Pusztai Erzsébet Tartalom Elõzõ Következõ

DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Múlt héten napirend elõtti hozzászólásra kértem szót. S miután az új Házszabály szerint az ellenzéknek már nincs módja viszontreagálni egy-egy, a kormány részérõl érkezõ felszólalásra, nem tudunk más megoldást választani, minthogy egy újabb napirend elõtti hozzászólásban visszatérünk a kérdésre. Mégpedig azért térünk vissza a kérdésre, mert az utóbbi idõben - mióta az ellenzéknek nincs lehetõsége viszontreagálni - sajátos miniszteri válaszok hangzanak el sajátos megközelítésben.

Tisztelt Képviselõtársaim! Múlt héten hétfõn egy nagyon fontos problémára hívtam fel a figyelmet. Elmondtam, hogy a jövõ évi költségvetés vitája elõtt felhívom a figyelmüket az ifjúságot érintõ, súlyos statisztikai adatokra és azok jelentõségére. Elmondtam, hogy a gyermekszegénység mértékét jelzik a Központi Statisztikai Hivatal adatai, miszerint a három- és többgyermekes családokban negyedannyi zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak a gyerekek, mint amennyire élettanilag minimálisan szükségük lenne; 313 ezer gyerek veszélyeztetett, 385 ezer kiskorú szorul rendszeres nevelési segélyre. Elmondtam, hogy a továbbtanulás egyre több fiatal számára elérhetetlen, miközben a munkanélküliek 40 százalékát már a fiatalok adják. Elmondtam, hogy a 25-29 évesek korosztályában, tisztelt képviselõtársaim, 35 százalékos a munkanélküliség.

Nos, ezek után hallhattuk a népjóléti miniszter úr válaszát. Ma már tényleg azt gondolom, hogy a gyermekvédelmi törvény, amelynek elsõdleges célja az volt, hogy minél inkább a családokban nevelkedhessenek a gyerekek, hogy minél kevesebb gyereket szakítsanak el a családjától akár szociális, akár más okból, de ha valakit mégiscsak el kell távolítani a családjától, akkor új családban helyezzék el, hiszen a normális szocializáció egyetlen lehetõsége a családban nevelkedés. Nos, ez a törvény ezt a célt szolgálja, de mióta a parlament meghozta ezt a törvényt, azóta minden kérdésben ez a hivatkozási alap, tisztelt képviselõtársaim. Sajátos dolog a családok nehéz anyagi helyzetében egyetlen válaszként az idén meghozott gyermekvédelmi törvényre hivatkozni, tisztelt képviselõtársaim! Még sajátosabb dolog a tanulási nehézségek esetén, a felsõ fokú tanulmányok és a továbbtanulás nehézségei esetén a gyermekvédelmi törvényre hivatkozni, tisztelt képviselõtársaim! Ennél már csak az a sajátosabb, hogy a nagyon komoly és nagyon súlyos munkanélküliségi statisztikákra miniszter úr sajátos módon azt válaszolja, hogy pont a pályakezdõk tekintetében nem olyan tragikusan rossz a helyzet, mert vannak nálunk rosszabb helyzetben lévõ országok is, tisztelt képviselõtársaim!

Azt hiszem, hogy a témához méltatlan a ilyen válasz. Ha nincs más, legalább annyit válaszolhatna a miniszter: igen, a kérdés súlyos, és a kormány megvizsgálja az összes lehetõséget, mert tisztelt képviselõtársaim, sokkal többrõl van szó, mint az ez évi vagy a jövõ évi költségvetésrõl. Hiszen amikor több százezer fiatal se nem tanul, se nem dolgozik, akkor ezeknek a fiataloknak a számára egész életükre kiható következményei vannak ennek. Hiszen ha valaki abba az életmódba nõ bele, hogy egyfelõl a társadalomnak nincs szüksége rá, másfelõl nem szokja meg a rendszeres munkát, és eközben még a képzettsége sem növekedik, az az ember öt vagy tíz év múlva sem számíthat arra, hogy normális munkát fog találni magának.

A kérdés sokkal súlyosabb annál, tisztelt kormánypárti képviselõtársaim és tisztelt miniszter úr, mint hogy banális, semmitmondó mondatokkal válaszoljanak egy ilyen súlyos társadalmi problémára.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDNP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap