Dobos Krisztina Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DOBOS KRISZTINA, az oktatási, tudományos, ifjúsági és sportbizottság kisebbségi véleményének elõadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az oktatási, ifjúsági, tudományos, valamint sportbizottság kisebbségi véleményét mondom el. Ezt azért hangsúlyoztam ki, hiszen itt nemcsak az oktatással, hanem az ifjúsági kérdésekkel is kell foglalkozni.

Mindannyian egyetértettünk abban, hogy adózni szükséges, azonban az az adórendszer, amelyik folyamatosan rontja a családok pozícióját, az az adórendszer elfogadhatatlan. Parlamenti képviselõtársaimmal együtt felvetettük azt a kérdést, hogy bár nem kíván a kormány családi adózási rendszert létrehozni, ugyanakkor lehet-e személyi jövedelemadóban érvényesíteni azokat a családi típusú elemeket, amelyek a jelenlegi törvényben nem szerepelnek, és a Pénzügyminisztérium képviselõje szerint nem is kívántatik szerepeltetni az adórendszerben. Ezért elfogadhatatlannak tartjuk, hiszen folyamatosan emelkednek a családok terhei, folyamatosan nõnek az iskoláztatás költségei.

Az ott megjelenõ szülõi képviselõ felkérte az oktatási bizottság tagjait, valamint a magyar kormány tagjait: gondoljanak arra, hogy a tankönyvárak, a tandíjak, a különórák árai folyamatosan rontják a családok pozícióját, hiszen a taníttatás költségei lassan már elviselhetetlenek. Ezért is tartanánk indokoltnak, hogy legyenek olyan elemei egy személyi jövedelemadó törvénynek, amelyek támogatják azokat a családokat, akik taníttatják a gyerekeiket és ezért komoly áldozatot vállalnak.

A jelenlegi törvény egyetlenegy elemet tud ebbe beépíteni, a tandíjjal kapcsolatos adójóváírás kérdését. Ez a harmadik kérdés, ami felmerült, hiszen tandíjat ma már nemcsak a felsõoktatási intézményekben, hanem sajnálatos módon a közoktatási intézményekben is fizetnek a diákok. Teljesen egyetértve Orosz István képviselõtársammal, aki az ösztöndíj kérdését vetette föl: ugyanezt a kérdést fel kell vetni a tandíj kérdésében. És bizony például azok a legrászorultabb családok tandíjtámogatásban nem részesülnek, illetve a jövedelamadójukból nem tudják leírni, akik például nyugdíjasként taníttatják a gyereküket, tehát nem fizetnek személyi jövedelemadót, vagy esetleg olyan minimális a bevételük, hogy a személyi jövedelemadó terhelése alá nem esnek, ezek a legrászorultabb emberek nem kapnak erre megfelelõ lehetõséget. Úgy gondoljuk, azt az adórendszert nagyon nehezen lehet elfogadni.

A negyedik pont, ami miatt nem tudjuk támogatni, a személyi jövedelemadónak az a része, amelyik valójában a közjót szolgáló közalkalmazottaknak az adóterhelését nem csökkentik. Hiszen mindannyian egyetértettünk abban a bizottság tagjai közül, hogy a közjó szolgálata azt jelenti - pedagógusok, orvosok, ápolók, asszisztensek, óvónõk és még nagyon sokan -, hogy az õ számukra az adóterhek csökkentését - miközben sajnálatos módon a fizetésük évek óta reálértékben csökken -, annak valamilyen formáját meg lehetne állapítani.

Orosz képviselõtársam már említette: nem vagyunk elégedettek, és nem tudjuk elfogadni azt, hogy az adótörvény egy olyan törvényre hivatkozik, a nonprofittörvényre, amelyik a közhasznú és a kiemelten közhasznú célmegállapítással foglalkozik, miközben a nyugdíj megtakarítása kapcsán igen komoly adókedvezmények vannak, aközben itt egy zavaros, számunkra elfogadhatatlan rendszer alakul ki, részben azért, amit már képviselõtársam említett, hogy a törvény még nem került parlamenti tárgyalásra, és már most igen komoly jelzések vannak, hogy komoly probléma van.

Én úgy gondolom, az adótörvényt és az adóterheket mindenki tudomásul veszi, de igenis, egy ilyen nehéz helyzetben lévõ ország, amelyben folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb a gyerek, folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy a gyermeket nevelõ családok gondjai egyre magasabbak, kiemelten kellene foglalkozni a család kérdésével és azzal, hogy a gyermekeiket nevelõ családok adóterhei csökkenjenek. Ezért nem tudjuk elfogadni ezt az adótörvényt.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki képviselõk padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap