Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. A vita ezen szakaszában az 5. és a 9. pontban levõ módosító javaslatokhoz szeretnék hozzászólni.

Az 5. pontban javasoltam, hogy aki ugyanazon jelöltet többször ajánlotta, annak ne az összes ajánlása legyen érvénytelen, hanem egy ajánlása érvényes, az összes többi nyilvánvalóan érvénytelen. Úgy véltem, hogy ennek az indokolását nem kell bõvebben kifejtenem, ugyanis éppen a népszavazás kezdeményezésérõl szóló törvény alapján könnyen elképzelhetõ - miután ezeket a szabályokat kell a népszavazás- kezdeményezésnél a támogató aláírások számítására is alkalmazni -, hogy az országban számtalan helyen támogató aláírásokat gyûjtõ emberek esetében elõfordul, hogy valaki két vagy három helyen is aláírja és aláírásával támogatja a népszavazási kezdeményezést. Errõl nyilvánvalóan a gyûjtõk nem tudhatnak. Miért sújtjuk õket azzal, hogy az illetõ összes ajánlása érvénytelen? Ha meg lehet állapítani, hogy ugyanaz a személy többször ajánlott valakit, vagy támogatott egy népszavazási kezdeményezést, feltételezhetõ, hogy az akarat valóban megfelelt annak, amit kinyilvánított. Jelen esetben ezt az akaratnyilvánítást egyszer figyelembe lehet venni.

A 9. pontban ennél valamivel fajsúlyosabb kérdést feszegetnék. Nevezetesen, hogy egyfokú bírósági rendszert kíván bevezetni a javaslat a választási eljárások során történt törvénytelenségek vagy visszaélések kivizsgálására. Nagyon súlyos ügyekben hoz döntést a bíróság: megsemmisíthet választási eredményt, újra elrendelhet szavazást.

A polgári büntetõ ügyekben természetes a kétfokozatú rendes jogorvoslat, azon felül pedig még a rendkívüli jogorvoslat lehetõsége is. Értelemszerûen nem lehet nagyon hosszú ideig bizonytalanságban hagyni a szavazókat, nem lehet hosszú ideig egy-egy szavazás eredményét lebegtetni. De miután a bíróságok nem tévedhetetlenek olyan alkotmányos intézményekkel kapcsolatos kérdésekben, mint amilyen a szavazás eredményének a megállapítása, véleményem szerint szükséges a választási területi szervek fórumát követõen nem egy egyfokozatú bírósági jogorvoslati rendszer bevezetése, hanem egy gyorsított, sommás eljárással döntõ, de mégiscsak kétfokozatú bírósági rendszer mûködtetése.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap