Szabad György Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SZABAD GYÖRGY (MDNP): Tisztelt Elnöknõ! Tisztelt Országgyûlés! Örülök, hogy az Országgyûlés foglalkozhat egy olyan fontos kérdéskörrel, mint amit a polgárok önszervezõdését jelentõ közhasznú szervezetek támogatása jelent. A ténynek örülök, annak, hogy az Országgyûlés napirendjére vehette ezt a kérdést.

Örülök annak, hogy a kormány megbízottjaként miniszteri elõterjesztést hallhattunk, és ez a miniszteri elõterjesztés tükrözte, hogy a kormányzat is nemcsak beterjeszti, hanem fontosnak tartja. Annál kevésbé örülök annak, hogy a kormány ilyen szerény személyi részvétellel támogatja a törvény jelentõségének felismertetését (A miniszteri padsorban helyet foglal dr. Magyar Bálint, valamint Keller László.), és annál inkább annak, hogy a karzatokon sok érdeklõdõ jelent meg.

Tisztelt Országgyûlés! A Magyar Demokrata Néppárt helyesli, hogy nekilátunk ennek a bonyolult és fontos kérdéskörnek a szabályozásához. Helyesli, hogy alapelvként egyenlõ kritériumok alapján kerülhet sor a közhasznú társaságok alapításának, mûködésének és kedvezményeinek szabályozására. Ugyanakkor szeretném mindjárt az elején leszögezni, hogy a törvényjavaslatot a Magyar Demokrata Néppárt helyesli benyújtását tekintve, de úgy gondolja, nagyon alapos törvényhozói munkára van szükség ahhoz, hogy az a szándék, ami a benyújtással kapcsolatban jelentkezett és miniszter úr elõadásában kidomborodott, valóban érvényesüljön, és a törvény a magyar társadalom életében hézagpótlóként betöltse a rá váró feladatokat.

Nyilvánvalóan most, az általános vitában csak néhány mozzanattal lehet jelezni azt, hogy milyen irányban kívánjuk a törvény alapos továbbfejlesztését; milyen vonatkozásokban jelezzük, hogy a többek által indokoltan kerettörvénynek jelzett elõterjesztést olyan módon fogadja el az Országgyûlés és olyan tartalommal, amely nem a kerettörvény-jellegén változtat, hanem félreérthetetlenné teszi a szabályozást; a hangoztatott egyenlõ kritériumokat tényleg érvényesíti; és összességében hatékony eszközt adjon mindazoknak a kezébe, akik - s reméljük, ez általánossá tud válni - egy közhasznú mûködést, a polgári öntevékenység elõmozdítását fontosnak tartják.

Hadd jelezzem mindjárt az alapítással kapcsolatban, nagyon fontos, hogy a hézagpótló szerep kialakítása társuljon az összeférhetetlenség kritériumainak megállapításával. Tudniillik - mint ezt megint ismételten sokan említették, hol a társasági törvény, hol más, az ország gazdasági, társadalmi, mûvelõdési szervezeteinek életmûködését emlegetve - nem egyszerûen a személyek, az alapítók, a vezetõk személyi összeférhetetlenségét fontos itt hangsúlyozni, hanem világossá kell tenni, hogy hol van az a terület, amely ellátatlan jogszabályi értelemben is, és hol van az, ahol a jogszabályokkal való egyeztetésre van szükség. S egyetértek azokkal - most a részletekbe nem bocsátkozva -, akik azt mondják, hogy bizony nem mindig látszik egyeztetettnek ez a kerettörvény az érintkezõ területeken már meglévõ jogszabályokkal.

Problematikusnak érzem - s ezt itt a szervezeti alapkérdésekkel kapcsolatban jegyzem mindjárt meg, amit ugyancsak több képviselõtársam már szóvá tett - a közhasznú vagy kiemelkedõen közhasznú szervezetként való nyilvántartásba vétel problémakörét. Tudniillik a megkülönböztetésnek nincs vagy alig van fogódzója a törvényjavaslatban. Egyfelõl a tekintetben, hogy hogyan lehet már az alapításkor, a nyilvántartásba vételkor ezt a különbséget megtenni; mire alapítja a törvényhozó, törvényalkotó ennek a kritériumait, és azután - amit ugyancsak szóba hoztak, igaz, hogy adótörvény vonatkozásban vagy adóztatás vonatkozásban van utalás erre a különbségtételre - ez visszaélésmentesen hogyan érvényesíthetõ. Ha valahol, itt a törvénynek nagyon szabatosan kell fogalmaznia, hogy ne nyújtson ugródeszkát azok számára, akik formálisan közhasznú társaságként esetleg versenyelõnyt kívánnak biztosítani maguk vagy szervezetük számára bármilyen területén az életnek.

(Az elnöki széket G. Nagyné dr. Maczó Ágnes, az Országgyûlés

alelnöke foglalja el.)

(11.00)

Nyilvánvalóan felmerül ez a gazdaság vonatkozásában, de hadd jelezzem: a törvény 26. §-ában körvonalazott tevékenységi köröket nézve szinte az élet minden vonatkozásában, az oktatásügytõl az egészségügyig, a tudománytól a gondolkodás és mûvelõdés legmagasabb szféráiig. Természetes, hogy ez a jegyzék, ami a 26. §-ban 18 pontban felsorolódik, valamennyiünknek, akik a törvényjavaslattal foglalkoztunk, szemet szúró problémákat tartalmaz, egyfelõl a mulasztások vonatkozásában, megfogalmazások tekintetében és az elõbb említett elhatárolódás tisztázott feltételei szempontjából. Én nem sokat akarok - már az idõ múlása miatt nem is tehetem meg - errõl szólni, úgy gondolom, a részletes tárgyalás erre alkalmat ad, de engedjék meg, hogy néhány mozzanatra felhívjam a figyelmet legalább a hiányok tekintetében.

Külön indokoltnak tartanám - most a felsorolás mûfaját tekintetbe véve - a családvédelem megállapítását vagy bevételét a felsorolásba, hiszen ilyen gyûjtõfogalom adott esetben aligha hiányozhat. Meglepõ, hogy a felsorolás szól a hátrányos helyzetûek üdültetésének problémáiról. Azt hiszem, hogy sokkal általánosabban kellene fogalmazni, például a hátrányos helyzetûek esélyegyenlõségének, társadalmi esélyegyenlõségének a biztosításáról kell beszélni, amelybe beletartozik az üdültetés is. De hát pars pro toto - nehezen alkalmazható így. A lokális közösségi érdekek általános érvényesítését is tekintve - egyik képviselõtársunk szólt errõl újabb példákat hozva -, úgy gondolom, hogy egy nagyobb fogalmat megragadva kellene eljutni a részletekhez. A jogvédelem, az emberi jogok védelme szerepel, én úgy gondolom, megint általánosságban, sõt itt az egészségügyi rehabilitációval való párhuzamra gondolok - erre is. És végül csatlakozva az elõttem elhangzottakhoz, a hagyományõrzés és az ismeretterjesztés erõteljes ápolása mint a tudatszint emelésének alapkérdése. (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.)

Köszönöm szépen. Ezekbõl a pontokból kiindulva kívánja (Az elnök ismét jelzi az idõkeret leteltét.) a Magyar Demokrata Néppárt majd részletes módosító javaslatait benyújtani. Köszönöm. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap