, ami valóságos jelentõséggel bírt. De azok, akik a lengyel politikai életben - ellenzékben - felismerték a teendõket és lehetõségeket, ezt keresztül tudták vinni.

Hadd szóljak a másik oldalról is. A kormánykoalíció oldalán két párt közül az egyik, a másodhegedûs különösen érzékeny veszteséget szenvedett. De elismeréssel kell szólni arról, hogy mindenféle félelmek és rémhírek ellenére ez a kormánykoalíció nem nyúlt olyan eszközökhöz, amelyekkel - most a féltõ szavakat idézem - bebetonozhatta volna az utódpártnak jelzett nagyobbik párt vezetésével a maga négy év elõtti gyõzelmét, mintegy áttestálva a jövõre. Ezt nem tette, feltehetõen bölcs meggondolásból, feltehetõen jó politikai érzékbõl, feltehetõen a politikai erkölcs bizonyos normáinak tiszteletben tartásából, és feltehetõen amiatt, mert tudta, hogy ha a parlamentáris váltógazdaságban jövõt akar magának, eszméinek és pártjának, akkor nem követhet el semmit, sem nyíltan, sem burkoltan, ami a többpárti parlamentáris rendszer váltásait veszélyeztetheti.

Megítélésem szerint ez annyit jelent, hogy Lengyelországban, s nem véletlenül talán ott, olyan felismerések váltak uralkodóvá - egyes szélsõségektõl eltekintve, amelyek csúfos vereséget szenvedtek a választásokon, mindkét oldalon -, amelyek alapján méltányolták azt, hogy demokratának, hazafinak és európainak csak az nevezheti magát, aki tisztes célokkal és tisztes eszközökkel vesz részt a választásokban. Úgy gondolom, a választásoknak ez a legnagyobb tanulsága.

Még történészként írtam egy tanulmányt a lengyel-magyar akadémiai történész vegyesbizottság elnökeként egy történelmi tényrõl. Azt írtam: a helyzettudat analógiái és a következtetések eltérései. Mert akkor, amire utaltam, valóban így volt. Remélem, a történelembõl tanulunk.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki oldalon.)

(9.20)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap