Sepsey Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DR. SEPSEY TAMÁS, a számvevõszéki bizottság kisebbségi véleményének elõadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A tegnapi alkotmánybírósági döntés óta nem rossz kisebbségi véleményt ismertetni, hisz ott is a kisebbség teljes gyõzelmet aratott. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Haha!)

A '98-as költségvetési törvényjavaslattal kapcsolatban a számvevõszéki bizottságban jelen lévõ két ellenzéki képviselõ - késõbb eltávozott az egyik, és meghatalmazást adott számomra - alkalmatlannak találta általános vitára ezt a költségvetési törvényjavaslatot. Alkalmatlannak találta, mert röviden úgy lehetne összegezni ennek a költségvetési törvényjavaslatnak a lényegét, hogy egy kampányköltségvetés.

Az Állami Számvevõszék jelentése nagyon érdekes számadatokat tartalmaz. 1996-ban 130 milliárd forint volt a költségvetés egyenlege privatizációs bevételek nélkül. 1997-ben ez már 362 milliárd forintra emelkedett, és 1998-ban 433,6 milliárd forint lesz. '96-ban 200 milliárd forint volt a privatizációs bevétel, '98-ban mindösszesen 8 milliárd forint lesz. Tehát a költségvetés egyenlege pozitív volt 1996-ban, 77 milliárd forint, valami oknál fogva 1998-ra ez mínusz 425,6 milliárd forint lesz.

Javulnak a gazdaság eredményei. Hát ahhoz képest, amit '94 óta önök elkövettek, ahhoz képest a javulás teljesen természetes! De olyan mértékû javulás, amely erre alapot adna, csak az lehet, hogy a választópolgárok szavazatát meg kell vásárolni. Meg kell vásárolni három év igen szigorú restrikciós, megszorító politika után. Azért hozzá kell tennem, egy szûk réteg ez alatt a 3 év alatt igen kedvezõ gazdasági helyzetbe került.

Ezekkel a költekezésekkel, ezekkel a választási megvásárlásokkal nem lehet az ország igen nehéz helyzetérõl azonban elterelni a figyelmet. Nem lehet elterelni azzal sem, hogy a nyugdíjemelés mértéke legfeljebb arra lesz elegendõ, hogy az energiaárak emelését valamiféleképpen kompenzálják, az összes többi áremelésrõl ne is beszéljünk. Azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az az özvegyinyugdíj-emelés, amit elég nagy mértékben a sajtó egy adományként próbál tálalni, a többi nyugdíjas nyugdíjemelésének a terhére valósul meg. Az az utazási kedvezmény is, amit a miniszterelnök úr megemlít, a forrását tekintve a költségvetési törvényjavaslatban nem szerepel. Legfeljebb az általános tartalék terhére lehet majd ezt a kedvezményt biztosítani.

Errõl a költségvetési törvényjavaslatról valóban el lehet mondani, hogy kevesebb benne a törvénysértés, mint volt '96-ban, mint volt '95- ben. De ettõl függetlenül - az Állami Számvevõszék szóban is elhangzott tájékoztatása alapján - még mindig nem sikerült a pénzügyi kormányzatnak elérni azt, hogy az államháztartási törvény elõírásainak megfelelõ költségvetési törvényjavaslatot terjesszen elõ. Joggal kifogásolja az Állami Számvevõszék például, hogy az Áht. 24. §-ának nem felel meg a költségvetési törvényjavaslat, mert a létszámkereteket nem mutatja be. Úgyszintén hiányzik a költségvetési hely finanszírozásával kapcsolatos mérlegek bemutatása.

Ennél sokkal súlyosabb viszont az, hogy még mindig nem sikerült sokéves szólamok után változtatni azon, hogy a költségvetési törvényjavaslat ne intézményeket, hanem feladatokat finanszírozzon. Mindaddig, igen tisztelt képviselõtársaim, ameddig a Horn-Kuncze- kormány nem képes szembenézni azzal, hogy a szólamok helyett tényleges cselekvésre váltsa azokat a reformelképzeléseket, amelyeket 1994-tõl kezdve hangoztat, elõrelépés ezen a téren nem fog történni. E tekintetben ismét hivatkoznom kell a Számvevõszék véleményére, amely nyíltan kimondja, megállt az államháztartási reform. Önök nem kívánnak továbblépni, önök nem akarják azt, hogy az államháztartási reform megvalósításával valóban egy modern pénzügyi szerkezet alakulhasson ki, és a költségvetésünk is ezt tükrözze.

Ez a költségvetési törvényjavaslat... (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Idõ!) a különféle alapelveknek, teljesség és a többi (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) nem felel meg, ezért a kisebbség nem tartotta általános vitára alkalmasnak. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap