Avarkeszi Dezsõ Tartalom Elõzõ Következõ

DR. AVARKESZI DEZSÕ igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Képviselõ Úr! Képviselõ úr interpellációjában az Igazságügyi Minisztérium mostohagyermekének nevezi a büntetés-végrehajtást, s azt kérdezi, hogy kívánjuk-e orvosolni panaszait. Hadd kezdjem azzal, hogy ennek a mostohagyermeknek nem a jelenlegi kormányban kell keresni az apját, hanem az egykori igazságügy-miniszterben, akit történetesen Balsai Istvánnak hívnak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

1994 tavaszán, amikor a miniszter úr parancsnoki értekezleten összegezte tevékenységének eredményeit, õ maga jelentette ki, hogy a büntetés-végrehajtás a tárca mostohagyermeke. Más szakterületetekhez viszonyítva mondotta akkor, hogy a büntetés-végrehajtásra nem jutott megfelelõ idõ, erõ és anyagi eszköz sem. E kijelentését alátámasztják a büntetés-végrehajtás személyi állományának bérfejlesztésére vonatkozó korabeli adatok is. 1992-ben 10 százalékos, '93-ban 1,97 százalékos volt az emelés mértéke, 1994-ben pedig más fegyveres szervekhez viszonyítva megkésve, hosszú tárgyalásokat követõen került sor a minden hivatásos állományút megilletõ kétezer forint rendfokozati illetményemelésre.

Amikor Vastagh Pál miniszter úr a tárca irányítását átvette, az elsõ intézkedései a bv helyzetének stabilizálását célozták. A személyzet életviszonyainak javítása érdekében 1995-ben a miniszter úr kezdeményezésére a központilag biztosított 10 százalékos bérfejlesztés mellett a fogva tartottakkal közvetlenül foglalkozó tiszti és tiszthelyettesi állomány további 2000/forint/fõ/hó emelést kapott. 1996-ban a többi rendvédelmi szervhez hasonlóan a bérfejlesztés mértéke 19,5 százalék, 1997-ben 17,5 százalék volt.

Kormányzásunk idején a büntetés-végrehajtás személyzetének személyi juttatásaira fordított összeg az 1994. évi közel 3 milliárd forintról 1997-re csaknem 5 milliárd forintra nõtt. De ezen erõfeszítéseink sem lesznek elegendõek ahhoz, hogy az 1990-94-es kormányzati periódusban a büntetés-végrehajtási állomány illetményviszonyaiban kialakult lemaradást behozhassuk. Éppen ezért 1998-ban tovább szeretnénk növelni a bv költségvetésének személyi juttatásokra fordítható összegét, amely a tervezés jelenlegi szakaszában mintegy 5,5 milliárd forint. A büntetés-végrehajtás dolgozóinak élet- és munkakörülményeit azonban nemcsak a személyi juttatások nagysága befolyásolja, hanem a bv intézményrendszerének állapota is.

Az elõzõ kormányzati ciklusban e területen jelentõs elõrelépés nem történt. Az 1994-es, egyébként kifejezetten választási költségvetésben a bv felhalmozási kiadásaira elõirányzott összeg 462 millió forint volt. Ezzel szemben a mai koalíciós kormány a bv intézményrendszerének fejlesztésére komoly összegeket biztosított, így például 1997-ben 2,7 milliárdot. Úgy vélem, az elmondottak tanúsítják: az igazságügyi vezetés a jelentõségének megfelelõen kezeli az igazságszolgáltatás utolsó állomásaként mûködõ büntetés-végrehajtási szervezet gondjait, problémáit. A bv-szakszervezetek és a miniszter közötti levélváltásra vonatkozó állítással kapcsolatban, nevezetesen hogy a BVDOSZ levelére nem válaszoltunk, el kell mondanom, hogy a beadványt gondosan tanulmányoztuk (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.), megfelelõ szervezetekkel egyeztettünk, és a válaszlevelet augusztus elsõ napjaiban részükre megküldtük, valóban a helyettes államtitkár úr aláírásával.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap