Világosi Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselõ Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy az állampolgárok türelmetlensége érthetõ, hisz senkit nem elégít ki adott esetben az a válasz vagy az a hit, hogy holnap majd jobb lesz a közbiztonság, ha õ ma nem érzi jól magát adott esetben abban a kerületben, ahol lakik. Ugyanakkor pedig nekünk, képviselõknek, azt hiszem, az is feladatunk, hogy az embereket minél jobban rávegyük arra, hogy reálisan tekintsék a közbiztonságot, reálisan lássák azt, hogy az az adósság, ami az élet minden területén az elmúlt években, évtizedekben felhalmozódott, nem kerülte el a közbiztonságot és a rendõrség területét sem. Ennek az adósságnak a törlesztése pedig nem egy-két év, egy-két hónap, hanem bizony hosszú évek feladata.

Azzal nem értek egyet, hogy kizárólag a rendõrség lenne felelõs a közbiztonságért, hisz az a mondat, amit képviselõ úr mondott - helyesebben tolmácsolt -, hogy "én fizetem az adót, ezért védjenek meg", véleményem szerint ez így nem helyes. Nekünk - valamennyi állampolgárnak - kötelességünk az, hogy mindent elkövessünk annak érdekében, hogy nagyobb biztonságban legyünk. A szolidaritásérzésben legalább akkora mínuszok vannak Magyarországon, mint a rendõrség tevékenységében - véleményem szerint még nagyobbak is. A civil szervezõdéseknek óriási szerepük van abban, hogy a közbiztonság javuljon, ezt nem lehet csak a rendõrségtõl elvárni.

Ön által is említett tény, hogy képzett rendõrök kellenek, de ez is idõt vesz igénybe. Véleményem szerint nagy elõrelépés az, hogy kétéves szakközépiskolákból most már valóban képzett rendõrök kerülnek ki.

Ugyanakkor a rendõrségnek - természetesen magából a rendõrségi törvénybõl adódóan, valamint alacsonyabb szintû jogszabályokból adódóan is - nemcsak a közrendvédelem, nemcsak a közterület rendjének fenntartása a feladata, hanem számos más feladata is van, nagyon sokrétû feladatokat kell ellátnia; említhetném itt a bûnüldözést vagy a bûnmegelõzési tevékenységet, az igazgatásrendészeti tevékenységet, a szabálysértési hatósági tevékenységet; és az ön által felsoroltak is a rendõrség feladatát képezik: objektumõrzés, vagy adott esetben diplomáciai épületek, személyek védése szintén a rendõrség feladatát képezi, valamint fogva tartott személyek kísérése is. Ezen tevékenységek vizsgálata folyamatos, és valóban az a cél, hogy minél kevesebb rendõr kerüljön ilyen feladatok ellátására, és adott esetben minél több járõrszolgálatra - bár azt hiszem, talán az elõbbiekbõl látszik, hogy nemcsak ez a rendõrség feladata, viszont tény, hogy az emberek biztonságérzete sokkal jobb, ha látnak rendõrt az utcán.

(14.40)

Konkrétan a XII. kerülethez kapcsolódóan pedig el kell mondanom, hogy nagy részben már megszûntek azok a hiányosságok, amelyeket ön az interpellációjában jelzett, hisz 1997. július 1-jétõl 27 fõ szakközépiskolát végzett rendõr szolgálatba állításával megerõsítésre került az állomány, így a kapitányság közrendvédelmi létszámhiánya négy fõre csökkent, és ezáltal a kerületben jelenleg napszakonként három-négy gépkocsizó járõr teljesít szolgálatot, és a svábhegyi õrs feltöltése is megtörtént. Bízom benne, hogy ez a válasz önnek megfelelõ.

Még annyit kiegészítésként, hogy a BRFK akcióosztálya, valamint a készenléti rendõrség is segít a kapitányság munkájában.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap