Pokorni Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Hölgyek és Urak! Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselõcsoportja Magyarország szempontjából jelentõs eredménynek tekinti a Hágai Nemzetközi Bíróság Bõs-Nagymaros ügyében hozott döntését. Bátran és felelõsségünk teljes tudatában kijelenthetjük, hogy Hágában, bár nem gyõztünk, de nyertünk. Nyertünk, hiszen az összes, számunkra fontos és a jövõt illetõ érdemi kérdésben a döntés kedvezõ számunkra.

Mirõl szól ugyanis a hágai ítélet?

1. Hágában számunkra egyértelmûen kedvezõ döntés született, hiszen az ítélet értelmében visszakapjuk a Dunát.

2. A hágai döntés számunkra azért is eredményes, mert az ítélet 138. §-a értelmében Magyarországnak nem kell megépítenie a nagymarosi gátat, sõt a döntésbõl az is világosan kitetszik, hogy Magyarországnak semmilyen más mûszaki létesítményt nem kell beüzemelnie vagy megépítenie.

3. Végül a döntés számunkra azért is kedvezõ, mert az ítélet 153. §- a arra szólítja fel a feleket, hogy egymás iránt ne éljenek anyagi követelésekkel. Magyarországnak tehát nem kell kártérítést fizetnie az 1977-es szerzõdés felbontásáért.

Tisztelt Képviselõtársaim! A tények ismeretében indokolatlannak és érthetetlennek tûnik az a borús hangulat, amit az üggyel foglalkozó nyilatkozók többsége áraszt. A hágai bírói testület döntése révén ugyanis Magyarország minden eddiginél kedvezõbb tárgyalási helyzetbe került. Ez óriási felelõsséget is ró ránk és a tárgyalódelegációra, hiszen amit megnyertünk Hágában, azt nem szabad elveszítenünk a következõ tárgyalások során. A hágai döntés értelmében a feleknek ismét tárgyalóasztalhoz kell ülniük, és a vitás kérdésekben fél éven belül, lehetõség szerint, meg kell egyezniük.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt meggyõzõdése szerint Bõs-Nagymaros ügye nemcsak a kormányt, hanem az egész nemzetet érintõ ügy, ezért üdvözöljük a kormány egyeztetési szándékát. Egyetértünk azzal, hogy a Szlovákiával folytatandó tárgyalások stratégiáját a hat parlamenti párt együttmûködve, köztiszteletben álló szakértõk bevonásával alakítsa ki.

Ugyanakkor fontosnak tartjuk leszögezni, hogy továbbra sem vagyunk hívei a látszatmegoldásoknak és a látszategyeztetéseknek. De ha az érdemi kérdések megválaszolásához érdemben hozzájárulhatunk, örömmel nyújtunk segítséget a probléma megoldásához. Ezért is hangsúlyozzuk, hogy nemcsak a hágai döntést elemzõ ad hoc bizottság munkájában, hanem a Szlovákiával tárgyaló delegáció összetételének kialakításában és annak tárgyalásain is, képviselõink révén, érdemben kívánunk részt venni.

Különösen fontosnak tartjuk ezt azért is, mert a vízlépcsõ máig megoldatlan ügye már igen sok kormánynak okozott gondot, és Bõs- Nagymaros kérdésével minden bizonnyal a jövõ kormányainak is foglalkozniuk kell majd. Számunkra Bõs-Nagymaros ügye inkább a jövõ, semmint a múlt kérdése, ezért nem kívánunk foglalkozni most olyan kérdésekkel, amikrõl kellene beszélni; és tisztázni kell a felelõsség kérdését. A felelõsség tisztázása nélkülözhetetlen, de most nem ennek az idejét éljük.

Tisztelt Képviselõtársaim! A múlt rossz döntéseit már nem tudjuk megváltoztatni. Rajtunk, mindnyájunkon is múlik azonban, hogy miként alakul a jövõ. A jelen megítélésében viszont minden bizonnyal a polgároknak van igazuk, azoknak, akik azt látják, hogy már idestova két évtizede görgetjük magunk elõtt ezt a kérdést, tárgyalunk, tárgyalgatunk, a parlamentben szép beszédeket mondunk - a Duna szigetközi medrét azonban fölveri a méteres gaz.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap