Gyõriványi Sándor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. GYÕRIVÁNYI SÁNDOR (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Mélyen tisztelt Országgyûlés! A Független Kisgazdapárt jelszava immár 1908. január 12. óta, tehát másfél hónap híján 90 éve az "Isten, haza, család". Ezt a jelmondatot választotta a párt a maga és a magyar társadalom legfontosabb programjává, hitvallásává. Azt hiszem, hogy minden konzervatív polgári világnézetnek ez az alapja az egész világon, és a Független Kisgazdapárt mai programja is ezért változatlan és az elkövetkezendõ évtizedekben is ez fogja népünk tömegeit irányítani, szemben azokkal a '20-as évektõl fellépõ különbözõ - többnyire szélsõ baloldali - elméletekkel, amelyek a család feleslegességét, sõt, elhalását is tévesen hangsúlyozták. Errõl azonban másfél évvel ezelõtt a családi vitanapon részletesen szóltam. Ott mindenki megtalálhatja az erre vonatkozó adatokat.

Az idõ rövidsége miatt így - összességében az FKGP-nek 37 áll rendelkezésére, és ebbõl már 8 perc különbözõ kétpercesekben elment - a mai családi problémák értelmezésérõl kívánok szólni.

A család az idõk folyamán természetesen - mint minden nagy társadalmi jelenség - változó formát mutatott az õskori, anyajogú matriarchális család a késõbbi többnejûséges, többférjûséges formák, majd a patriarchális családok egynejûségen alapuló és Magyarországon a kereszténységgel és európaisággal egyidejûleg kialakult szerkezetei a család struktúráját jelentõ nagycsaládoktól a mai, általában legfeljebb két nemzedéket magában foglaló, de gyakran csak a házastársakra és gyermekeire vonatkozó formáktól így rögzült a társadalomban. Így azt kell mondanom, hogy a korábbi többnemzedékes családok helyett a fõ figyelmet a mai európai családokra kell fordítanunk.

Ezzel a kérdéskörrel foglalkozott 1981-ben - tehát 16 éve - II. János Pál pápa, aki "A keresztény család feladatairól a mai világban" címû familiaris consortio kezdetû apostori buzdításában és azóta számos nemzetközi megnyilatkozásában alaptételként mondta ki: "Az emberi nem jövõje a családtól függ." Folytatva: "Elengedhetetlen és fontos feladat, hogy minden jóakaratú ember vállalja a kötelezettséget, hogy õrizze és ápolja a család érdekeit." A továbbiakban: "Szeretni a családot azt jelenti, hogy becsülni és állandóan támogatni kell értékeit és képességeit, felismerni a reá leselkedõ veszélyeket és bajokat, hogy le lehessen azokat gyõzni vagy azokat a feltételeket és körülményeket megteremteni, amelyek elõsegítik a család fejlõdését, és legyõzni azokat a félelmeket és kislelkûségeket, amelyek a család anyagi helyzetének romlását is megakadályozzák."

Ez az utóbbi kérdés, amelyben a családoknak a szociális gondoskodás segítõ kezét kell mindenkor megéreznie a rendezett társadalomban, a magyar szociális törvénykezés az utóbbi években számos nagyon súlyos, a családot érintõ megszorítást vezetett be, elsõsorban a ma már dicsérõleg is emlegetett, de hírhedett Bokros-csomag keretében - de késõbb is egyrészt a születések számának nagyfokú visszaesésében - a demográfiai helyzet ma már a nemzet létét veszélyeztetõ formájában jelentkezik. A gyes, a gyed, a gyet, a várandóssági segély eltörlése és a jövedelmi változások egyértelmûen jelzik, hogy a szociálpolitikának ezen a területén súlyos zavarok mutatkoznak.

Ha a családról beszélünk, kétségtelenül a modern család pozitív jelenségei közé tartozik a személyi szabadság, elsõsorban a házasságban élõ személyi kapcsolatok megjavulása, a nõk méltóságának tisztelete, a családtagok közti kapcsolatok humanizálódása is. Pozitívan változott többek között a szülõ-gyermek kapcsolat, amely a demokratizmus megjelenését jelenti a családon belül a korábbi tekintélyelvû, apajogú családokkal szemben.

Ugyanakkor megjelenik az anyai termékenységre és a gyermekvállalásra vonatkozó, szinte tragikusnak nevezhetõ, a család életét súlyosan befolyásoló és veszélyeztetõ felelõtlenség. A Független Kisgazdapárt elveti a nõk egészségét is súlyosan veszélyeztetõ abortusz minden formáját, és az úgynevezett magzatvédõ törvények ellen szavazott 1993-ban is, amikor ez a parlamentben elfogadásra került, mivel a Kisgazdapárt - mint valláserkölcsi alapokon álló párt - ennek csak megszorított formájáról volt hajlandó tárgyalni. Ezek a megszorító formák: a súlyosan beteg anya egészségének védelme, a megerõszakolt nõk terhességének megszakítása.

(10.40)

A Független Kisgazdapárt rendkívül lényegesnek tartja a családokban a lelkiismeret kérdését és azt a felelõsséget, amelyet a családok minden tagja kell hogy érezzen a rájuk bízott fizikai, anyagi és erkölcsi értelemben a családtagok érdekeiért. A vagyoni alapokon kötött házasságok, érdekházasságok és kialakuló álcsaládok helyett pártunk csakis az emberi szereteten nyugvó, az egymást tisztelõ és megbecsülõ családi kapcsolatokat támogatja. Hiszünk a megfontolt, egész életre szóló családalapításban.

Ehhez a kormányzatnak azonban meg kell teremtenie az anyagi alapokat. Nevezetesen: meg kell oldania a lakáskérdést, a családok anyagi helyzetének biztonságát is. A Független Kisgazdapárt éppen ezért programjába vette a fiatal házasok számára az állami és közösségi lakásépítés nagyarányú fejlesztését, a családsegítõ adórendszert, támogatási rendszerek életbe léptetését és azt, hogy a mostani negatív demográfiai tendenciákkal szemben helyes családpolitikával helyre kell állítania az ország demográfiai fejlõdését, hogy 2002-re ne hatmillió magyar éljen a Kárpát- medencében, ahogy ezt a demográfusok most elõre jelzik.

A Független Kisgazdapárt nem pontokba szedve, nem öt pontban vagy tizenkettõben vagy tizenkilencben, hanem a "Hazánk holnap" címû programjában - amely részletesen foglalkozik a családpolitikával, ezért itt részleteiben nem ismertettem - hiszi, hogy meg tudja oldani majd azokat a problémákat, amelyeket itt sokan pesszimistán megoldhatatlannak vélnek.

A Független Kisgazdapárt jelszavával szeretném befejezni hozzászólásomat. Az "Isten, haza, család" hármas jelszavának érvényesítése nélkül Magyarország nem tud igazán európai jogállammá válni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap