Lamperth Mónika Tartalom Elõzõ Következõ

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Vészforgatókönyv, alkotmányos válság, választási csalás - súlyos szavak! Orbán Viktor úr, az európai integrációs bizottság elnöke az elmúlt héten nem kevesebbet állított, mint hogy a kormány választási csalásra készül, és a Fidesz rövidesen megkezdi az egyeztetést a Független Kisgazdapárttal, hogy ezt megakadályozza.

Mûködõ demokráciákban vannak olyan demokratikus alaptételek, amelyeket mindenkinek illik betartani. A választások eredményének megkérdõjelezhetetlensége ilyen demokratikus alaptétel, amelyet nem illik, nem szokás, nem szabad és nem lehet megkérdõjelezni, amennyiben ezek törvényesek voltak, hiszen akkor demokráciánk alapjait kérdõjelezzük meg, a demokratikus intézményrendszer egészét, az Országgyûlést, a köztársasági elnököt, a kormányt, és ez lehetetlenné teszi a demokratikus mûködést.

Az Európai Bizottság országjelentésében megállapította, hogy Magyarországon 1990-ben és 1994-ben is törvényes és demokratikus választások voltak. Tekintettel arra, hogy Magyarországot alkalmasnak tartotta ez az országjelentés arra, hogy megkezdjük az integrációs tárgyalásokat, nyilván tette ezt azért, mert bízott abban, vagy ha úgy tetszik, biztos volt abban, hogy az 1990-es, majd '94-es törvényes és demokratikus választásokat ugyanilyen követi Magyarországon. Vajon mi indította arra az európai integrációs bizottság elnökét, hogy az Európai Bizottság állításával szemben foglaljon állást? És vajon mi indította arra a Fidesz elnökét, hogy megkérdõjelezze azon köztisztviselõk és köztiszteletben álló állampolgárok tisztességét, akik a választási eljárást lebonyolítják, megkérdõjelezve a Belügyminisztériumban, a polgármesteri hivatalokban, a jegyzõségekben dolgozó köztisztviselõk tisztességét? Tisztelt képviselõtársaim, nem ezek a köztisztviselõk írták vagy íratták rá az aláíróívekre 333 halott, több mint 1000 külföldi és 1000 nem létezõ személy nevét!

Vannak a demokráciában szokások is, amelyeket illik betartani. Magyarországon nagyon régóta szokás már az Országgyûlésben megszólítani az elnököt és megszólítani az Országgyûlést, a képviselõket, ezáltal is kifejezve azt, hogy a választópolgárok bizalmából vagyunk mi itt, a választópolgárokat is megszólítva ezáltal. Pokorni képviselõ úr, frakcióvezetõ úr az elmúlt idõben "hölgyeknek" és "uraknak" tisztel bennünket, ami kivonja ezáltal az Országgyûlésbõl a választópolgárokat. Azt gondolom, ez nagyon helyénvaló, rendjénvaló megszólítás egy teadélutánon vagy egy bálban, de nem az Országgyûlésben.

Tisztelt Képviselõtársaim! Valamennyiünk érdeke az, hogy Magyarországon a társadalomban a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalom nemhogy megrendüljön, hanem, ha lehet, erõsödjön. Valamennyiünk közszereplését, országgyûlési szereplését ennek kell vezérelni megítélésem szerint. A demokratikus intézményrendszer a demokratikus mûködésünk alapja, és enélkül nem tudunk elõbbre jutni nemcsak a demokrácia megerõsítésében, építésében, hanem az európai integráció útján sem.

Vészforgatókönyv, választási csalás - ezek olyan szavak, ez olyan retorika, ami a patakvér retorikájának útjára vezet. A Szocialista Párt nem ezen az úton kíván járni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap