Farkas Gabriella Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FARKAS GABRIELLA (MDNP): Köszönöm, elnöknõ. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársaim! Az a ritka esett állt elõ, hogy most egy olyan törvény vitája folyik, amikor nem sok mindenrõl kell vitatkozni, amikor üdvözölni lehet egy olyan kódex jellegû jogszabályt, amely hosszú elõkészítõ munka után végre egységes rendszert teremt, olyan új adórendszer bevezetését jelenti, amellyel remény van arra, hogy megvalósulnak azok a célok, amelyek egyáltalán - mint jogi kategóriával - a jövedéki termékkel, annak forgalmával foglalkoznak.

A javaslatot áttekintve úgy látszik, hogy ez a rendszer biztosítja az állam bevételeit, visszaszorítja az adóelkerülés lehetõségeit, és megteremti azokat a feltételeket, amelyek ahhoz kellenek, hogy ezek az adók ne csak a törvényben legyenek leírva, hanem biztonsággal befolyjanak.

Szakmailag úgy lehet értékelni, hogy áttekinthetõ, világos és egyszerû jogszabályról van szó, noha elsõ ránézésre ez egy nagy terjedelmû jogi szabályozás.

Két olyan fontos eleme van, amiket jogászként helyeselni lehet.

Az egyik: nagyon jó, hogy egy alapjogszabályba helyezi az anyagi jogi szabályozást, és ugyanabba a jelenleg hatályos jövedéki törvény által szabályozott eljárási normákat. Ezáltal lehetõvé válik, hogy a rendszer zárjon, és egyre kevesebb kibúvó legyen.

Nagyon jónak tartja a Magyar Demokrata Néppárt, hogy az egyes jövedéki ágak elkülönülnek a szabályozásban, méghozzá úgy, hogy az általános rész szabályozza azokat a normákat, amelyek mindegyik jövedéki termékre vonatkoznak, a különös rész pedig termékenként az õt megilletõ saját szabályokat.

Elsõ olvasatra különösnek tûnt számomra az új elemek alkalmazása, mind az adójegy, mind az adóraktár jogintézményének a bevezetése.

(10.30)

Mi tudjuk azt, hogy akkor, amikor EU-konformitásra törekszünk a jogalkotásban, akkor jó idõben szükséges azokat a szabályokat megalkotni, amelyek érthetõek lesznek a csatlakozást követõen az EU- tagállamok számára, és azonosak lesznek a követelmények, azonos lesz az az út, amely a jövedéki termékek Európai Unión belüli szabad mozgását jelenti. Erre igen jónak tûnik az adóraktár jogintézménye. Most már az lesz a kérdés, hogyan fogják a végrehajtási jogszabályok ezt olyan gyakorlattá tenni, hogy valóban az EU-csatlakozás idejére ez megszokott és bejárt rendszer legyen.

A Magyar Demokrata Néppárt egyetért azzal, hogy a sokat vitatott és kitûnõen hamisítható zárjegyrendszer helyett az adózást regisztráló adójegy kerül a dohánytermékekhez, és ez rögzíti az árat.

Szeretnék néhány olyan dologról beszélni, amely azért még várat magára. Egyetértve Bogárdi Zoltán képviselõtársammal, azt hiszem, a Néppárt kívánságát is tudom tolmácsolni akkor, amikor azt szeretnénk, hogy mire ennek a törvénynek a részletes vitája lefolyik, legyenek olyan módosító indítványok - ezt már több képviselõ javasolta, akik korábban felszólaltak -, amelyek segítik a kisebb vállalkozások legális, nem adóelkerülõ mûködését és életben maradását. Ez a kitûnõ jogszabály ugyanis valóban szinte nagyvállalat-centrikus. Azok számára átláthatók, megérthetõk és teljesíthetõk azok a feladatok, amelyeket a rendszer alkalmazása jelent. A kicsiknél bizony ennek, mi is úgy látjuk, hogy lesz nagyon sok nehézsége.

A másik pedig, amit még szeretnék elmondani. Részt vettünk az elmúlt három évben néhány jövedékitörvény-módosítás vitájában, amelyekre mindig akkor került sor, amikor valamilyen termék forgalmazásánál nagyon súlyos visszaélések történnek - gondolok itt a gázolajügyekre, gondolok a míniumra a paprikában. Akkor mindig az volt a megoldás, hogy foltozott az Országgyûlés egyet a jövedéki törvényen, azt hívén, hogy ha jövedéki termék lesz az a termék, akkor attól kezdve nem tud elbújni. Azt hiszem, nincs egyedül a Magyar Demokrata Néppárt azzal a véleményével, amikor is azt mondjuk, hogy ezek a toldozgatások nem vezettek eredményre. Talán ez az egységes, kódex jellegû jogi szabályozás eredményt fog hozni. Ehhez azonban - még egyszer szeretném hangsúlyozni - arra van szükség, hogy a végrehajtási jogszabályok olyanok legyenek, amelyek egyrészt vállalkozásbarátok, kis- és középvállalkozás-barátok is másrészt pedig a zárt rendszer lehetõségét tovább erõsítik a törvényre épülve.

Személy szerint nagyon örülök annak, hogy ez a jogszabály végre úgy készült, hosszú, a szakmát bevonó elõkészítõ munkával, hogy nem arra alapoz, hogy minden vállalkozó csaló és adóelkerülõ. Nagyon ellenszenves volt korábban ezeknek a szabályozásoknak ez a szelleme, amely kicsengett belõlük.

Mint a mezõgazdasági bizottság tagja egyetlen kívánságnak szeretnék még hangot adni. Ez pedig az, hogy a 88. §-ban, amely a kormánynak ad felhatalmazást arra, hogy a visszatérítéseket szabályozza, nagyon fontosnak tartja a Magyar Demokrata Néppárt is, hogy a szarvasmarha- ágazatban 85 liter/darab/év helyett 100 liter legyen a visszatérítés mértéke. Nem én vagyok az elsõ, aki elmondja, hogy ez kevés. Azt hiszem, ebben egyetértés van pártállástól függetlenül azok között, akik a mezõgazdaságnak ezt a részét ismerik.

A Magyar Demokrata Néppárt tehát nem kevés módosító indítvány beépítésével ezt a jogi szabályozást kívánatosnak és elfogadásra alkalmasnak találja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps mindkét oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap