Szántó Mihály Tartalom Elõzõ Következõ

SZÁNTÓ MIHÁLY (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselõtársaim! Az Országgyûlés által tárgyalt, agrárgazdaságról szóló törvényjavaslat üdvözlendõ, jó szándékú indítvány a hazai mezõgazdaság problémáinak orvoslására, a mezõgazdaság fejlesztése érdekében.

A gyakorlati megvalósítás, a mezõgazdaság fejlesztése során figyelembe kell venni azt is, hogy melyek azok a mai környezetvédelmi, természetvédelmi követelmények, amelyeknek figyelmen kívül hagyásával a fejlesztés hosszú távon érezhetõ módon hibás útra vinné el hazánk agrárgazdaságát. Mindenképpen el kell kerülni, hogy ilyen irányba mozduljon el a jelenlegi helyzet.

Általánosan közelítve a mezõgazdaság problémáit, közismert az az alapigazság, hogy a mezõgazdasági termelés az emberi létfenntartás egyik alapvetõ tevékenysége, különleges szerepet tölt be minden emberi társadalom életében. Különösen így van ez Magyarországon, mivel természeti adottságaink a mezõgazdaság szempontjából a föld többi országával történõ összehasonlításban a legjobbak közé tartoznak. Ezen adottságok megfelelõ hasznosítása nemcsak az ország számára fontos, hanem világgazdasági, világélelmezési szempontból is lényeges kérdés.

Tisztában kell lennünk azzal is, hogy a hasznosítás nem tekinthetõ egyszerû, könnyû feladatnak. Ennek néhány elemére késõbb még kitérek; most csak azokat a sajátosságokat említeném, amelyekre talán a késõbbiekben, de mindenképpen figyelemmel kell lenni a fejlesztés folyamatának kialakítása, megvalósítása során.

(23.00)

Elõször is a közel teljesen nyílt világpiac különleges helyzetet alakított ki a világon. A világon egyes termékek a szállítás fejlõdésének jóvoltából a legtávolabbi piacokon is meg tudnak jelenni versenyképes árakon. Attól függetlenül is ez a helyzet, hogy a versenyképesség biztosításának alapja sok esetben az állami támogatás.

Az eddig említettekbõl következik, hogy a szubvenció fenntartásához egyrészt bizonyos gazdasági fejlettségi állapot szükséges, ami nem a mezõgazdaság termelésébõl származik, másrészt igazán a túlkínálati piacokon csak versenyképes, jó minõségû, illetve sajátos termékekkel megjelenve lehet hosszú távon sikereket elérni. Zárójelben megjegyezném, hogy a mezõgazdaság az élelmiszer-elosztás globális problémáit mutatja, hogy miközben a világ egyes részein százmilliók éheznek, addig másutt élelmiszer-felesleg mutatkozik. Világos a megállapítás, hogy az adott területen a helyi adottságoknak legjobban megfelelõ, minõségi árutermelés lehet a megoldás Magyarország számára.

Külön kérdés a mezõgazdasági problémák megoldásának módja. Amint a múlt, a jelen és minden bizonnyal a jövõ tapasztalatai is mutatják, nem tekinthetõ egyszerû kérdésnek. Összetett, komplex feladat, hatásai, következményei a gazdaságtól a környezet- és természetvédelemig kihatnak, tehát csak összefüggéseire tekintettel lehet kezelni a kérdést. Az egyoldalú megközelítés súlyos hibák, tévedések forrása lehet.

Mondanivalóm elején a megfelelõ jelzõt olyan értelemben is használtam, hogy a mezõgazdaság fejlesztésénél a nemzetközi, az EU- vonatkozásokat, -változásokat, -folyamatokat alapvetõen figyelembe kell venni. De itt sem egysíkú megközelítésrõl lehet szó, hanem az elõbb említett komplex szempontú szemléletbõl kell kindulni. Elég csak arra utalni, hogy a környezetvédelmi szempontból káros agrokemikáliák nem megalapozott és esetlegesen technológiailag nem megfelelõ újbóli használata milyen súlyos problémákat vetne fel a környezetvédelem, a vízminõség vagy a természetvédelem vonatkozásában, mennyiben nem felelne meg hosszú távú érdekeinknek nemzetközi környezetvédelmi szempontból sem.

A mezõgazdaság továbbfejlesztése során mindenképpen figyelembe kell venni az elfogadott környezetvédelmi és természetvédelmi törvények mellett az Országgyûlés által közel teljes egyhangúsággal, ellenszavazat nélkül elfogadott nemzeti környezetvédelmi programot, amely megszavazásának egyöntetûsége mutatja a parlamenti képviselõk jövõ iránt érzett felelõsségét. A nemzeti környezetvédelmi program kitér a talaj és a föld védelmére. Röviden utal a mezõgazdasági szektor mint kulcsterület problémáira és feladataira.

Ehhez kapcsolódva elvként megemlíteném, hogy a jövõ évben - már elnézést a kifejezésért - nem a természethódító, természetleigázó földhasználatok, technológiák térhódítása várható, hanem az adaptív, az adottságokhoz alkalmazkodó mezõgazdaság térnyerése lesz a tendencia, ami teljesen megfelel a fenntartható fejlõdés elvének. A biotermékek, biogazdálkodás, környezetkímélõ technológiák mint fogalmak és gyakorlati megvalósulások megjelenése, terjedése messze igazolója ennek a folyamatnak.

A természeti környezet és a termõföld védelmére utal a javaslat 3. § e) pontja és az 5. § g) pontja mondatának elsõ eleme. A területfejlesztés alaptörvénye és az elmúlt hét végén a parlament elé került országos területfejlesztési koncepció is lényeges szerepet játszanak a vidékfejlesztés folyamatában, amirõl a 6. § szól. A koncepció gyakorlatilag a térhasználat országos léptéke, azaz azt is megmutatja, hogy milyen területhasznosítás várható a jövõben az ország egyes területein.

Annak kifejtése, hogy ez milyen sokrétûen függ össze a hazai mezõgazdasággal - képviselõtársaim számára ezt nem szükséges bizonyítani. A területfejlesztési törvény alapján létrejött és mûködõ intézményrendszer rendkívül fontos szerepet játszhat a vidék, a kistérség fejlesztése során. A vidék fejlesztése és a kistérségi területfejlesztés szoros összefüggése alapján öntörvényûnek kell lennie a kettõ összehangoltságának, integrálásának, melynek egyik nem kizárólagos, de rendkívül fontos eleme a mezõgazdaság.

Mondanivalóm vége felé mindenképpen utalnék arra, hogy az általam elmondottak soha nem statikus képekre, állapotokra, helyzetre kívántak utalni, hanem olyanokra, amelyek változnak, alkalmazkodnak a hazai és a nemzetközi globális igényekhez.

Tisztelt Képviselõtársaim! Tartalmi szempontból mindenképpen észre kell venni, hogy sajátos ez a törvényjavaslat, olyan elemeket tartalmaz, amelyek az országgyûlési határozatokra jellemzõek. Az elõttem felszólaló Bálint György képviselõtársam is beszélt errõl a kérdésrõl. Látható az indítványból, hogy a javaslat címe a címben jelzett fogalomnál konkrétabb elemeket tartalmaz. Javasolható, hogy a cím pontosítása megtörténjen.

Konklúzióként elmondható, hogy a fenntartható fejlõdés elvének megfelelõen az Országgyûlés által elfogadott nemzeti környezetvédelmi program alapján az agrárgazdaság fejlõdésének, modernizációjának olyan megvalósulását kell hogy megalapozza a törvényjavaslat, amely környezetkímélõ, környezetbarát technológiák alkalmazását jelenti, és a magas értékû termékek elõállítását valósítja meg hazánk, sajátos adottságaink, az elismert hazai szakemberek ismeretén alapulva.

Köszönöm a meghallgatást. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap