Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Valóban igaz, hogy Magyarország csatlakozását az OECD-hez valamennyi parlamenti párt megszavazta, a koalíciós pártok és az ellenzék, érthetõ módon, hiszen a szervezethez tartozás komoly elõnyöket jelent Magyarország számára.

Okkal és joggal tekintik az OECD-t az Európai Unió elõszobájának, nincs egyetlen olyan tagja sem az Európai Uniónak, amely elõzõleg ne nyert volna felvételt a fejlett gazdasággal rendelkezõ országok klubjába, szervezetébe, az OECD-be. És az is igaz, hogy az OECD szabályai szerint nem lehet különbséget tenni a tulajdonszerzés joga, a befektetés lehetõsége tekintetében aszerint, hogy egy Magyarországon bejegyzett vállalat, gazdasági társaság, gazdasági szervezet tulajdonosai milyen állampolgárságúak, vannak-e közöttük nem magyar állampolgárok.

Csak megjegyzem, hogy ugyanez a szabály érvényes az Európai Unióban is, hiszen az Európai Unió egy országnak számít ilyen tekintetben, tehát semmiféle különbséget nem tesz, és nem is tehet a tagállamok állampolgárai között. És az is tény, hogy nem lehet népszavazásra bocsátani olyan kérdést, amely Magyarország nemzetközi kötelezettségeit érinti.

A kérdés vizsgálata, vagyis annak eldöntése, hogy érinti-e Magyarország nemzetközi kötelezettségeit a népszavazásra kezdeményezett kérdés, jelesen: érinti-e Magyarország OECD-tagságát, természetesen nem az én dolgom; prejudikálnám a parlament döntését e tekintetben. De véleményem talán lehet, és remélem, az ellenzék ezért nem fog bírálni. Az én véleményem szerint érinti, és én ezt egyébként számos vitában és számos nyilatkozatban el is mondtam.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap