Filló Pál Tartalom Elõzõ Következõ

FILLÓ PÁL (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselõtársaim! Elõttem szóló képviselõtársaim már említették, hogy milyen robbanásszerû fejlõdés következett be a rendszerváltást követõen Magyarországon, a civil szervezetek körében.

Az a több mint 50 ezer egyesület és alapítvány, amely létrejött, hihetetlen széles skálát fog át a magyar társadalmon belül, és ezek között a szervezetek között óriásiak a különbségek. Óriásiak, hiszen vannak olyan szervezetek, amelyek gazdálkodnak, és vannak olyanok, amelyek nem. Vannak olyan szervezetek, amelyek örököltek valamilyen vagyont, és vannak olyan szervezetek, amelyek nem. Vannak olyan szervezetek, amelyek a mindennapi megélhetési gondokkal küszködnek, nem tudják kifizetni a helyiségek bérletét, nem tudják megfinanszírozni saját létezésüket sem, és ugyanakkor vannak olyan szervezetek ezen a területen, amelyek nagyon komoly gazdálkodó tevékenységet is folytatva, igen komoly pénzösszegek fölött döntenek.

Kedves Képviselõtársaim! Mi úgy látjuk, hogy egy kicsit túlzottak az elvárások. Ez a törvény önmagában nem fogja tudni megoldani a civil szféra gondjait. Örvendetes, hogy az eddigi szervezeti formától függõ támogatás, megkülönböztetés megszûnik, és hogy a szervezetek megkülönböztetése - közhasznú vagy fokozottan közhasznú - elsõsorban a tevékenységtõl fog függeni. Röviden szeretnék szólni a költségvetési támogatásokról, az eddigi ügyekrõl, és néhány szót a jövõrõl is szeretnék mondani.

Kedves Képviselõtársaim! Valamennyien tudjuk, hogy a rendszerváltást követõen a Magyar Országgyûlés évrõl évre egy bizonyos keretösszeget határozott meg a civil szervezetek számára, amelyet egy ideiglenesen mûködõ parlamenti bizottság keretében osztottunk el pályázati úton. Ez az összeg a kezdeti 600 millió forintról folyamatosan csökkent, gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy a reálértékét egyetlenegy évben sem tudta megtartani, és a tavalyi esztendõben sajnálatos módon, egy kicsit diszkriminatív módon is, a felére csökkent ez a támogatás.

Ebben az Országgyûlés sajnos, nem volt következetes, hiszen nem valamennyi civil szervezet támogatását csökkentette a felére, hanem csak kimondottan ezen a pályázati úton szereplõ, mintegy 700 szervezetét. Azok a szervezetek, amelyek külön soron szerepeltek a költségvetésben, továbbra is megkapták az állami támogatást, és emellett lépett életbe az 1 százalékos lehetõség. Ez az 1 százalékos lehetõség, hogy az állampolgárok eldönthetik azt, hogy a személyi jövedelemadójukból mely civil szervezetet támogatják, óriási elõrelépés volt a civil szervezetek történetében.

(10.50)

Ugyanakkor viszont az eddigi, megjelent tapasztalatok alapján elmondhatjuk, hogy egyrészt nem oda került ez a támogatás, ahova a törvényalkotó eredetileg elképzelte. Hiszen lényegesen kevesebb került például az országos szervezetekhez vagy a kultúrához, és lényegesen több került a helyi szervezetekhez, illetve olyan szervezetekhez, amelyek oktatási intézményekhez kötõdtek. Ez nem baj, a gond csak az arányokban van.

Ezért mi, szocialisták, úgy látjuk, hogy a most tárgyalt törvénytervezet, tehát a közhasznú szervezetekrõl szóló törvény, és emellett két másik olyan törvény, amely szintén a civil szférát érinti, és napirendjén van az Országgyûlésnek - gondolok itt a társadalmi szervezetek által használt ingatlanok rendezésérõl szóló törvényre, illetve reményeim szerint a tapasztalatok alapján majd módosításra kerülõ, a személyi jövedelemadó 1 százalékáról szóló törvénytervezetre -, ez a három törvény együtt nagyon sokat segíthet a civil társadalom ügyeiben.

De véleményünk szerint vannak olyan területek, ahol indokolt fenntartani a civil szféra pályázati úton történõ állami támogatásának módszerét is. Indokoltnak ítéljük meg azt, hogy a jövõ évben még valamilyen csökkentett - gondolom, a tavalyi vagy az ez évi összeghez hasonló -, parlamenti módon elosztott támogatás is megmaradjon a civil szervezetek részére. Ugyanakkor viszont véleményünk szerint hosszú távon a megoldást egy olyan köztestület felállítása hozhatja meg, amely a személyi jövedelemadó 1 százaléka maradványából - a civilek által választott köztestület formájában lebonyolított - pályázati úton tudja megoldani ennek a területnek a finanszírozását, segítve azoknak a szervezeteknek az életben maradását, amelyek a jelenleg tárgyalt törvénytõl nem kaphatnak segítséget.

Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap