Akar László Tartalom Elõzõ Következõ

AKAR LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõ Úr! A képviselõ úr felvetése alapjaiban kérdõjelezi meg a hitelgarancia-intézmény létjogosultságát, arra a feltételezésre építve, hogy a garanciavállalás a bankok konszolidálásának eszköze. Ez a feltételezés a mûködõ hitelgarancia-konstrukció félreértésén alapul. A hitelgarancia intézményének lényege éppen abban áll, hogy a kis- és középvállalkozói szektor hitelezésének egyébként nem elhanyagolható kockázatát több gazdasági szereplõ egymás között megosztva viselje.

Magyarországon a rendszerváltást követõen a magántulajdonú vállalkozások száma dinamikusan növekedett, és többségük a méretét tekintve kisvállalkozás. Közismert tény ugyanakkor az is, hogy a kisvállalkozások éppen a méretük miatt kiszolgáltatottak a piaci helyzet változásainak, vállalkozói tapasztalatuk még csekély, emiatt hitelezésük igen kockázatos. Ez nem csupán magyar sajátosság. Nem véletlen, hogy a fejlett piacgazdaságok szinte mindegyikében kiemelt kormányzati feladat a kis- és középméretû vállalkozások különféle állami eszközökkel való segítése, s ezen kormányzati szerepvállalás egyik formája az állami segítséggel létrehozott és költségvetési viszontgarancia mellett mûködõ hitelgarancia-szervezeteken, garanciabankokon keresztül valósul meg.

Félreértésen alapulhat az a feltételezés, hogy a Hitelgarancia Rt. egyoldalúan a banki hitelbírálatra alapozva, annak kiszolgáltatva vállal kezességet a vállalkozói hitelekhez. Az rt. a hitelt nyújtó bankok és takarékszövetkezetek által benyújtott kérelmek alapján saját kockázatelemzését követõen dönt a kezességvállalásról vagy a kérelem elutasításáról. A társaság garanciavállalása nem automatikus; ezt bizonyítja, hogy az rt. mûködésének közel öt éve alatt a hitelintézetek által benyújtott kérelmek 16 százalékát elutasította a túlzott kockázat miatt. Az rt. átlagosan 60 százalékos mértékben vállal kezességet a hitelügyletekhez. Ebbõl is látható, hogy a hitelnyújtás kockázata 40 százalékos mértékben továbbra is a hitelt nyújtó bankokat terheli, amely biztosítja a közös érdekeltséget.

A Hitelgarancia Rt. nem a rossz minõsítésû hitelekhez vállal utólagos garanciát, így az rt. tevékenysége semmilyen módon nem hozható összefüggésbe a korábbi bankkonszolidációval.

A konkrét kérdésekre visszatérve:

A hitelt igénylõ vállalkozások köztartozásait a hitelt nyújtó bankok a hitelképességi vizsgálat során ellenõrzik a dokumentumok, igazolások alapján. A Hitelgarancia Rt. a hitelt igénylõ nyilatkozatán kívül a bank nyilatkozatát is kéri errõl, és amennyiben a köztartozásokra vonatkozó nyilatkozatok hitelességével kapcsolatban kétségek merülnek fel, az rt. a köztartozása igazolását közvetlenül is megköveteli. Ezzel biztosított, hogy köztartozással rendelkezõ vállalkozás ne részesüljön a Hitelgarancia Rt. szolgáltatásaiban.

A társaság kezességvállalása jellemzõen többségi magántulajdonban lévõ vállalkozások hiteleihez kapcsolódik. A kérdésében jelzett eset, tehát külföldi bankok érdekeltségi körében lévõ vagy általuk alapított társaság, a garantált vállalkozások között pedig ismereteim szerint nem szerepel.

A Hitelgarancia Rt. mûködése alatt a társaság 60 milliárd forint hitelkihelyezéshez vállalt kezességet. Ezzel mintegy 330 milliárd forint árbevételt reprezentáló vállalkozások mûködését segítette, és több mint 58 ezer munkavállaló foglalkoztatásához járult hozzá.

(15.10)

Ezek a vállalkozások a hitel segítségével mûködnek, nyereséget termelnek, nyereségadót fizetnek. E számok tükrében nem vitatható a hitelgarancia- intézmény gazdaságélénkítõ szerepe. A Hitelgarancia Rt. kötelezettségvállalásai mögött álló 70 százalékos mértékû viszontgarancia a költségvetés számára csak akkor jár kiadással, ha a hitelt a vállalkozás visszafizetni nem tudja.

Ez irányú tapasztalataink kedvezõek. A Garancia Rt. által garantált hiteleknél a beváltások összege a négy teljes üzleti év során együttesen sem érte el a társaság által vállalt kezességi összeg 4 százalékát. Ez az arány a társaság alapos kockázatelemzési és bírálati rendszerének tulajdonítható, de szerepet játszik benne az is, hogy a hitelt nyújtó bankok és takarékszövetkezetek a társaság tulajdonosai. (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.)

Kérem képviselõ urat válaszom elfogadására. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap