Puch László Tartalom Elõzõ Következõ

PUCH LÁSZLÓ, a gazdasági bizottság elõadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! A gazdasági bizottság is október 8-i ülésén tárgyalta a költségvetés általános vitára való alkalmasságát. Két ellenzéki képviselõtársunk ellenszavazatával a kormánypárti többség egyhangúlag támogatta a kormány által beterjesztett törvényjavaslat általános vitáját. De mirõl alakult ki a vita?

Kialakult a vita arról, hogy veszélyezteti-e az egyensúlyt a növekvõ hiány. Meggyõzõdésünk - mint ahogy a pénzügyminiszter úr is az expozéjában részletesen ismertette -, hogy a kialakult gazdasági folyamatok megalapozzák a jövõ évi költségvetés bevételi oldalát. Ebbõl következik, hogy az egyensúly változatlansága nem veszélyezteti a gazdasági folyamatokat, és a növekvõ hiány finanszírozhatósága a belföldi megtakarításokból biztosítható, itt utalva arra, hogy a belföldi megtakarításokból való finanszírozásnak vannak törvényi elõírásai, a pénzpiaci technikákkal történõ finanszírozásnak pedig megvannak az elõírásai, így a törvényjavaslatban ezt a hiányt a gazdasági bizottság nem észlelte.

Gazdasági zavarokat okoz-e a többletfogyasztás? Ellenzéki képviselõtársaink több esetben is sokszor vitatták a bizottságban, hogy többletkiadásokra vállalkozott a költségvetés, hisz' nem csökken a hiány, gyakorlatilag nõ a GDP, így többletkiadásokra vállalkozott. Ennek ellenére, hogy ez így van, az államadósság az elkövetkezendõ évben tovább fog csökkenni, és meggyõzõdésünk, hogy a többletkiadások gazdasági kiszorító hatása nem érvényesül.

És azt gondolom, az volt az igazi politikai kérdés, hogy mire fordítódik a többletkiadás, és a vitában e körül alakultak ki a vélemények. Úgy gondoljuk, hogy a kormány által meghatározott négy prioritás nagyon fontos prioritás, tehát ezekre a többletforrásokat biztosítani kell. Pozitívnak tartjuk a költségvetésben, hogy most elõször nem mindenki egy kicsit kap, hanem egy határozott prioritáskijelölés történt, még ha ez teljesen nem is oldja meg egy- egy terület problémáit, de határozottan többletforrásokat biztosít e területen, és más területeken a szinten tartást tudja csak vállalni a költségvetés. Így a nyugdíjreformmal összefüggõ kiadási többletek, és azt gondolom, hogy mindenki által elfogadható prioritás, hogy az elmúlt évek legnagyobb áldozatát hozó társadalmi csoportnak a lehetõségek megnyílásakor lehetõleg egy jelentõs többletforrás biztosítása indokolt. Részben törvényi kötelezettségünknek is ezzel tudunk megfelelni, így a közel 20 százalékos nyugdíjemelés, azt gondolom, nem elvitatható, hogy a költségvetés prioritásai közé kell hogy kerüljön.

(10.30)

Ugyanilyen kérdéskör az agráriumé. Meggyõzõdésünk, hogy az agráriumban a prioritások között az agrártámogatások felsorakoztatása és kiemelése legalább olyan fontos mind a foglalkoztatáspolitikai, mind a vidékfejlesztési célok megvalósítása érdekében, ezért a költségvetésben való megjelenítése támogatható. A vita során elhangzott, hogy e területen nemcsak a támogatások nagyságrendjével kell majd a költségvetésben foglalkozni, hanem elsõsorban a felhasználás hatékonyságát és célzottságát is érdemes újragondolni és a költségvetés vitája során erre visszatérni.

Ugyanígy szerepel a kiemelt prioritások közt a közbiztonság és a közrend kérdésköre. A bizottság ezt is támogatni tudja, hisz ez minden társadalmi réteget érint, kihat az egész magyar társadalomra, ezért a közrendre és a közbiztonságra fordított támogatások nem kidobott pénzek, tehát nagyon fontos, hogy ezekre többletforrások fordítódjanak.

A negyedik az EU-csatlakozás prioritásának a köre. Meggyõzõdésünk, ha komolyan gondoljuk, hogy a jövõ évszázad elején az ország csatlakozni tud az Európai Unióhoz, akkor annak felkészülési folyamatában költségvetési forrásokat kell rá biztosítani, tehát ezeket a pénzeket sem tekintjük kidobottnak.

A prioritások között vita a szociálpolitikai kiadások körül alakult ki, ahol - a költségvetési bizottsághoz hasonlóan - úgy látja a gazdasági bizottság, hogy lehetõség van a költségvetés keret- és sarokszámain belül egy olyan ácsoportosításra, amely a két- és háromgyerekesek családi pótlékának a megemelésére lehetõséget biztosít. Ezt nagyon fontosnak tekintjük, hiszen ez a réteg is megszenvedte az elmúlt években a stabilizációs politikánkat.

Összefoglalva: a gazdasági bizottság megállapította - s ezért javasolja feltétel nélkül a tisztelt Háznak általános vitára -, hogy a gazdaságpolitikai prioritások nem változtak, továbbra is változatlan marad az a gazdaságpolitika, amely a gazdaság stabilitásához vezetett, és biztosítja a következõ évek stabil növekedését.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap