Tardos Márton Tartalom Elõzõ Következõ

TARDOS MÁRTON (SZDSZ): Igen tisztelt Képviselõ Urak! Elnök Úr! Képviselõ Hölgyek! Az elõttünk fekvõ törvény, ahogy az eddigi felszólalók is mondták, egy nagyon lényeges törvény, ami a gazdaság növekedését és stabilizációját szolgálja. Magyarországon valóban exportorientált fejlõdésre van szükség, és az exportorientált fejlõdésben az államnak szerepet kell vállalnia. A két intézmény, aminek a törvényes mûködését most újból szabályozzuk, vagy a szabályozását módosítjuk a törvénymódosítással, nagyon fontos szerepet játszik ebben.

Azonban a kérdés, amit el kell dönteni, hogy egy gazdasági növekedésben milyen állami szerepvállalásra készülünk fel. Amikor Magyarországon a bankrendszert privatizáltuk, illetve privatizáljuk, akkor azt az elhatározást érvényesítjük, hogy az alapvetõ gazdasági tevékenységeket a magántulajdon bázisán a piac, ezen belül a bankrendszer mint a piacnak oszlopos része el tudja látni, és jól tudja ellátni.

Nagyon fontos, ha ez a megállapítás igaz, tisztázni, hogy az állami garanciavállaló és az állami fejlesztési intézmények milyen speciális feladatokat láthatnak el. Én úgy gondolom, úgy kell szabályozni a két intézménynek a tevékenységét, hogy azok ne a magyar bankrendszer és a magyar garancia- intézményrendszer versenytársai legyenek, hanem nyújtson az általános fejlõdéshez segítséget abban a speciális kérdésben, hogy az exporttevékenységhez sajátos támogatásokra és garanciákra van szükség.

Ennek alapján akkor, amikor a Szabad Demokraták Szövetségének nevében támogatom a törvényt, teljesen egyetértek azzal, hogy a törvénymódosításban az új elõírásokban még jelentõs korrekciókra lesz szükség, nevezetesen: ki kell irtani azokat az elemeket, amelyek nem a két intézménynek a speciális feladatra való összpontosítását teszik lehetõvé, hanem az általános gazdasági tevékenységben való részvételt.

Ez a gondolat, amit ebben igyekeztem röviden kifejteni, egybevág azzal, hogy itt az adófizetõ állampolgárok pénzével való gazdálkodásról van szó; itt nem kockázatot vállaló állampolgárok döntenek arról, hogy hova helyezik a pénzüket, és hogy milyen kockázatokat vállalnak a megtakarításokkal, hanem az állam, a kormányzat nevében dönt egy intézmény az állampolgárok pénze fölött. És ez nem egyszerûen óvatosságot követel, hanem két dolgot: egyrészt hogy egy nagyon határozott és kemény ellenõrzési mechanizmus alá vessük ezt a döntési rendszert, másrészt pedig csak azokra a kérdésekre használjuk fel, ahol a meggyõzõdésünk szerint valóban ilyen állami támogatásra szükség van.

A hatékony banki tevékenység lehetõsége és az ilyen speciális támogatásoknak a köre elkülönül egymástól; és a törvényben vigyázni kell arra, hogy ez az elkülönülés az ellenõrzési mechanizmussal együtt világosan megfogalmazódjon.

Ezért az általános vita szintjén a szabaddemokraták nevében az elõterjesztést messzemenõen támogatom, ugyanakkor a részletkérdések vonatkozásában a részletes vita folyamán módosító javaslatok benyújtásával korrigálni szeretnénk az elõterjesztést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap