Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselõtársaim! Elõször is valóban szeretnék köszönetet mondani Sebõk János képviselõtársamnak a korábban elmondottakért. Nagyon helyesen mutatott rá e törvényjavaslat Achilles-sarkára, arra a pontra, amely az egész alkotmányban biztosított népszavazási kezdeményezést lehetetlenné kívánja tenni, el akarja erõtleníteni, és gyengíteni kívánja. Nagyon sajnálom, hogy Eörsi Mátyás államtitkár úr nincs jelen, mert ha végighallgatta volna figyelmesen Sebõk képviselõtársam hozzászólását, akkor be kellett volna látnia, hogy délután a felfokozott idegállapotában elmondottak számos esetben ellenkeznek a hatályos joggal - bocsánatot kérhetett volna a minõsítéseiért.

Igen tisztelt Képviselõtársaim! A Bihari-féle javaslat nem ad megoldást erre a kérdésre. Éppen Sebõk képviselõtársam mutatott rá, hogy nem ok nélkül a 9. § (3) bekezdéseként kívánja a kormánytöbbség megoldani a problémát, és nem pedig a 3. §-ba kívánja ezt tenni. A 9. § a fakultatív népszavazásról szól. E jogszabályhelyen belül - az általános jogalkalmazói gyakorlat és a kikristályozott jogértelmezési elvek szerint ebben a szakaszban - a (3) bekezdés nem az összes népszavazásra, nem a kötelezõen elrendelendõ népszavazásra vonatkozik, hanem csak a fakultatív népszavazásra. Ha odateszem a 3. §-ba ezt a szöveget - amellyel egyébként, ha az Országgyûlést kihagyjuk belõle, valóban egyet lehet érteni, jó és szakszerû -, akkor a kérdés problematikája meg lesz oldva.

De az tény, és senki által sem vitatható - ezért lett volna jó, ha Eörsi államtitkár úr itt van -, hogy a jelenleg hatályos szabályozás az alkotmányos intézmények visszaélésszerû gyakorlására ad lehetõséget. Jelen esetben ez történt az ominózus földkérdés ügyében: elindult egy ellenzéki kezdeményezés nagy sikerrel, és ezt a kormány meg akarja elõzni azzal, hogy benyújtotta, és az országgyûlési többségére támaszkodva meg fogja szavaztatni a saját kérdéseit. Hiába van jelenleg már elismerten 220 ezer érvényes aláírás, mégsem az alkotmányban biztosított jog fog érvényesülni, hanem egy ezzel - adott esetben - konkuráló, ezért a rangsorban mégis hátrébb lévõ jog, az, hogy az országgyûlési többség tud szavazni ebben a kérdésben. Ezt a problémát - miután fennálló probléma - a törvényben rendezni kell.

(19.30)

Akkor viszont nem teszünk eleget a jogalkotói feladatunknak, ha csak a fakultatív népszavazás esetén töltjük ki a joghézagot, és az Agydöntõ népszavazás tekintetében továbbra is biztosítjuk, hogy a kérdés nyilvánosságra kerül, az aláírásgyûjtõ ívet hitelesítették. Megindul a négy hónapos határidõ, ami azért egy viszonylag belátható, tartható határidõ, de ez alatt a kormánytöbbség a saját akaratát bármikor keresztül tudja vinni az Országgyûlésben. Bármikor, ezt hozzá kell tennem.

De ezt mi, tisztességes törvényhozók, nem akarhatjuk. Ha az alkotmányban a népszavazási lehetõséget meghatározott számú aláírás esetén kötelezõen elrendelendõnek tartja az Országgyûlés, akkor igenis biztosítani kell azt a lehetõséget, hogy ez a fajta akaratnyilvánítás valóban végigmenjen a saját maga útján, és kellõ számú aláírás esetén azt a kérdést tegyék fel népszavazásra. Ne pedig azt a kérdést, amelyiket végül a kormány akar feltetetni.

Tehát ennek figyelembevételével, ismervén a jelenlegi parlamenti erõviszonyokat, nagyon megfontolandónak tartanám, hogy a Bihari-féle javaslat ebben a jogszabályhelyben nyerjen elhelyezést. Az alkotmányügyi bizottságnak módja és lehetõsége van ezt a problémát kiküszöbölni. Még ha a (3) bekezdésben hagyja, akkor is egy kiegészítéssel mindenki elõtt világossá tenné, hogy ez nemcsak a fakultatív népszavazások esetében követendõ jogszabályhely, hanem az összes népszavazás esetében. Abban az esetben nagyon nagy örömmel tudnám támogatni ezt a módosító javaslatot, mert egyszer s mindenkorra megoldja ezt a kérdést.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Köszönöm a figyelmet. Még egyetlenegy mondat: Toller képviselõtársam az én módosító javaslatomat félreértette, az semmifajta törvényhozás számára gátat, határidõt nem szab, az csak a népszavazási kezdeményezéseknek szabná meg az egymással konkuráló népszavazási kezdemények esetén az elsõbbségi probléma megoldását.

Köszönöm szépen.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap