Demeter Ervin Tartalom Elõzõ Következõ

DEMETER ERVIN (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az ajánlás 4. pontjában szereplõ, Bihari Mihály és Orosz Sándor képviselõ urak nevéhez fûzõdõ javaslat, ha a tömegtájékoztatásból jól értesültem, a kormány álláspontját tükrözi. A kormány megváltoztatta az álláspontját, és a "megkülönböztetés nélküli" szavakat kivette az elõterjesztésébõl.

Az általános vitában igyekeztünk felhívni a tisztelt figyelmüket arra a két ellentmondásra, ami a kérdésben rejlik. Az egyik ellentmondás maga a kérdés és a földtörvénytervezet módosítása között rejlett. Errõl hosszasan beszéltem, hogy a "megkülönböztetés nélküli" fogalommal, ennek megtartásával magával a kormány által beterjesztett földtörvénytervezettel kerül ellentétbe a kérdés.

A másik ellentmondás a kormány kérdése és az állampolgárok által népszavazásra bocsátott kérdés között feszül. Míg ezzel a javalattal sikerült azt a problémát feloldani, ami a kormány elõterjesztése és a népszavazás között van, addig nyilván a fõ- és lényeges kérdést nem oldja meg, nevezetesen azt, hogy mirõl történjen népszavazás.

Megtévesztõ - mint ahogy több képviselõtársam is említette már - a kérdésben a "belföldi gazdálkodó szervezet" elnevezés, hiszen a belföldi gazdálkodási szervezet fogalom nem a tulajdonost jelenti, ez azt jelenti, hogy belföldön bejegyzett gazdálkodó szervezet, s ez lehet akár 100 százalékban külföldi tulajdonú is, és lehet egy személy, egy külföldi illetõségû személy tulajdonában álló egyszemélyes társaság. Tehát a következõ kérdés félrevezetõ, és azt a látszatot keltené, mintha ez a "belföldi gazdálkodó szervezet" fogalom nem több, mint belföldi bejegyzésû szervezet lenne.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a közel 300 ezer aláírást sem, aminek a hitelesítéséhez az Országos Választási Bizottság már hozzákezdett.

(17.30)

És úgy gondolom, hogy nem sokan vannak már azok, akik vitatják, és reménykednek abban, hogy ezek között nem lesz 200 ezer érvényes aláírás.

Ebben a helyzetben úgy ítéljük meg, hogy a parlament érdemi döntési helyzetbe kerülhessen, meg kellene várni ezt az eljárást. A jelenlegi eljárás szerint az Országos Választási Bizottság október 13-ára, tehát egy héttel a végszavazást követõen prognosztizálta a végsõ eredményt.

Én tisztelettel ez úton is szeretném felkérni a Belügyminisztérium jelen levõ képviselõit és a Belügyminisztérium politikai vezetését, hogy találja meg azokat az eszközöket, amivel ez a hitelesítési folyamat felgyorsítható. Úgy ítéljük meg, hogy nem ördöngösségrõl van szó. Ma Magyarországon több millió lottószelvényt ki lehet értékelni két-három nap alatt. Ennek ismeretében nem lehet gond a mai számítástechnikai felkészültség mellett 300 ezer aláírásnak a hitelesítése. Ezt a kérdést nem lehet nyitva hagyni, és nem lehet abban bízni, hogy eljárási kérdést csinálva belõle hátráltatni, sõt negligálni lehet egy népszavazási kezdeményezést. Én nagyon szeretném, hogyha a Belügyminisztérium nem vállalná fel ezt a felelõsséget, és nem nyújtana ehhez a megítélésünk szerint alkotmánysértõ magatartáshoz segédkezet azzal, hogy az aláírások hitelesítésére a végszavazást követõen kerül sor.

Ezért tisztelettel mi azt javasolnánk a Háznak, hogy a határozati javaslat tárgyalását napolja el, és teremtsen arra lehetõséget, hogy a népi kezdeményezés, a 300 ezer aláírás révén immár jogossá váló népi kezdeményezés is az Országgyûlés asztalán lehessen.

Természetesen ez két módon érhetõ el. Az egyik az, hogy felgyorsításra kerül az aláírások hitelesítése. Úgy gondoljuk, hogy ehhez a Belügyminisztériumban megvannak az eszközök, csupán szándék kérdése, hogy ez megtörténjék, a másik pedig az, hogy a Házszabálytól való eltéréssel lehet a tárgyalást gyorsítani. A Magyar Demokrata Fórum nevében meg tudom ígérni azt, hogy ha sikerül az aláírások hitelesítését az Országgyûlésnek bevárni, akkor mi támogatjuk, hogy a Házszabálytól való eltéréssel kerüljön sor a végszavazásra. Csak akkor van a parlament tényleges döntési helyzetben (Közbeszólás a bal oldalon: A módosításról beszélj!Részletes vita van, nem általános!), ha nem eljárási eszközökkel kívánja megakadályozni az eljárást.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap