Mécs Imre Tartalom Elõzõ Következõ

MÉCS IMRE (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Nagy megtiszteltetés számomra, hogy ezen országgyûlési határozati javaslat vitájában felszólalhatok mind az SZDSZ nevében, mind pedig a saját nevemben. Úgy gondolom, hogy most - október 23-a után - kései, de nagyon nagy elégtétel '56-ért, '56 eltiprásáért az, hogy Magyarországot, a Magyar Köztársaságot az elsõk között, az elsõ körben, elsõként hívták meg az Észak-atlanti Szövetségbe.

Úgy gondolom, hogy ez az elismerés a magyar társadalomnak is szólt, annak a társadalomnak, amely rendkívül higgadtan, józanul viselkedett, amelyik a vértelen rendszerváltás során valóban egy pofon nélkül, atrocitások nélkül történelmének egy igen jelentõs átalakítását végrehajtotta. Magyarország a térség egyik példás jogállamává vált, európai demokratikus jogállammá, ahol a politikai intézményrendszerek kiépültek, jól mûködnek. A piacgazdaságra való áttérés is jó ütemben halad, és ismertek az adatok, hogy a térségben a legtöbb beruházás, a legtöbb komoly beruházás Magyarországra érkezett, több, mint - a nálunk nagyobb - Lengyelországba vagy Csehországba.

Az is köztudott, hogy az ország biztonságát a leghatékonyabban, a legbiztosabban a közös védelem, az Észak-atlanti Szövetség közös védelme tudja garantálni. A "mindenki egyért, egy mindenkiért" elv következetes érvényesülése az egyetlen garancia, amely országunk biztonságát hosszú távra garantálja, méghozzá a munkamegosztás révén, a lehetõ leggazdaságosabban és legracionálisabban. Közismert az is, hogy az Észak-atlanti Szövetség, amely politikai és katonai szervezet, igen nagy szerepet játszott Európa integrációjában, és - fõ funkciója visszaszorulván, a szekunder és a tercier funkciók elõrejutva -

megmutatta, hogy mennyire rugalmasan képes az országok integrációját elõsegíteni.

Azt is látjuk, hogy a NATO kibõvítésének megszervezése, az ezzel kapcsolatos folyamat máris jelentõs eredményeket hozott, és ezen eredmények révén egész Európa biztonságosabb lett, de különösen a mi térségünk; az Oroszországgal, Ukrajnával való különleges megállapodások, a PfP, mind az ország és a térség biztonságának növelését szolgálta. Valahányszor külföldön tárgyaltunk, örömmel jelenthettük, hogy az Országgyûlés valamennyi pártja ezen a téren egyetért; és ha az utóbbi idõben voltak is ezzel kapcsolatban fura felhangok, igen gyakran kérdeztek bennünket, mi változatlanul azt mondtuk, hogy ez a konszenzus fennáll. Örömmel konstatálhattuk azt, hogy e határozati javaslat sürgõsségi tárgyalása során visszatértek a régi konszenzus jelei, visszatértek a régi egyetértés jelei, vagyis nyugodtan mondhatjuk ország-világ elõtt, hogy Magyarország Országgyûlése uniszónó a NATO-belépés mellett van.

Kérem képviselõtársaimat, hogy támogassák a módosító javaslatot, és segítsék elõ, hogy gyorsan és határozottan ezt a javaslatot keresztül lehessen vinni a Házban. Kérek mindenkit, hogy ne adjon be módosító javaslatokat, ezzel is segítsék elõ, hogy ez a konszenzus, döntés mihamarább megszülessék, és november 16-án Magyarország népe az urnák elé járulva, józan és bölcs döntését meghozhassa.

Köszönöm a türelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap